Prosím stručně

Originální název: Prosím stručně

Gallery - 2006
ISBN: 80-869990-00-1

Gallery (2006) 80-869990-00-1 254

Rozhovor Karla Hvížďaly s Václavem Havlem, doplněný poznámkami a dokumenty.
Jak podtitul napovídá, jde o literární koláž, ve které se střídají tři žánry: rozhovor, původní výňatky z instrukcí nejbližším spolupracovníkům na Hradě a deníkové zápisy z doby práce na tomto textu. V knize se střídají nejen žánry, ale i čas a místa. Václav Havel staví knihu jako drama a se všemi materiály zachází jen jako s podklady, jejichž konečnou formu si diktuje "divadelní" struktura. I z partnera rozhovoru Karla Hvížďaly se postupně stane postava tohoto zvláštního literárního útvaru. Díky zvolené metodě má kniha trvalé napětí, které čtenáře doprovází až do poslední stránky. Autor nechává v knize nahlédnout do způsobu svého komplikovaného myšlení, prezentuje své názory na politiku a politiky, soukromí a zároveň odpovídá na nejčastější výtky vznášené po léta proti jeho osobě.
Kniha je volným pokračováním Dálkového výslechu Václava Havla. Před dvaceti lety vedl Karel Hvížďala rozhovor s disidentem Havlem před jeho blížící se padesátkou. (Založil/a: marta-b)

prkali
  2. 2. 2013, 15:40
z deníku V.H., 6.3.1995:
...Měl jsem v plánu v pondělí (až budu v Holandsku) nechat ten projev doručit premiérovi. Neměl by čas předem na něj veřejně reagovat, zároveň by to ale bylo gesto, které by snad mohlo vést k tomu, že na to bude psychicky připraven a nebude se při mém čtení příliš ošklíbat do kamer...

... "V Kremlu se nekouřilo, a když jsem se asi po dvou hodinách odvážil zeptat, zda si můžeme zapálit, kývl Gorbačov nerad hlavou. Mimo jiné: kouření jsem zaváděl i v Bílém domě, teď jsem už několik let nekuřákem, takže se mne velmoci nemusejí bát." ...
huttershofen
  29. 1. 2013, 16:50
Skvělá kniha a hlavně jiný pohled na politiku a do jejího zákulisí. Havel dokáže být roztomile lidský (problém s netopýrem na hradě) i politicky nekompromisní (V. Klaus), ale vždy s takovou lehkou literární noblesou. Navíc jsem po delší době měl chuť si dělat z nějaké knihy výpisky.
miiichalka
  8. 2. 2012, 12:10
Zhutněný Havel se vším všudy za 99,- :) Zasmála jsem se, zapřemýšlela si a znovu a znovu se zamilovávala do pravdomilce Václava :) Doporučuji kritikům i obdivovatelům, všem musí sklapnout při čtení zákulisních poznámek našeho milého pana prezidenta. Pozdravujte v nebi a napište nám tam ještě nějakou knížku :)