Originální název: Goya oder Der arge Weg der Erkenntnis

ISBN: 80-249-1224-0

Ikar (2009) 80-249-1224-0 640
Levné knihy KMa (2003) 80-7309-990-X 642
Mladá fronta (1966) 23-055-66 528

Námětem románu Goya je Španělsko 18. století se svými politickými intrikami a skutečnými osobnostmi. Přestože autor vychází z historických událostí, ty mu slouží pouze jako výchozí bod. Využívá i nepodložených faktů, klepů, a v neposlední řadě také vlastní fantazie a znalostí lidské povahy, aby ve svém díle popsal člověka se všemi jeho tužbami i vášněmi. (Založil/a: lord.vader)

Ariko
  8. 9. 2014, 16:16
Knihu jsem zvolila kvůli své zálibě (i profesi) ve výtvarném umění. Ráda jsem se začetla do osudů tohoto významného malíře, ale jak je tu již psáno, chybí mi druhá část, kde by se pokračovalo v jeho příběhu.
Peetuliska
  7. 5. 2014, 7:13
Kniha zabývající se španělským malířem a umělcem Franciscem Goyou, za vlády kastilských králů. Goya jakožto malíř s bohémským stylem života a nepříliš oplývající respektem. Největší zde má význam jeho malířství, v jedné z dějových linií se kniha zabývá i jeho vztahy k ženám a hlavně ke Cayetaně de Alba, ale i k otázce inkvizice a kacířství. Feuchtwanger jakožto můj oblíbený spisovatel mě opět nezklamal, jen ten konec mohl být trošku propracovanější.
svobodka
  15. 5. 2014, 14:44
O kráse a hodnotě knihy tu bylo napsáno dost. Stejně tak hodnotit Goyovo umění je jako nosit dříví do lesa. Nejsilněji ale na mě kniha zapůsobila líčením inkvizice a všeho, co je s ní spojené. Proč dnes církevní hodnostáři (ne věřící!) raději nechodí kanály, místo co by toužili po "vyrovnání křivd".
Bernadette
  1. 10. 2016, 22:47
Ačkoli Goyu miluju a o jeho životě jsem se opravdu chtěla dozvědět něco víc, po prvních 100 stranách jsem to musela zabalit. Feuchtwangerovi jsem nikdy nepřišla na chuť a nejinak tomu bylo zde. Rozvleklé pasáže, zdlouhavé popisy... a po 100 stranách nejste nijak zvlášť schopni říci, o čem že to dosud bylo. Tak snad někdy jindy...
MsAndy
  27. 9. 2016, 18:55
Samozřejmě nádherná kniha, kterou Feuchtwanger velmi poutavě vylíčil osud velkého malíře. Na rozdíl od ostatních čtenářů si myslím, že kniha druhý díl vůbec nepotřebuje, protože právě tím nechává otevřená vrátka fantazii čtenáře. Navíc z popisu je jasné, že Goyovi už moc života nezbývá. Přečetla jsem ji dvakrát a pokaždé mě zaujala. Vřele doporučuji k přečtení!
lidus
  17. 3. 2016, 15:49
Goya je první kniha, kterou jsem od Feuchtwangera četla. Příběh sám o sobě mě zrovna nepohltil, ale ocenila jsem popis historické, náboženské a společenské situace, byť místy v některých detailech poupravený. Psychologie postav je pojatá zajímavě, na první pohled průhledně, nikde žádná záhada, postupně ale vyvstávají souvislosti.

P.S. A jelikož mám štěstí zákon schválnosti, půjčila jsem si v knihovně vadný výtisk s přeházenými stránkami. Větší dobrodružství než četba tak bylo hledání každé další strany :-)
aubergine
  22. 9. 2013, 10:54
Mám ráda malířství, Goyu a historické romány, takže Feuchtwangerova kniha se mi trefila do vkusu. Některé pasáže jsou opravdu až moc dlouhé a stejně tak se pořád objevují nové postavy,takže jsem občas ve všech těch vévodkyních měla zmatek. Jinak je ale škoda, že se autor nedostal k napsání druhého dílu, určitě bych si ho přečetla taky.
draki
  25. 12. 2011, 20:45
Krásně popsaný život v době inkvizičního Španělska. Z některých pasáží naskakuje člověku husí kůže. Goyův život je krásně popsán, stejně jako psychologie všech postav a popisy jejich vztahů. Místy jsou moc rozsáhlé popisy, což ale patří k historické literatuře.