Švábi

Kniha Zlín - 2013
ISBN: 978-80-87497-70-8

Kniha Zlín (2013) 978-80-87497-70-8 394
Kniha Zlín (2013) 978-80-7473-084-9 394
Kniha Zlín (2013) 978-80-7473-116-7 394 brož.

V jednom bangkockém nevěstinci je nalezen norský velvyslanec v Thajsku. V zádech má nůž a v aktovce pedofilní pornosnímky. V Oslu vypuká na ministerstvu zahraničí panika, neboť velvyslanec měl úzké vazby na norského premiéra. Je bezpodmínečně nutné zabránit politickému skandálu. Opilý Harry Hole se zásobou vitamínu B12 nasedá do letadla, aby sehrál roli užitečného idiota. Jeho úkolem je případ vyřešit, ale přitom se do celé záležitosti co nejméně míchat. Harry se však do takové role vmanipulovat nenechá, a tak se hned po příletu do Bangkoku pouští spolu se svou thajskou kolegyní do vyšetřování. Brzy se ukazuje, že nejde jen o jednu náhodnou vraždu - za zdmi se cosi hemží a šramotí. Cosi, co nesnese denní světlo. (Založil/a: Kůstka)

janeicka
  18. 2. 2014, 12:03
Po docela zajímavém Netopýrovi přišel další případ Harryho Holea tentokrát z Thajska, který mi přišel ale značně nelogický a chvilkami jsem měla co dělat, abych se v příběhu trochu orientovala. Tento díl mi moc nesedl, detektivové naprosto ignorovali očividné věci a pořád se patlali v naprostých zbytečnostech, které nebyly vůbec pro případ důležité...
Tiwala
  30. 6. 2013, 15:48
Švábi patří mezi ty více povedené knihy ze série o Harrym.
Zařadila bych je i mezi oblíbené knihy nebýt konce, který mi přišel skoro stejný jako u Netopýřího muže, jen s tím rozdílem, že vraha nesežral žralok. I tak je to ale skvělá kniha ;)
Fabienne
  5. 2. 2014, 17:28
"Co to znamená mít koule, Waalere?" Hole se nadále usmíval. "Mlátit opilé šestnáctileté puberťáky v cele, protože mají na hlavě číro?"
Mladší kolega rychle pohlédl na Waalera. Loni kolovaly po policejní akademii fámy o několika mladých levicových radikálech, které zabásli za pití piva na veřejnosti a které v cele zmlátili pomeranči, zabalenými do mokrých ručníků.
"Loajalita vůči sboru vám nikdy nic neříkala, Hole," ušklíbl se Waaler. "Myslíte jenom sám na sebe. Všichni vědí, kdo řídil to auto nahoře na Vinderen a proč si jeden dobrý policajt rozčísl lebku vedví o sloup. Protože jste ožrala a řídil jste opilý, Hole. Můžete být zatraceně rád, že se ve sboru zametla fakta pod koberec. Kdyby nechtěli brát ohledy na rodinu toho kluka a pověst policie ..."
Mladší policista byl nový a každý den se učil nové věci. Tohoto odpoledne se například naučil, že je velká hloupost houpat se na židli, pokud někoho urážíte, protože pak jste absolutně bezbranný, jestliže dotyčný najednou poskočí vpřed a zasadí vám pravačkou direkt přímo mezi oči. Protože lidi se kácejí u Schrøderů k zemi celkem často, rozhostilo se v lokále ticho jen na několik vteřin a poté to tu zase začalo hučet hovory.
Kolega pomohl Waalerovi na nohy. Z Holea stihl zahlédnout už jen šosy kabátu vlající ve dveřích. "No, po osmi pivech to nebylo špatné, co?" podotkl, ale bleskově sklapl, když se střetl s Waalerovým pohledem.
-----------------------

