Originální název: The Giver

Argo - 2014
ISBN: 978-80-257-1316-7

Argo (2014) 978-80-257-1316-7 208
Argo (2013) 978-80-257-0870-5 208

Dvanáctiletý Jonas žije ve světě, v němž neexistují války, zločiny, strach ani bolest. Všechno je dokonale organizované, nikdo si kvůli ničemu nemusí dělat starosti, dokonce i povolání dostane každý přiděleno. Jonas se má stát „příjemcem paměti", uctívaným strážcem vzpomínek. Podrobuje se výcviku, při němž mu dosavadní příjemce paměti předává to, co nikdo jiný nesmí vědět ani cítit - vzpomínky a zkušenosti předchozích generací, dozvídá se o bolesti a utrpení, ale i o kráse, lásce a přátelství a začíná chápat, že jeho společenství žije v dostatku a bezpečí za cenu totální absence citů a možnosti volby. A s tímhle vědomím, s poznáním těchto hodnot už nedokáže žít jako dřív...
Překlad: Dominika Křesťanová (Založil/a: al-ma)

Lois Lowry Lois Lowry
*20.03.1937

togaf
  8. 4. 2014, 9:38
Úžasná knížka, skvěle popsaný svět a postupné, přirozené odkrývání celé jeho zrůdnosti. A ten konec je něco nepopsatelného, nevěděla jsem jestli být šťastná nebo brečet. Doufám, že se Argo pochlapí a přeloží i ostatní knihy Lois Lowryové.
Keatin
  27. 3. 2016, 21:26
Dobrý a zajímavý příběh. Tak nějak jsem pořád tušila, jak to celé skončí, ale to jsem se hluboce mýlila. Konec mne naprosto překvapil a stejně jako togaf doufám, že i ostatní knihy budou přeloženy. Jonas mi přirostl k srdci a tak by byla škoda se rozloučit.
antoniana
  14. 7. 2015, 10:08
Čím déle jsem četla, tím více mě kniha pohltila. S trochou nadsázky lze říci, že děti, které si tuto knihu přečtou, budou pak lépe připraveni na 1984 a další podobné knihy. Je tam znát jasná inspirace Orwellem, přesto Lowry dokázala svůj svět odlišit a podívat se na věc z jiného úhlu. Autorka vážně umí psát citlivě a nutí dětského čtenáře přemýšlet nad obtížnými otázkami. Tak trochu mě naštvala s tím otevřeným koncem, ale v doslovu to zdůvodnila. Pobavily mě konce, o kterých jí děti psali. Některé by mě vůbec nenapadly. Prostě a jednoduše skvělé čtení pro děti i dospělé.
HELLBOY-DB
  30. 11. 2014, 15:39
Úvod není zrovna z těch, které dokážou strhnout a vtáhnout do děje a je u něj velká podobnost s tím, jak vidí postavy svůj okolní svět. Naštěstí se ale v dalším vývoji dostává do popředí vydařené rozplétání tajemství této utopické společnosti a to mě nakonec přesvědčilo, že jsem neudělal chybu, když jsem se do této knihy pustil. A jen dodám, že mě trochu mrzí, že se tato skvělá myšlenka nemohla rozvinout úplně do krajnosti kvůli tomu, jaké skupině čtenářů je kniha určena. ===80%
Radka Pařízková
  19. 4. 2015, 17:34
Moc se mi líbí styl, jakým je tato kniha napsaná. Žádné rozvleklé nudné pasáže, člověk si vychutnává každé slovo v této knížce. A prožívání emocí je naprosto dokonalé :)
honzik10
  23. 12. 2014, 20:25
Jednoznačně jedna z nej knížek co jsem kdy četl. Je to skvělej nápad a plánuju se kouknout na film. Občas se nad příběhem a událostmi zamyslet, ale to vůbec nevadí, to tomu taky dodává to, že si každý člověk danou věc přebere jinak. Mělo to otevřený nedodělaný konec, takže čekám další díly! :)
spitfirehaga
  28. 6. 2014, 14:42
Dobré odpoledne, vítejte u našeho pořadu o vaření. Dnes si ukážeme, jak snadno a rychle připravit antiutopii, a to takovou, aby zachutnala i našim ratolestem.
Vezmeme všechna slavná antiutopická díla, jako třeba Zpěv Drozda od Tevise a vložíme do pekáče. Okořeníme špetkou Orwellova 1984 a zapékáme v horkovzdušné troubě na 451 stupňů Fahrenheita. Protože však vaříme pro děti nepřeháníme to s násilím nebo přílišnou depresivností.
A teď vážně. Dárce (The Giver) je opravdu zajímavou knihou. Krutý a totalitní svět je popisován očima dvanáctiletého chlapce, který postupně odkrývá jeho děsivost, aniž by jí sám plně chápal. Tento proces je popsán opravdu dobře, protože i čtenáři se popisovaná společnost ze začátku opravdu jeví jako slušná a sympatická a veškeré další a další důkazy o zrůdnosti systému jsou dávkovány postupně a pomalu, aby v závěru vytvořily o to silnější dojem. Tím vším prochází hlavní motiv důležitosti přemýšlení a pokusu nepodlehnout všeobecné rezignaci a nezájmu.
