Země

Země Originální název: Earth

Knižní klub - 2004
ISBN: 80-242-1225-0

Knižní klub (2004) 80-242-1225-0 520

Autorem je James F. Luhr a kolektiv.

Výpravný obrazový průvodce zachycuje drama, sílu a krásu procesů utvářejících Zemi a bere čtenáře na cestu od podmořských hlubin po deštné lesy, přes pohoří světa i vyprahlé pouště. Kniha obsahuje jedinečný přehled nejpůsobivějších pokladů zemského povrchu. Klíčové útvary pevniny a moří i atmosférické jevy jsou podrobně popsány v poutavých profilech, doplněných vynikajícími fotografiemi a názornými mapami. Kniha zohledňuje i působení člověka na životní prostředí ve zcela unikátních kapitolách o zemědělské, průmyslové a urbanizované krajině. Grafická schémata a nákresy, stejně jako srozumitelný a fundovaný text seznamují čtenáře i s počátky Země a silami, které dodnes ovlivňují tvář naší planety. (Založil/a: marta-b)

James F. Luhr James F. Luhr
*13.05.1953 - †01.01.2007

Kolektiv autorů Kolektiv autorů

whack
  14. 12. 2014, 15:54
Pekná encyklopédia, zaujímavé informácie o vzniku nášho vesmíru (od prvej pikosekundy po súčasnosť), o vzniku života na Zemi, o horninách, oceánoch, riekach, lesoch a mnoho iného. 2,7 miliardy rokov dozadu prvé jednobunkovce prokaryoty boli tak podobné spermiám a eukaryoty sa podobali na ovum, že by náhoda? Baktérie, huby, rastliny, živočíchy (vrátane človeka), všetci sme sa vyvinuli z rovnakých buniek, z rovnakých organických molekúl vyvíjajúcich sa na Zemi 4,2 miliardy rokov. Už len pomyslenie na dôležitosť a výnimočnosť týchto krehkých organizmov vyvoláva v človeku pocit úcty a posvätnosti. Špeciálne ma zaujalo pokračovanie evolúcie na súši, vývoj suchozemskej flóry, že prvé stromy rástli už 380 miliónov rokov dozadu a o 20 miliónov rokov neskôr už bola Zem pokrytá rozsiahlymi pralesmi; druhu homo sapiens trvalo len 4 tisícročia, kým ich takmer všetky zničili (niekde ani 500 rokov, viď, Ameriky). Myslím, že tieto a podobné štatistiky, aké sa dajú nájsť v tejto knihe, budú zaujímavé pre každého.
nečik
  7. 10. 2011, 9:55
Stejně jako encyklopedie Vesmír, tak i Země patří k zatím dle mého názoru, nejlepšímu zpracování v poslední době. Mnoho zajímavých věcí se zde můžeme dozvědět o naší planetě. A samozřejmě fotografie, které knihu protkávají jsou opravdu fantastické.
happyness
  16. 2. 2014, 23:18
Z encyklopedie Zvíře a fantastických fotografií jsem byla nadšená. Nejinak tomu bylo i u titulu Země, který považuji za to nejlepší, co bylo zatím v daném rozsahu vydáno.