Líbilo, ale mým favoritem stále zůstává Spasitel. Škoda jen, že "holeovky" nebyly už od počátku vydávány chronologicky, jak je Jo Nesbo psal.
VerenaLord
  29. 8. 2014, 22:44
Knihy od Nesba zrovna dvakrát neřadím dle správné časové posloupnosti. Tudíž přiznávám se, že například Švábi jsem přečetla až po Pentagramu, Nemesis atd. Rozhodně mě překvapuje, že většina jeho příběhů má velice podobně nalinkovaný děj, který mě ničím už nepřekvapuje.
illy
  17. 7. 2013, 8:21
V pořadí druhý příběh Harryho, poněkud slabší než ostatní díly série. Pořád ale kvalitní krimi, jen Hole se tu tak nějak příliš neprojevuje. Ale nemůže být pořád posvícení -že?
Tereeeza
  13. 7. 2015, 20:41
Harry Hole mě opět nezklamal. Začátek mi sice dal trochu zabrat, snažila jsem se pochytit všechno z toho politického okolí, i když to nakonec nebylo tak nutné, ale trochu mě to vyděsilo, ale potom se to rozjelo. Teoretizovala jsem, ukazovala prstem, teorie měnila, ve výsledku mě to napadlo, ale netušila jsem, jak to bude promyšlené :) Fakt bomba, miluju Harryho hlášky, fakt mě dostává, prolínání s Austrálií a Netopýrem, paráda a do toho jsem měla pocit, že v Bangkoku opravdu jsem, Nesbo dokáže vystihnout atmosféru, seznamuje nás s místními zvyklostmi, což se mi už strašně líbilo právě v Austrálii :) Za mě jasné 4* a těším se na další pokračování.
Pend
  21. 4. 2016, 21:07
Druhý díl hodnotím obdobně jako jeho předchůdce. Opět to nemá se severskou krimi mnoho společného (s výjimkou pár flashbacků). V knize je několik nelogičností a občas mi i děj přišel nesouvislý.
Venceslao90
  13. 2. 2014, 17:57
Nebylo to tak nudné jako Netopýr, ale opět spíše průměr. Ke konci jsem se přestal orientovat v ději, protože byl opravdu hodně překombinovaný a komplikovaný. Závěrečné odhalení vraha pro mě překvapením nebylo, protože tentokrát mi to přišlo všechno celkem dost předvídatelné - jednoduše - pod svícnem je největší tma. Pokud s Joem začínáte, sáhněte spíše po něčem jiném...
Eidalon
  24. 3. 2014, 10:54
Švábi je poslední kniha Jo Nesba, která vyšla na českém trhu před dvěma měsíci (červen 2013), ale nemylme se, tato kniha byla napsána již v roce 1998, tedy před patnácti lety.

Zápletka a samotný děj není zdaleka tak propracován jako poslední autorova dílka, přesto se jedná o svižnou detektivku, kde opět hraje hlavní roli Harry Hole. Technologická zázemí typu počítače, mobilní telefony, sociální sítě, ty v době psaní knihy byly v plenkách, taky vystupující postavy včetně Harryho jsou na počátku své kariéry. Bjarne Moller na oddělení vražd teprve začíná (na rozdíl od Spasitele, kde odchází), románem se mihne i později problematická postava Toma Waalera, který tak neslavně zasáhne Harryho život v Pentagramu. Jen Harry je již osamělý rváč se sklonem k alkoholu a s vůlí kdykoli se ho zříci, je-li to nutné.

Porovnáním knihy se současnými romány můžete přímo hmatatelně vidět autorům rozvoj a přístup k psaní. Současné díla jsou až moc překombinovaná, na rozdíl od Švábů. To může řadě čtenářů vyhovovat či nikoli, každopádně se jedná i o zajímavé srovnání stylu a vývoje autora za 15 let psaní.

Román začíná smrtí norského velvyslance v jednom bangkokském nevěstinci. Hned na úvod je jasné, že se jedná o vraždu, navíc o vraždu člověka, který má přímé vazby na současného norského premiéra jako jeho politický kolega a rival, který se vzdal svého postu ve straně ve prospěch kolegy a ten ho za odměnu umísťuje na velvyslanecký post do Bangkoku.

