Tragická léta

Tragická léta Originální název: Tragická léta

Ivo Železný - 1992
ISBN: ISSN-0862-8858 47726

Ivo Železný (1992) ISSN-0862-8858 47726 53 celý sešit=80 stran; Večery pod lampou 17/92, sv. č. 29

Helena jako mladé děvče po maturitě nastoupila do zaměstnání k doktoru Stránskému a brzy na to přijala jeho nabídku k sňatku. Nyní je Helena čtyřicátnice s čerstvě dospělou, samostatnou dcerou Lili, která je zasnoubena s Jiřím Rážem. Žije si dobře jako členka maloměstská honorace ve vile nesoucí její jméno. Přesto není po celou dobu v manželství šťastná a cítí se osamělá. Jediným jejím přítelem je doktor Fořt. Jednoho podzimního dne její muž spáchá v kanceláři sebevraždu. Helena zjišťuje, že měl po dlouhá léta milenku, která ho stála nejen veškeré úspory, ale také kvůli ní defraudoval peníze svých klientů. Helenin i Lilin život je najednou vzhůru nohama. Po splacení dluhů se obě ženy ocitají jen s malým kapitálem. S Lili se její snoubenec rozchází, protože nemá věno. Vilu odkoupil doktor Fořt a nabídl jim, aby v ní dále žily. Helena je ale hnána touhou po novém začátku, po opravdovém naplnění života. Uvědomuje si, že chce ještě potkal lásku. Helena s dcerou odjíždějí do Prahy. Obě chtějí pracovat, ale po dlouhé snaze se podaří najít místo jen mladé Lili. Helena je pro zaměstnavatele stará, navíc vdova po advokátovi. To ji v očích ostatních činí zajištěnou. V Praze Helena vyhledá svoji přítelkyni z mládí, Jarynu, která je nyní zavedenou ženskou lékařskou. Jaryna je Helenin pravý opak. Ačkoliv i ona ovdověla, nerezignovala na požitky. Pracuje, baví se v kroužku přátel, užívá si života a má také svoji bolest a radost v jednom. Ta se jmenuje Evžen Kavan. Evžen je mladší a "kamarád", navíc také lovec žen. Jaryna ho miluje, ale ví, že manželství se od něj nedočká, že není jediná. Přesto tento poměr léta udržuje a raduje se alespoň z chvil, kdy jsou spolu. To Helena touží to velké, osudové lásce. Domnívá se, že ji našla v mladém malíři Petrovi Vítkovi. Petr nejprve poznal v zaměstnání její dceru Lili a zakoukal se do ní, potom ho však okouzlila zralá krása Heleny. Helena svému citu zcela propadá, 10letý věkový rozdíl nevnímá jako problém, je jako šílená. Z Heleny a Lili se tak stávají konkurentky. Lili se Heleně naprosto odcizuje, rozumí si spíše s otevřenou Jarynou. Petr si ale uvědomí, že miluje Lili, navíc s ním Lili i brzy otěhotní. Na drama mezi matkou a dcerou je zaděláno. Nebyla by to však J. Huttlová, kdyby i tento příběh neměl happyend. (Založil/a: Irene)

Irene
  13. 6. 2013, 13:51
Příběh mi nějak nesedl, ikdyž se v něm vyskytla zajímavá témata. Hlavně ta prázdnota 40leté ženy, která byla nejprve studentkou, pak kratičce pracovala, následně byla v domácnosti jako manželka a matka. Když o svoje pole působnosti přijde (dcera se osamostatňuje, manžel zemře, domácnost musí být prodána), chce se vrátit ke svému povolání. Ale pro zaměstnavatele je už stará. V současnosti by Heleně bylo tak o 10 let více, ale byla by na tom stejně. Jen láska k zajíčkovi je teď v módě, takže současná Huttlová by možná nechala zvítězit Helenu nad Lili. :-)