Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Konec. Německo 1944–45

87%
4 3
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Konec. Německo 1944–45
Autor:

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Nejnovější vydání:
Jota
ISBN: 978-80-7462-334-9
Počet stránek: 656
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 4x v přečtených
v knihovně 2x v knihovně
k přečtení 4x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 1x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Jota 978-80-7462-334-9 656

Mistrná a ojedinělá studie mechanismů fungování nacistické společnosti v závěrečných měsících druhé světové války.

Na téma porážky a konce nacistického Německa byl napsán již bezpočet knih. Dosud žádná se však do hloubky nezabývala zásadními otázkami, které se v souvislosti s jeho koncem nutně nabízejí.

Co pohánělo Německo k tomu, aby dál bojovalo, ačkoli bylo jasné, že válka je prohraná? Jak rozkládající se hitlerovský stát v rozbité zemi dokázal vůbec dýchat až do momentu, než Rudá armáda stanula u budovy Říšského kancléřství? Proč se německý národ nezachoval jako v roce 1918 a nevzepřel se režimu, jenž jej v posledních měsících vystavil brutálnímu teroru a který celou zemi očividně vedl do záhuby? Proč armáda stále poslušně plnila Hitlerovy nesmyslné rozkazy? Do jaké míry se na sebezničujícím kurzu podílel strach a fanatismus Němců? A jakou roli v agonickém a zarputilém vzdoru třetí říše měl spojenecký požadavek bezpodmínečné kapitulace?

Na to se pokouší odpovědět ve své nové knize Konec. Německo 1944–45 Ian Kershaw, uznávaný britský historik a expert na éru nacistického Německa. Komplexní, poutavé a zároveň velmi drastické líčení finálních měsíců existence hitlerovského státu, protkané citacemi z dobových úředních dokumentů, soukromých dopisů a deníkových zápisů, začíná nezdařeným atentátem na Hitlera v červenci 1944 a končí diktátorovou smrtí a kapitulací v květnu 1945.

Text je opatřen hutným poznámkovým aparátem a doplňuje jej jedinečná fotografická příloha spolu s mapkami. (Založil/a: Jamesová)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

achilles
80% 80% 80% 80% 80%
  15. 8. 2015, 22:56
Bohužel jen strohé vyprávění již známé historie. Nic nového, nic zajímavého, co by čtenáře překvapilo či oslovilo. Myslím, že by se dalo na toto téma napsat něco mnohem lepšího, obsažnějšího i snad zajímavějšího. Takhle to je pouze historie. Nic víc nic míň.
Hledající
100% 100% 100% 100% 100%
  10. 9. 2016, 11:22
Nečtu moc válečné knihy, užil jsem si je jako - náctiletý, ale teď mi šlo o víc. O mentalitu Němců během války, od neskrývaného obdivu a adorace Hitlera po tvrdé "probuzení" s touhou Vůdce odstranit (operace Valkýra a jiné), přes neskutečné utrpení obyčejných civilistů. Myslím si, že žádný národ nespadl z takové výšky rovnou "na ústa", abychom byli slušní, ale musí se jim přiznat, že houževnatost a víra ve změnu a konečné vítězství jim nechyběla (i díky masivní "mozky vymývající" propagandě s tvrdým dopadem na každého, kdo si dovolil odporovat či zapochybovat). Opravdu kvalitní publikace, nechápu hodnocení Achilla a přitom jeho 4 hvězdičky, ale je to jeho věc.