Na norském velvyslanectví, ministerstvu zahraničí a i přímo v Bangkoku vypuká mírná panika. Případ je nutno urychleně došetřit a uklidit z hledáčku novinářů. Obratem je do Bangkoku vyslán Harry Hole jako určitá policejní figurka, která má zastřešit vyšetřování bangkokské policie a zároveň pohlídat, aby vše zůstalo mimo zraky veřejnosti. Harryho záliba v alkoholu přesvědčí norské představitele, že Harry je ten správný manipulovatelný zástupce norské policie, jeho úspěch v podobném zahraničním vyšetřování (kniha Netopýr) dává Harrymu punc té správné osoby, kterou jsou zástupci výkonné moci v Norsku strávit.

Harry se tak ze dne na den ocitá v jiném časovém pásmu, jiném podnebí a seznamuje se s novými kolegy, zároveň musí vstřebat nové kulturní a specifické prostředí velkoměsta vyhlášeného sexuální turistikou jako světového čísla jedna. Seznamuje se s případem a hned v úvodu je celá záhadná vražda okořeněna dětskou pornografií a podezřením na pedofilní sklony velvyslance. Když se pedofilní úchylka velvyslance nepřímo potvrdí, případ dostává ještě větší důležitost diskrétnosti, což je ale to poslední, co je Harry ochoten dodržovat.

Rozbíhá se spletité vyšetřování, které Harry se svojí bangkokskou kolegyní a jejím týmem postupně rozplétají. Na povrch vyplouvají nová a nová odhalení a nakonec se ukáže, že opět nejde o nic víc než o peníze a moc, které slibuje rozsáhlá státní zakázka a rodinný majetek.

Nesbo čtenáře seznamuje s norskou komunitou žijící v Thajsku, kulturou země a jejími zvláštnostmi a zavádí ho na řadu slepých uliček, které se ale nakonec opět společně spojí v logický celek. Příběh projde několika zvraty, kdy se zlí a odpudiví stanou přívrženci spravedlnosti a naopak ti milí a přátelští představiteli zla.

Příběh končí, spravedlnosti je učiněno za dost, Harrymu však zůstává na těle i duši mnoho dalších nových šrámů a jizev.

Švábi jsou dobrou detektivkou, která se příjemně čte, příběh není zbytečně překombinován, linie příběhu je přímočařejší. V hodnocení s jinými, později napsanými knihami Jo Nesba, se ale jedná o příběh, který vrcholného pozdějšího Nesbova fenoménu přece jen nedosahuje.

