Originální název: The Forsyte Saga

Omega (2014) 978-80-7390-138-7 960
BB art (2000) 80-7257-273-3 656
Odeon (1971)
Odeon (1967) 01-066-67 814

Románová trilogie (Vlastník, V pasti, K pronajmutí) anglického spisovatele, nositele Nobelovy ceny. Obšírná kronika anglického patricijského rodu Forsytů, zachycující v rozmezí čtyřiceti let život tří generací za vládykrálovny Viktorie. V hlavní zápletce střetají se otázky citového života s vžitými majetnickými představami společenské třídy a rodu; manželka boháče Forsyta bojuje o únik z tísnivého manželského svazku, který tento boháč založil na zvyku, sobectví a lačnosti po penězích. Dílo, které přerůstá rámec rodinné kroniky a stává se kritikou měšťácké společnosti tehdejší doby. (Založil/a: marta-b)

CarolineS
  22. 9. 2012, 19:04
Geniálně napsaná sága, i když slovo sága je vlastně ironické, protože Forsyti rozhodně nejsou hrdiny. Postavy dokonale posané tak, že vám přijde, jako by byli vašimy příbuznými a seděly s vámi běžně v obýváku, popíjely svůj čaj s mlékem a probíraly výsledky dostihů anebo búrskou válku. Ano, geniální je to správné slovo, určitě si někdy knihu přečtu znova.
Rames
  22. 10. 2014, 14:08
Bohaté anglické rodiny viktoriánské doby žily v předsudcích a obavách o svou pověst a tak nevydařené manželství nebo rozvod, vyvolává v starších rodu, paniku. Výborně napsaná kniha .
svobodka
  11. 11. 2012, 16:24
Přestože se mi kniha kdysi při četbě velmi líbila, rozhodně nepatří k mým nejoblíbenějším. Tenkrát jsem si zapsala, že se mi asi líbí víc zásluhou toho prvního televizního seriálu, který mě přivedl k četbě. (To novější televizní zpracování podle mě kvalit tohoto díla vůbec nedosahuje.)Galsworthy se mi zdál příliš "anglický", vznešený, nudný a také dost povrchní. Postavy mi připadaly spíše jako figuríny než opravdoví lidé. Když jsem knihu četla, chvíli mě nudila, najednou mě ale nějaká část zaujala, a pak to zase byla nuda. Myslím, že je dobře, že jsem poznala film i knihu, že terpve dohromady "je to ono".
......................................................................................................
29.1.2015
Uplynulo asi 40 let a já jsem přečetla "Forsyty" podruhé. A teprve teď asi na to byl ten správný čas. O nudě nemůže být ani řeči, o povrchnosti autora už vůbec ne, je báječný. Nedivím se, že dostal Nobelovu cenu. Kniha mne tentokrát nadchla. Patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy četla.
calamity-jane
  2. 8. 2013, 14:17
Radši čtu prvně knihu než abych se dívala na film/seriál. Ten jsem neviděla dodnes, ale knížku přečtenou mám a překvapilo mě, jak dobře jsou popsány postavy
Lúthien Celebrindal
  11. 7. 2013, 19:40
Po přečtení prvního dílu mám poněkud smíšené pocity, a proto radši nehodnotím...
Nejvíce mě překvapil nedostatek děje - to, co se v knize odehrávalo, dalo by se shrnout na 10 až 20 stránek, a navíc to bylo úplně předvídatelné! Upřímně nechápu, co z tohoto díla činí literaturu světového věhlasu - asi mi něco uniklo???

Přesto však nelituji, že jsem si knihu přečetla, nelze ji označit za ztrátu času, ale na pokračování si dám asi chvíli pauzu.
MsAndy
  23. 5. 2016, 21:11
Kniha na jednu stranu zajímavá, na druhou stranu velmi rozvláčná a složitá. V románu vystupuje tolik postav, že čtenář se v polovině knihy ztrácí a často jej už nebaví ji dočíst.
kanybalka
  4. 9. 2012, 20:11
Kdysi jsem tuto knihu (respektive první svazek) pouze načala a tááák mě ten začátek unavoval (říkala jsem si: "Číst si o osmdesátiletých dědcích mě zrovna nebere, asi je to opravdu jen čtení pro mou babičku"), že jsem velmi rychle skončila a knihu minimálně na tři roky odložila k ledu. No, zmýlila jsem se a v té době jsem zkrátka jen nevydržela úvodní výčet postav a styl psaní. :-) Děj je chytlavý, tzv. "forsytovství" popsáno do nejmenšího detailu, prostředí a myšlení v tehdejší době také. Takže jsem ságu nadšeně přelouskala velmi rychle. Možná mi v tom nadšení i hodně pomohlo to, že jsem nikdy neviděla (ba ani jedním okem nezahlédla) žádné seriálové ztvárnění. Ani nechci. Chystám se na Moderní komedii. Ságu tedy doporučuji (zajděte ke své babičce a půjčte si jí). ;-)
Buriška
  31. 8. 2016, 8:27
Kniha se mi líbila. Autor velmi dobře popisuje nejen postavy, ale i přírodní krásy. Možná, že někdy až zbytečně moc. Děj popisuje životní úspěchy a prohry anglické smetánky. Velmi hezky zpracováno, místy i napínavý děj.
Kissa
  20. 9. 2014, 17:05
Úžasná kniha. Nezapomenutelná. Jednoho dne se k ní určitě ráda vrátím. Viděla jsem i seriál, ale kniha je ještě lepší.
Huhelena
  10. 2. 2012, 15:08
moje nej nej nejoblíbenější.Kniha ke které se stále vracím anikdy nezevšedněla. Četla jsem jí nejméně pětkrát.