Cesta srdce

Cesta srdce

Podtitul: Úskalí a přísliby duchovního života

Originální název: A Path With Heart

Eminent - 2008
ISBN: 80-7281-263-7

Eminent (2008) 80-7281-263-7 328

Kniha amerického spirituálního učitele Jacka Kornfielda vychází z autorovy zkušenosti z buddhistických tradicí a dotýká se obecných principů duchovního života. První část popisuje základy celistvého duchovního života, různé způsoby praxe, obvyklá životní úskalí, techniky pro zacházení s našimi psychickými úrazy a potížemi, některé buddhistické modely duchovních stavů lidského vědomí a způsoby, jak lze tyto mimořádné zkušenosti zakotvit v praktickém rozumu. Druhá polovina knihy se podrobněji věnuje integraci této praxe do života a zaměřuje se na taková témata, jako jsou vzájemná závislost a soucit, tzv. rozškatulkování, psychoterapie, meditace a přínos nebo potíže při setkání s duchovními učiteli. Závěr této jedinečné knihy se věnuje duchovní dospělosti, dozrání moudrosti a soucitu, klidu a radosti, která vstupuje do našeho života. Největší lekce, jakou se lze naučit, spočívá ve sjednocení všeobecné zkušenosti s osobní. Jen tak může dosáhnout naplnění v našem duchovním životě. Máme-li přinést do světa světlo, moudrost a soucit, musíme začít u sebe. Musíme se vydat na cestu srdce. Všeobecné pravdy duchovního života se mohou uskutečnit jen v konkrétních a osobních okolnostech. Takový osobní přístup k praxi uznává to, co je v našem životě jedinečné a obecné, a respektuje nadčasovou kvalitu velkého tance mezi zrozením a smrtí zvaného život. Zároveň přitom ctí naše konkrétní tělo, rodinu a komunitu, osobní historii, radosti a strasti, které nám byly předány. Naše probuzení se v tomto pohledu stává velice osobní záležitostí, která se dotýká všech dalších stvoření na zemi. (Založil/a: mitulka)