Mám-li si udržet nastavený žebříček hodnot, pak jsou to 3,5 hvězdy. Nakonec tedy čtyři. Kniha určitě všechny fanouška Harryho Holea potěší.
borntolive
  26. 10. 2014, 23:54
Nejsem "crazy" do detektivek ani sérií (tak to nemám číst, jasně), přesto: jako dobré, zasazení děje do Thajska mě potěšilo, ale v čem je to jiné od ostatních detektivek, že je Nesbø tak "uctívaný"?
ondrasek
  14. 9. 2015, 14:10
Zatím nejlepší kniha, kterou jsem ze série H H četl. (Mám za sebou Netopýra, Nemesis a Pentagram).
Dokonce jsem já, čtenář to průměrný bez detektivní školy, v půlce knihy vypátral vraha a jeho motiv; ano, dřive než Harry Hole. Yippee-ki-yay.
Ramirez85
  12. 7. 2015, 13:30
Harry Hole podruhé a o něco lépe než v Netopýrovi. Jestli byl první díl této série teprve rozjezdový (byť ne špatný), řekl bych, že Švábi už ukazují, co se dá od tohoto norského spisovatele, jehož jméno se nikdy nenaučím skloňovat, asi tak čekat- příběh je dobře zamotaný, jeden twist střídá druhý, Harry správně drsnej a na první pohled nezúčastněnej, a závěr? Podobně přestřelenej jak v Netopýrovi, ale to už asi do tohoto světa tak nějak patří. Velkým plusem bylo skvěle popsané prostředí thajské metropole, včetně neustále se potícího a vařícího se Holea a taky několikrát zmíněný nejlepší klub na světě- Manchester United (a ano, ať se to Ibsenovi, Dahlovi, Ullmanové, Amundsenovi anebo i tomu Nesbomu líbí anebo ne, nejslavnějším Norem je bývalá hvězda United Ole Gunnar Solskjaer ;-). Za mě tedy o něco větší spokojenost než minule, těšing na třetí díl, tahle série mě dostala tak, jak jsem předpokládal, Nesbo je šéf.
teite
  26. 12. 2013, 10:54
Myslím, že kdyby se u nás Nesbo neproslavil novějšími knihami, touto by proslulost asi nezískal. Solidně napsaná detektivka, ale pravděpodobně by mě nepřiměla sáhnout po další.
chrispe
  31. 7. 2016, 20:11
Po Netopýrovi se mi do dalších knih od tohoto autora moc nechtělo, ale vzhledem k tomu, že jak brácha, tak přítel ho čtou rádi, tak jsem si nakonec řekla, že to ještě jednou zkusím. A díky za to. Sice jsem kvůli svému skeptismu rozečítala příběh asi třikrát, ale nakonec jsem na dovolené překonala jakousi pomyslnou hranici, kde jsem se vždy zasekla a u čtení se opravdu bavila. Dokonce jsem si ani nevšimla pár logických chyb, na které mě pak přítel upozornil. Ale to neva. Taky si dokážu představit - pro mě - lukrativnější prostředí, než je zrovna Bangkok :-) nicméně jsem konečně měla pocit, že Harry něco dělá a že mu vše nepadá jen klína. A dost možná i tím se mi začal jevit sympatičtější.
ROB33
  9. 6. 2014, 13:35
Chvílemi mi připadalo hlavně na začátku jako kdybych četl noir detektivku. Byla to asi jen moje fantazie, ale začátek knihy byl velmi zdařilý, postupem času se z toho stala průměrná detektivka. Hlavně konec byl opět takový zláštní i trochu nereálný jak u Netopýra. Četl jsem první Levharta a ten byl famózní, i proto hodnocení nemůže býti nějak zvlášť vysoké. Jako oddechové čtení doporučuji, ale nic zvláštního se od této knihy očekávat nedá.
smajlinka
  28. 4. 2014, 22:30
Protože jsem před tímhle dílem četla Pentagram, Sněhuláka a Levharta, nepřipadal mi tak perfektní, na autora možná málo dramatický ;-) ale i tak je Nesbo super spisovatel
analphabet
  25. 2. 2014, 18:42
"Masáž, sil?" Parádní detektivka se zapeklitě zapeklitou zápletkou. Rozhodně doporučuji. Čtu jeho knihy popořadě, tak se těším na další.
Jokolo
  16. 9. 2015, 23:00
Čekal jsem, že po zklamání z první knihy přijde konečně ten Nesbø, o kterém všichni mluví, ale nedočkal jsem se. Bohužel ani zdaleka.
