Jez a běhej

Jez a běhej

Podtitul: Moje nečekaná cesta k úspěchu na ultramaratonu

Originální název: Eat and Run: My Unlikely Journey to Ultramarathon Greatness
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Mladá fronta - 2013
ISBN: 978-80-204-2871-4

Mladá fronta (2013) 978-80-204-2871-4 256

Již téměř dvě desetiletí je Scott Jurek hvězdou – a miláčkem publika – v extrémně náročném, ale stále populárnějším sportu – ultramaratonu. V roce 1999 jako naprosto neznámý závodník zvítězil v závodě Western States Endurance Run, stomílové trati vedoucí kalifornským pohořím Sierra Nevada. V tomto závodě zvítězil sedmkrát v řadě a stanovil při tom traťový rekord. Dvakrát vyhrál Badwater Ultramarathon, 217 km dlouhou cestu Údolím smrti. Nedávno vytvořil americký rekord v běhu na 24 hodin – urazil 266 km, téměř šest a půl maratonu za jediný den. A byl jedním z elitních sportovců, kteří jeli do Mexika běhat s indiánským kmenem Tarahumarů, o čemž pojednává bestseller Zrozeni k běhu. Jurek dosáhl neuvěřitelných úspěchů, a to vše pouze při veganském stravování. Autobiografická kniha obsahuje množství fotografií a veganských receptů! (Založil/a: Moreanne)

Scott Jurek Scott Jurek
*26.10.1973

psychoklara
  23. 4. 2016, 15:51
Nádherný příběh o životě ultramaratonského běžce, který není jen o běhání, ale především o hledání životní cesty. Ačkoliv Scott Jurek mi není příliš sympatický, jeho kniha mě motivovala a donutila k zamyšlení víc než Born to run. Rozhodně doporučuji k přečtení všem běžcům, snad jen zatvrzelí masožrouti mohou mít problém s některými teoriemi ohledně stravování...
Čtec
  3. 8. 2014, 14:42
Ne tak superčtivá kniha jako Born to run, přesto však pořád velmi dobrá a inspirativní. Samozřejmě hlavně pro běžce, ale také - avšak nejen - pro vegetariány / vegany. Sympatický ultamaratonec Scott Jurek si, částečně i vlivem rodinných okolností, nevybral jednoduchou cestu životem. O to je však zajímavější.
Elrond
  7. 10. 2013, 6:00
Osoba Scotta Jurka mi není neznámá - díky knize Born to Run a občasných zmínkách v zahraničních běžeckých časopisech, které se mi občas dostanou do ruky. Je to nepřehlednutelný sympaťák.
Kniha začíná dramatickou úvodní kapitolou odehrávající se v Údolí smrti. V následující kapitole se ocitáme již u začátků Jurkovy kariéry. To mě nebavilo tak moc, takže jsem začal přeskakovat na čtivější pasáže.... Každá kapitola se víceméně věnuje vzpomínkám na jeden konkrétní závod, na konci pak je nějaké doporučení pro běžce a vegetariánský (nebo veganský, vitoriánský ? :-)recept. Obojí jen krátké, takže to nezatěžuje. Jinak spousta úžasných vzpomínek na ultramaratonské závody po celém světě - Badwater v kalifornském Death Walley, Spartathlon na Peloponesu, běh na 24 hodin ve Francii a spousta dalších.... Opět se také ocitáme v důvěrně známých mexických měděných kaňonech na Cooper Canyon ultramarathonu a běháme s Arnulfem :-). Zajmou pasáže o Scottově kamarádovi Dustym a jejich celoživotním, nakonec v poslední době však trochu problematickém přátelství. Dusty byl tahoun, zatímci Jurek spíše outsider, nakonec on z dvojice se však stal slavným a známým....
Takže Scott nezklamal ( na knížce ovšem fachčilo určitě spousta spolupracovníků).
tom.h
  5. 11. 2015, 22:22
Vnoriť sa do sveta človeka s nutkaním neustále si dokazovať svoju bežeckú výnimočnosť, aby nakoniec dospel k tomu, že výnimočné bolo to, čo stratil, keď svoju výnimočnosť začal predávať. V tomto smere sa jedná už o post-newageovskú klasiku zo zámoria. Nie až tak zvyčajnou prísadou však je, že Scott načerpal na svoju cestu okrem budhizmu inšpiráciu aj z filozofie francúzskeho existencializmu. Čo je však vodiacim klbkom počas celého nášho putovania knihou? Je to droga. Závislosť na extrémnej fyzickej námahe, z ktorej je cítiť tupá bolesť a neskonalé uspokojenie zároveň. Nie životné uspokojenie, ale to z daného momentu, nech je akokoľvek náročný. Ten, do ktorého sa prudko ponoríme od prvých písmen diela, aby sme sa v jeho priebehu dozvedeli, že beh ako substitúciu drogy využívajú k ukojeniu závislosti aj tí, ktorí dali zbohom jej anorganickej forme.
wroclav
  17. 11. 2015, 8:40
Bezkonkurenčně nejlepší z "americké serie" běžeckých knih. Jako jediná má děj a člověk je schopen se ztotožnit z autorem a chápe jeho pohnutky. S Orálkem/Brabcem a Murakamim nejčtivější běžecké knihy co u nás vyšli. Určitě taky na to má vliv, že knihu nepsal sám.
Lilienn
  27. 2. 2014, 9:04
Skvělá kniha... Škoda, že může takový úžasný člověk, který tolik pomáhá ostatním a motivuje je nejen svými výkony, prožívat tolik smutný život. Velmi inspirativní a vedoucí k zamyšlení - opět nejen ve sportovním životě...
Cermag
  29. 6. 2015, 10:43
Skvělá kniha - některé pasáže nejsou tolik čtivé, ale vše má svůj důvod a návaznost na celkový příběh.
V knize vlastně prožíváme jeho život a jeho boje/příkoří/překonávání sebe sama atd. - což je v mnoha pohledech velmi inspirativní a mě osobně se velmi líbilo např. líčení pocitů a vizí na pokraji zhroucení po uběhnutí stovek kilometrů a další pasáže, kdy si uvědomoval sám sebe

A recepty na konci kapitol jsou fajn, sám jsem vegetarián, takže jsem se mohl příjemně inspirovat.

No a po dočtení má člověk chuť sám vyběhnout :)
Sniperjozef
  25. 12. 2015, 19:11
Pro mě skvost. S jakou upřímností a lehkostí se odvíjí kniha je pro mě fascinující. Před přečtením knihy jsem se považoval za zdatného běžce. Po dočtení první kapitoly, jsem svůj status přehodnotil.
Knihu doporučuji snad každému. Můj názor je, že si tam každý najde své. Krásně se to čte a není to jen tupé popisování běhání, ale kniha je plná krásných příběhů, smutných příběhů, ale je také plná vtipných hlášek, hlavně od okolí Scotta Jurka.
korinka
  19. 7. 2015, 21:33
Super kniha, která mě v mnoha ohledech posunula dál. Díky této knize jsem si uvědomila důležitost správného stravování a Jurekova hesla jsem již mnohokrát uplatnila, když jsem byla na pokraji svých sil. "Někdy prostě musíš..."