Duhová křídla

Originální název: Duhová křídla
Poprvé vydáno celosvětově: 1985

Práce - 1985

Práce (1985) 176

Tento výbor současné jugoslávské vědeckofantastické prózy, první svého druhu u nás, chce našeho čtenáře aspoň v hrubém obryse seznámit s přítomným, nebo snad přesněji: takřka přítomným stavem daného žánru ve čtyřech jugoslávských národních literaturách, s jeho šíří a rozrůzněností, a to jak v tematickém, tak i čistě literátním smyslu. Zaměření na nejnovější tvorbu vedlo k tomu, že se ve výboru vedle jmen zkušených tvůrců a fabulátorů objevila i jména několika nadaných začátečníků, kteří jako by se v tomto druhu vypravěčství teprve „osmělovali“, i když i oni svůj „předmět“ dokonale znají a ovládají. Ve shodě se skutečným stavem má i v této knize největší zastoupení „klasická“ science-fiction s roboty, nadpozemskými bytostmi a s problematikou vesmírné komunikace, přitom však zde nechybí ani fantastika spíše básnická než vědecká, totiž v případě úvodní prózy Gregora Strniši: tu tento významný básník napsal v duchu své poezie a svých básnických dramat už před více než čtvrtstoletím, ale nic na svém půvabu za tu dobu neztratila, a nemohli jsme ji proto pominout. Rovněž byly do tohoto výboru pojaty prózy „vybočující“, které jako by si z ortodoxnosti žánru chtěly tak trochu dělat dobrý den. I ty sem patří: i ty mohou přispět k vývoji žánru a i ty jsou čtenářsky nemálo vděčné. (Z doslovu Františka Benharta, který knihu uspořádal)

Obsahuje povídky: Duhová křídla, Letní noc kolem plané hrušně, Rozhodnutí Velkého Koordinátora, Jaký to bylo v budoucnosti, Potřebuji tvé tělo Soumrak Příběh o Lublani Nevolejte nás, přijdeme sami, Labyrint, Proměna, Tři miniatury, Psychorobot (Založil/a: jatox)

#výbor
František Benhart František Benhart