Autor se opět strašně násilně snažil do příběhu vpáčit vše, co se o Thajsku dozvěděl, nehledě na to, jestli to s příběhem souvisí, nebo ne, i když tady se mu to dařilo o něco lépe než v Netopýrovi, prostředi Bangkoku však bylo samo o sobě mnohem nudnější a ani samotný fakt, že autor stále jen popisoval, jak je tam nedýchatelno a všude jen prostituti a auta, na atmosféře knize moc nepřidal.
Zápletka je tentokrát navíc mnohem horší než v knize první, Nesbø se snaží do příběhu zapracovat navíc své znalosti ze své burzovní minulosti, což jsem já, amatér, vůbec nechápal a celému příběhu to jen přidalo na zmatenosti.
Harry Hole se ale konečně vybarvil, jeho charakter mě bavil mnohem víc, už jen proto, že ho autor rozebral více do hloubky a ukázal nám jeho další stránky, ale co přidal Harrymu, to ubral příběhu, který byl opravdu špatný.
Tak snad to Červenka spraví!
knihomotýl
  20. 5. 2014, 19:50
Můj první Nesbo a předesílám - veliké zklamání. Čekala jsem pořádné napětí, geniální, avšak logický děj, akci a skvělou pointu. Nic z toho se však nekonalo. Četla jsem tuctovou detektivku, kterou by předčila každá jiná, včetně Agi Christie. Nebylo to špatné, ale myšlenka a děj se mohl více rozvést. Dál ovšem doporučit nemůžu, možná tak pro nějaké to oddychové čtení, od kterého nic neočekáváte. :/
Kebab Bursa
  29. 11. 2013, 16:02
Znovu opakuji, že je škoda, když knížky autora nevycházejí ve správném pořadí. Takže druhý díl série čtu vlastně předposlední. Mám Harryho Hola rád, ať jede, kam jede. Nesbo je geniální, jak dokáže příběh poskládat, vymyslet všechny ty záplatky. Při tom nechybí klasická sociální či politická rovina, jak je u Seveřanů zvykem. Jen některé věci už jsou stále dokola - zápletky, myšlenky. Ale pro odpočinek v současnosti asi neznám lepšího detektivkáře.
rahzul
  6. 7. 2016, 23:28
Harry Hole rozdejchává U Schrøderů poslední události z Austrálie, a tak je třeba zabít dvě mouchy jednou ranou - dostat Harryho z letargie a vyřešit poněkud pikantní úmrtí norského velvyslance v Thajsku..
Tento díl mě bavil o trochu více než Netopýr, ALE jakmile došlo rozplýtání zápletky, tak jsem se plácl do čela a ptal se sám sebe, jestli je tohle vůbec možný.. :D Avšak nějakým způsobem se mi líbila asijská atmosféra více, než v předchozím dílu australská buš a teplé Sydney, a tak přihazuji hvězdu navíc.
ilon-a
  30. 1. 2014, 14:47
Podle mě nejslabší Nesbova kniha. V příběhu je dobrej bordel - člověk by potřeboval mapu, aby se v tom zorientoval - a čtenář si musí taky spoustu věci domýšlet... Hodnotím jako slabej průměr, Nesbo má lepší knihy.
XZvire
  2. 10. 2013, 18:57
Lepší průměr, opět je vidět, že to je teprve jedno z prvních děl Nesba.. Bylo to čtivé, napínavé.. Jsou příjemné krátké kapitoly, ale občas mi to přišlo matoucí a trochu jsem se ztrácela.. Jelikož mám ale načtené další díly mnohem dřív, tak musím uznat, že Nesbo se díl od dílu zlepšuje a zlepšuje..Jen tak dál :-)
ideal_alien
  13. 2. 2016, 19:59
Přečteno jedním dechem, Nesbo opět nezklamal. Výborně promyšlená zápletka, vraha jsem tušila už dlouho před koncem.
VaclavB
  12. 1. 2015, 16:46
Pokračování se zahraničními reáliemi, tentokrát v Thajsku. Poučné, nicméně někdy příliš popisné, což odvádí pozornost od případu samotného. Nicméně kvalitní počtení i v tomto případě.
petshop
  19. 7. 2013, 21:03
Škoda, že jsem tuto knížku četla až po těch novějších kusech jako je například Sněhulák nebo Pentagram. Je oproti nim trošičku slabší a chybělo mi Oslo, ale přesto dobré čtení jak jsem u autora zvyklá. Je zárukou dobře stráveného času s knihou.
