Originální název: Lockruf der Vergangenheit

Ikar (2014) 978-80-249-2336-9 240
Ikar (2008) 978-80-249-1043-7 240
Ikar (2002)
Knižní klub (1999)

Leyla Pembertonová si nevzpomíná na své dětství. Netuší proč. Ví pouze, že žila v Pemberton Hurstu, sídle matčiny rodiny, nic a nikoho jiného si nemůže vybavit. Po matčině smrti se cítí velice opuštěná. Ačkoli netouží po společnosti příbuzných, na které si nepamatuje, plná pochybností přece jen přijímá jejich pozvání a vydá se vstříc neznámé minulosti. Ani tváří v tvář lidem, s nimiž se kdysi stýkala, si nedokáže vyvolat třeba jen jediný záblesk vzpomínky na to, co bývalo součástí jejího života. Rodina jí v tom nepomůže a snad ani nechce. Strýcové a tety se k ní chovají zdvořile, ale Leyla si je jistá, že mezi nimi vítaná není. A když se začne vyptávat na minulost, setká se s neskrývanou nedůvěrou a tvrdošíjným mlčením. Přes odpor Pembertonů pátrá dál odhaluje útržky pravdy a přitom naráží na strašlivé tajemství...

PeťkaW.
  3. 8. 2016, 21:04
Něco tomu chybělo. - To byl nejsilnější dojem, který ve mně kniha po dočtení zanechala. Zpočátku se děj, postavy i prostředí jevily jako velmi tajemné a díky tomu dostalo čtení takový napjatý nádech, což se mi líbilo. Ale pak se Woodová začala opakovat v motivech a myšlenkových pochodech postav a gradace se totálně zasekla. A i když závěr měl být asi velkým překvapením a epickým vyvrcholením, tak se tak bohužel nestalo. Prostředek knihy uspal natolik, že to posledních 30 stran nedokázalo zvrátit a kýžené trnutí strachem a nedočkavostí se opravdu nedostavilo. Nehledě na to, že bystřejší jedinci přijdou na to, kdo je hlavní pachatel, zhruba ve čtvrtině knihy, takže se nekoná ani závěrečné chápavé "Ahááá", ale jenom "Hmmm", kdy sami sebe můžete poplácat po rameni, že jste si to mysleli celou dobu správně, ale to je asi tak všechno. Co mě ale asi nikdy nepřestane fascinovat a bavit na Woodové, jsou její znalosti. Každá její kniha je z jiného prostředí, doby, kultury, etniky, země... a pokaždé máte pocit, jako by daný příběh psal spíš nějaký profesor, který má dané téma totálně v malíčku a jenom si tak pro svou radost odskočil od psaní studií k prozaické knize. V tomhle směru chovám ke spisovatelce opravdu hluboký obdiv.
petřííík
  20. 2. 2014, 18:40
Tahle knížka byla pro mě průměrná chybělo mi víc romatiky a nevím jestli to bylo překladem ale moc se mi nelíbily některý dialogy takový neohrbaný ... Zápaletku měla autorka dobře promyšlenou to ano ale ty postavy mi přišly takový odfláký.
NikDisk
  24. 8. 2015, 19:18
Moc pěkná kniha, vřele doporučuji. Pěkná zápletka, napínavé, člověk se nemůže dočkat, až se tajemství odhalí. Hodně rychle přelouskaná, pro mě moc hubená :D
Lacikta
  18. 12. 2011, 20:55
Tuto knihu jsem četla od Barbary Wood jako první a jsem za to moc ráda. Knížka měla děj od začátu až do konce. Zápletka a postupné odhalování toho co se událo před 20 lety bylo napínavé a nakonec už jen člověk čekal na finále kde se odalí to tajemství kdo za to vše může. Prostě knížka, terou jsem četla jedním dechem