Originální název: Žena roku 1900

Šulc-Švarc - 1994
ISBN: 80-85636-09-3

Šulc-Švarc (1994) 80-85636-09-3 436
Československý spisovatel (1983)
Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1979)

Začtěme se do příběhu, jehož děj se začíná odvíjet v 80. letech 19. st. a ve 20. letech 20. století. Narodit se tehdy jako nemanželské dítě, to byl opravdu nešťastný vstup do života. Krása a talent, položeny na misky vah, nemohly převážit misku druhou, kam se kladlo bohatství a hlavně dobrý původ. Kolik se toho od těch dob změnilo! Ale přirozená lidská touha po štěstí, lásce a spokojenosti trvá a bude trvat, dokud lidé budou žít... Podnětem k sepsání tohoto románu se staly zápisky z deníku jedné autorčiny blízké příbuzné - ty mnoho napověděly o pocitech a názorech ženy, která jako krásná dvacetiletá dívka, talentovaná a úspěšná švadlena, plná nadějí a plánů do budoucnosti, prožila zlom století a které následující dvacítka let přinesla dost zklamání, nešťastné manželství, ale i velkou životní lásku. Helena Šmahelová dokázala věrohodně doplnit strohé poznámky ze starého sešitu a vytvořila román, který čteme jako upřímnou a působivou životní zpověď. Zdroj: Československý spisovatel (Založil/a: marta-b)

slizzing
  29. 12. 2016, 14:58
Knihu jsem četla jako inspiraci pro vytvoření rodinné kroniky. Pro mne to bylo zajímavé čtení, které vykreslilo život ženy v této době. Akorát si říkám, jestli to měla hlavní hrdinka všechno zapotřebí a bohužel k jeji postavě jsem si neutvořila žádný vztah. Byly sice pasáže, kdy mi jí bylo i líto, ale pořád mne neopouštěla myšlenka, že si vlastně za všechno může sama. Série Hlasy, stopy a stíny mých otců byla pro mne mnohem čtivější a zajímavější.