Co mi na knize však vadilo bylo poněkud komorní prostředí, ve kterém se více než o detailní popis fungování společnosti jednalo spíše o myšlenkové pochody hlavní postavy. Nicméně chápu, že hlavním posláním knihy je přivést mladého čtenáře k zamyšlení, ne jej vyděsit krutou totalitní vizí.
aubergine
  25. 10. 2014, 18:21
Je to kniha určená pro děti, takže se nedá hodnotit podle klasických měřítek knih pro dospělé. Ano, něco je stručnější nebo nedovysvětlené, ale myslím, že to knize a příběhu jako takovému neškodí. Já osobně nemám moc ráda otevřené konce, přijde mi, že tím spisovatel nechá velký kus práce na čtenáři, na druhou stranu to zase podněcuje fantazii a představivost. Jednou to určitě dám přečíst i svým dětem...
jakub.s
  22. 9. 2014, 10:31
Obsahuje spoiler spoiler Očekával jsem mnohem víc, ve výsledku mě kniha docela zklamala. Tři hvězdičky dávám jen na základě předpokladu, že čtenář mého věku asi nebude úplné spadat do cílové skupiny. Téma utopicky-dystopického světa, jehož dystopická část se odkrývá v průběhu knihy před dětským hrdinou, zas tak originální a dechberoucí není, ale přesto jsem doufal, že mě autorka třeba mile překvapí. K tomu ovšem nedošlo. Ten konec se taky celkem dal očekávat, bylo víc než evidentní, že to neskončí ve stylu "ok, teď jsem stráčce paměti, jupí", stejně tak čtenáře asi moc neohromí odhalení podstaty "vyřazování" a některé další věci. V žádném případě nejde o špatnou knihu, asi jsem už dost zhýčkaný, ale zároveň s jistotou vím, že určitě nejde o dílo, po němž bych někdy znovu zatoužil.
kamil
  6. 4. 2016, 16:37
Obsahuje spoiler spoiler Jonas je jedenáctiletý kluk co čeká na obřad Dvanáctek, kdy mu bude přiděleno povolání, na které se bude připravovat. Čekal nějaké normální povolání, ale byl vybrán k něčemu, co nečekal.
Všichni žijí ve světě, kde je vše dané podle věku, kdo porušuje pravidla či zestárne je vyřazen, všichni žijí ve světě bez bolesti, bez názoru, bez emocí vše se kontroluje.
Pěkně vyprávěná kniha, která vás nabudí nepříjemným dojmem, tam kde u postav by měly být silné emoce a nejsou. Velmi dobré téma, ač celkem dost jednoduše, ale velice čtivě pojednáno.
Nicméně v momentě, kdy zjistíte o co jde, se nemohu ubránit dojmu, že autorka mohla z tématu vytěžit mnohem více.
teteka
  13. 8. 2014, 15:54
Zajímavý příběh s ještě lepší myšlenkou.Jen si úplně nejsem jistá zda dnešní děti,kteří nejsou zvyklý u knihy více přemýšlet,že jim úplně dojde o co vlastně jde. Každopádně mě se líbilo.Možná mi chybělo více popisu.Přišlo mi to zkrácený a konec najednou hrozně rychlý.Těšim se na film.
viktorie327
  22. 12. 2015, 23:05
Tato knížka mě nějak moc nebavila...Byla to spíš taková oddechovka...měla málo stránek a četla se lehce...Ale pro mě děj nic moc :) Asi tak no.......:D
Panda
  2. 12. 2014, 18:53
Obsahuje spoiler spoiler Abych řekla pravdu, knížka se mi líbila od začátku, ale na konci mě čekalo zklamání. Nikdy jsem netušila, že mi bude tak moc vadit otevřený konec... :) Celkem mě překvapily takové věci jako: neexistují kopce, skály, údolí, slunce, barvy, možnosti vybírání povolání,... všechny tyto věci jsem se dozvěděla během druhé třetiny knihy. Jinak knížka byla i zábavná (nepočítáme "vtipy" na prvních 70 stránkách) tak i napínavá. Doporučuji lidem, kteří mají rádi otevřené konce.
X22
  23. 11. 2014, 12:34
Kniha je velice poutavá a zajímavá, po přečtení jsem ji chtěla rozšířit i mezi spolužáky. Proto jsem si ji vybrala pro školní projekt a tímto vás prosím o pomoc a vyplnění dotazníku. Děkuji
Mistamishi
  7. 10. 2014, 7:31
Pěkné čtení - rychle, svižné, děj je velice zajímavý a napínavý, bohužel zároveň velmi stručný. Jen si myslím, že celý příběh se zbytečně rychle odehrává. Klidně by tam spousta pasáží mohla být více rozepsaná, popsaná. To si myslím, že je škoda.