Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Normani v evropských dějinách

80%
4 1
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Normani v evropských dějinách Originální název: The Normans in European History
Poprvé vydáno celosvětově: 1915

Nejnovější vydání:
H&H - 2008
ISBN: 978-80-7319-071-2
Počet stránek: 288
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 2x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 3x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 1x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
H&H (2008) 978-80-7319-071-2 288

Americký medievalista Haskins je považován za jednoho ze zakladatelů významné historické školy Nová historie, těšící se na Novém kontinentě dodnes podobné vážnosti jako v Evropě francouzská škola Annales. Kniha o Normanech je jednou ze dvou jeho nejvýznamnějších studií. Na rozdíl od mnoha jiných autorů Haskins nevidí ve Vikinzích primitivní kořistnické hrdlořezy a lupiče, kteří svými nájezdy drancovali takřka celý vzdělaný svět křesťanského Západu. Normany představuje prostřednictvím jejich vysoce rozvinuté kultury a zejména důkladně propracovanými formami správy, jež jsou modelovým příkladem feudálního zřízení. Vysvětluje, proč jsou dobové zprávy o Normanech úmyslně pokřivené, jejich společnost rekonstruuje na základě analýzy vývoje oblastí, které se octly pod normanskou nadvládou. Normandie, Anglie a Sicílie se sice staly svéráznými, ale na svou dobu nebývale vyspělými regiony, které kulturně silně ovlivňovaly vývoj v celé středověké Evropě. (Založil/a: Jungolink)

(více)  
Charles Homer Haskins Charles Homer Haskins
*21.12.1870 - †14.05.1937


KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Jungolink
80% 80% 80% 80% 80%
  30. 7. 2013, 20:06
„Pouze formální a strojový pohled na historii vyzdvihuje konkrétní rasy a země jako jediné zdroje kultury a síly. Pouze falešná národní hrdost považuje určité jedince za trvalý předvoj civilizace. Rasy jsou smíšené, instituce a civilizace jsou ještě komplexnější, a o nikom nelze tvrdit, že je jedinečným a stálým zdrojem světla a síly. Mimo Normandii byli Normané pouze malým národem a dříve nebo později nevyhnutelně museli ztratit identitu. Většinou konali své dílo ne jako izolovaná individua, ale jako skupina vůdců a buditelů, jako drobné kvasinky, díky nimž nakynulo celé těsto... Plus ça change, plus c’est la même chose!“
Naprosto se ztotožňuji se závěrem, který je podobně jako „filozofie“ celé práce velmi nadčasový (kniha vydána poprvé v roce 1915!) a který poukazuje na některé nedostatky historických věd, bohužel bez rozdílu toho kde, kdy a kým jsou pěstovány.