Svatoslav.Svatomír
  9. 6. 2016, 16:35
Švábi se dají brát jako takový nepřímý restart série. Nesbo používá naprosto stejný vzorec, jako v případě Netopýra (nové lokace - Bangok, tamější mytologie, vztahové peripetie atd.). Ač se Švábi zdají jako takový Netopýr 2.0 je jednu příčku přeci jen lepší. Méně moralizování, méně vztahových sítí a mnohem propletenější případ. Pokud bude série takto pokračovat stanu se na panu detektivovi HH závislý.
DeviR1
  27. 11. 2014, 18:54
Rozhodně lepší jak první díl. I prostředí Thajska se mi líbilo víc jak Austrálie. Bohužel nejslabší část je konec knihy, ten mi přišel velmi zmatený a nepřehledný, přestože jsem se v případě potřeby vracel a některé pasáže četl několikrát. Každopádně budu tuto sérii číst dál, jestli bude mít pořád takto vzestupnou tendenci, tak další díly budou bezchybné :-)
delfinek
  20. 7. 2013, 9:24
Nevím,jestli je to tím,že už jsem četla tolik jeho knih,ale tahle kniha mi přišla slabší,je to druhý Harry Hole,prostě se mi zdá,že jeho knihy zrají a každý díl je lepší a lepší...škoda,že v češtině díly vychází tak chaoticky a pak v tom má člověk "bordel",protože nenavazují na sebe :-) konkrétně několik situací ve Švábech mi přišlo trošku přehnaných,ale nenapíšu kterých,protože jediné co mohu o Švábech říct je - lidi čtěte...fakt to stojí za to !!!!!!
we.ri
  23. 8. 2015, 14:33
Můj první případ s Harrym. Nemám zatím s čím srovnávat, ale pro mě to bylo parádní. Hodně spletitý příběh, zajímavé i nezajímavé postavy, rozporuplné pocity a některé pasáže jsem musela číst víckrát... Každopádně s Harrym rozhodně nekončím...
nataliethomp
  26. 9. 2016, 14:50
Po Lovci hlav jsem se rozhodla pro knihu Švábi. Po přečtení anotace jsem si nebyla tak úplně jistá, že mě kniha bude bavit...Těšila jsem se na norské prostředí a místo toho přišlo Thajsko. V některých komentářích jsem také četla, že se v knize "příliš rozebírá politika", což knize ubírá na kvalitě. Já jsem se přesvědčila o opaku. I přes toto pro mě neoblíbené prostředí mě kniha bavila, měla neustále spád, neustále se něco dělo a rozkrývalo a dokonce jsem měla i správný tip na vraha! Kniha mě bavila a už teď se těším na další "napínavku". :)
koki.veru
  3. 9. 2016, 20:19
Jedna asi z těch slabších knížek, co jsem zatím od Nesba četla. Velmi podobné prvnímu dílu, tak snad budou další díly lepší :)
L_O_U_S
  7. 6. 2016, 15:17
Švábi mi v rámci hůlovské série nepřijdou o nic slabší než následující díly. Vlhko, vedro, vraždy a pedofilové, kteří jsou jako švábi – přijdete na jednoho z deseti.
Susan94
  27. 10. 2015, 18:30
Zmatečné, opravdu jsem se velmi ztrácela a nechápala určité věci, nicméně mě to vcelku bavilo. Rozhodně mi Netopýr a Švábi přijdou podobní svoji dějovou linií, což mě opravdu zamrzelo, ale nijak mě to neodradilo číst další díly, naopak věřím, že od Červenky to bude úžasné, poutavé čtení.
Yggdrasil
  31. 7. 2015, 18:52
Sněhulák je pro mě top, ale švábi mají kvalitně našlápnuto.Tak trochu jiné Thajsko... Příběh spletitý, ale zajímavý...jediné mínus-občas mám pocit, že je Harry takový "Norský Simír Gerchááán" :-)
Merit
  27. 4. 2014, 0:47
Tenhle Harry mě nějak nechytl. Možná to bylo vinou mojí nepozornosti, nebo neschopnosti chápat ty "finanční" a politické pasáže, ale dost často jsem se ztrácela, musela listovat zpět a hledat souvislosti.
Ale těším se má další díly, předsevzala jsem si, že budu pozornější.
drussila
  13. 4. 2014, 20:06
