Komise pro nesmrtelnost

Komise pro nesmrtelnost

Podtitul: Věda a pošetilé pokusy, jak ošálit smrt

Originální název: Immortalization commission
Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Dokořán - 2014
ISBN: 978-80-7363-664-7

Dokořán (2014) 978-80-7363-664-7 232
Dokořán (2013) 978-80-7363-530-5 232

Otázka smrti stála odedávna ve středu lidského zájmu. Ve své knize předkládá filozof John Gray brilantní, byť poněkud děsivý popis snahy dosáhnout nesmrtelnosti pomocí vědy a pokládá zásadní otázku, zda a jak takové úsilí ohrožuje samotnou podstatu člověka. Při svých úvahách vychází ze dvou naprosto odlišných příkladů.
Nejdříve sleduje víru rozšířenou mezi britskou intelektuální a politickou elitou přelomu století, že po smrti existuje život, do něhož lze nahlédnout prostřednictvím spiritistických médií a automatického psaní. Poté se zabývá ideologií komunistického Sovětského svazu, podle níž je za pomoci vědy možné přetvořit planetu, změnit lidstvo, osvobodit ho od smrti - a přivést revoluční vůdce, jako byl Lenin, zpátky k životu. Filozofové, politici, spiritisté, balzamovači, blázniví vynálezci, láskou stižení parapsychologové a novináři-špióni žili v zajetí nového světového názoru, podle něhož měla věda stvořit nepřemožitelné lidstvo. Jejich vzpoura proti smrti vyústila v řadu pokusů, z nichž některé zpustošily celé státy. Smrt a posmrtný život se staly součástí nových myšlenkových proudů od psychiatrie přes evoluci až ke komunismu a zdálo se, že osud lidí leží pouze v jejich rukou. Člověk přestane být zvířetem, porazí smrt a získá nesmrtelnost. Stane se Bohem. (Založil/a: Tuleník)

Tardis
  30. 10. 2014, 12:42
Velmi nevyvážené dílo. Autora mohu pochválit snad jen za velice dobrý výběr citací a umně napsanou třetí část "Sladká nesmrtelnost", kterou jako jedinou pokládám za čitelnou a informativní.
Ty zbylé dvě části jsou zpracovány důkladně a pečlivě, ale až příliš vyčerpávajícím způsobem.

"Každý rok se ve světě shromažďuje víc a víc myšlenkové energie a já jsem přesvědčený, ze tato energie bude jednoho dne schopna uskutečňovat věci, ktere si dnes neumíme ani představit. (Maxim Gorkij)"