Útěk před smrtí

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Toužimský a Moravec - 2013
ISBN: 978-80-7264-140-6

Toužimský a Moravec (2013) 978-80-7264-140-6 186

Dne 2. února 1945 vypuklo ve 20. bloku koncentračního tábora Mauthausen povstání více než 700 vězňů, které bylo nejmasovějším pokusem o útěk v průběhu celé 2. světové války. Pouze devíti uprchlíkům se cesta za svobodou podařila a dožili se konce války. Jedním z těch, kteří měli vůli a štěstí přežít, byl sovětský důstojník Alexandr Manuilovič Michejenkov.
Zachránil se také díky hrdinství a obětavosti českých obyvatel z Malšic, Bechyně, Radětic a dalších obcí a měst okolo Tábora. Michejenkovy vzpomínky beletristicky zpracoval velký jihočeský partiot a zkušený spisovatel Jaroslav Hojdar ze Sezimova Ústí.
Bohatou fotopřílohu připravil Jaroslav Čvančara. (www.martinus.cz) (Založil/a: lensha95)

Jaroslav Hojdar Jaroslav Hojdar
*26.06.1933

Richie
  12. 5. 2015, 10:23
Neobyčejně silný příběh z období konce 2. světové války o hrůzných podmínkách vězňů v koncentračním táboře Mauthausen a především o odhodlání hlavního hrdiny přežít strastiplnou cestu za svobodou. Kniha je psána jednoduchou formou, kdy byly poskládány vzpomínky samotného aktéra útěku a jednoho z mála přeživších - sovětského poručíka Alexandra Michejenka.
Podobné příběhy si zaslouží naši pozornost už jen proto, abychom nikdy nezapomněli, jakých strašných věcí jsou lidé schopni ve válečných podmínkách - abychom nikdy nedopustili opakování podobných válek a hrůz.
Kniha pro mě měla o to větší přitažlivost, že autora osobně celý život znám a velice si ho vážím.