Zručně napsané ale žádné pořádné napětí a už vůbec ne sonda do thajské kultury. Pointa tak překomplikovaná, že otráví, v principu bez otisku. Hole je naštěstí hezká postava...
terrafelix
  18. 11. 2016, 18:18
Něco jako Netopýr v bledě modrém, ale o poznání lepší a napínavější. A Harry tady už není tak nesympatický a ukňouraný dacan jako v prvním díle :)
Lucho Gonzalez
  26. 9. 2015, 12:39
I přesto, že mě předchozí dílo Netopýr příliš nezaujalo, sáhnul jsem po tomto autorovi znovu, a dobře jsem udělal. Do Švábů jsem šel bez předsudků a očekávání a musím říct, že mě kniha velmi příjemně překvapila. Mělo to spád a bylo to velmi čtivé.
Vaclav.Kostal
  24. 8. 2015, 19:43
O poznání lepší než Netopýr, ale nemohu se zbavit pocitu že některé věci byly až moc nelogické. Každopádně moc dobrá detektivka a už se nemohu dočkat dalšího dílu, a Harry je drsňák :)
DejnaDee
  6. 6. 2014, 13:10
Děj mě zase vtáhnul, škoda jen, že autora čtu napřeskáčku, přeci jen by bylo lepší číst jeho detektivky z této serie popořadě. V určitých slouvislostech, byť zanedbatelných na sebe navazují. Ale Harry Hole mě baví čím dál tím více.
bady
  19. 8. 2013, 23:11
Nejak tomu Nesbovi nemohu prijit na chut. Treti kniha, co jsem cetl a opet nic co by me zaujalo a precetl to jednim dechem. Zapletka takova tuctova, take Harry Hole je vyobrazen tak neosobne, ze mu vlastne ani nefandite.
Jana M
  16. 1. 2016, 18:15
Fantastický, akorát to hltám tak rychle, že se nestihnu zorientovat v těch kšeftech a machinacích a musim se k tomu vracet. Vím, že to musím číst pomaleji. Pobavila mě v kontextu věta: "To nevadí, beztak mám dojem, že jsem pantofle vrátil do špatné poličky."
Pajky
  4. 5. 2014, 21:54
Lepší než předchozí díl z Austrálie. I Bangkok je velice zajímavé místečko se zajímavými věcmi a zajímavými postavami. Čte se opravdu dobře a příběh utíká velmi rychle. Vrah mě nepřekvapil, jen ten konec byl trošku moc chaotickej. Přesto se neskutečně těším na další díly.
princezna89
  28. 1. 2014, 22:35
Tento díl mě nijak extra neoslovil nemohla jsem se do knihy pořádně začíst. Neříkám, že všechno bylo nudné, nakonec se to relativně rozjelo, takže hodnotím 4 hvězdičkami. Četla jsem už ale jeho lepší knihy.
Greny
  31. 10. 2013, 16:42
Trochu moc spletité, ale líbí se mi ten politický podtext, ale závěr trochu šablonovitý, ale celkové opět čtivá kniha, plná niterných pocitů alkoholického policisty.
vojtech.kucera
  20. 7. 2013, 21:07
Nějak jsem měl pocit, že je kniha přeceňována - pomocí masivní kampani a popularizaci severských autorů. Nepřijde mi, že se jedná o nějak zázračně kvalitní detektivku. Na Milénium to podle mého mínění nemá...
mischka
  7. 7. 2013, 13:34
Líbilo se mi to víc než Netopýr. Ne tolik jako třeba Spasitel, ale rozhodně to není špatné čtení. I když musím taky uznat, že Nesbova tvorba tak nějak zraje, čím novější - tím lepší :-)
Ivuska88
  6. 8. 2016, 10:54
Když by jsme srovnaly obě dvě knihy (Netopýr a Švábi), je tento díl o hodně lepší než předchozí, ale ne lepší než ty následující. Přiznivce Jo Nesba však rozhodně nezklame. Při čtení jsem se nechala unést tempem Bangkoku, až jsem měla pocit, že se v městě plném hektické dopravy a exhalací skutečně nacházím.
Od začátku do konce mě příběh bavil, ovšem závěr ... ten je fenomenální ...
alcaalca25
  11. 5. 2016, 8:47
Knížka je poutavá, čtivá a bavila mne. Má akční děj a celkem i nečekaný konec, nečekala jsem že nejdřív vyvrátí podezřelého, že má alibi a nakonec to opravdu byl on. Jo Nesbo napsal tuhle sérii skvěle. doporučují :-)