Chopin

Originální název: Chopin

Iris - 1997
ISBN: 80-85893-09-6

Iris (1997) 80-85893-09-6 164

Životopis francouzského skladatele Fréderica Chopina. (Založil/a: marta-b)

Éve Ruggieri Éve Ruggieri
*13.03.1939

gabin
  23. 3. 2015, 13:45
Vcelku poctivě napsaná kniha, která se ovšem jaksi po žensku spíše než Chopinovým dílem zabývá jeho milostným životem a opravdu pořád dokola jeho "křehkou" povahou. Protože jsem znala jen Chopinovu hudbu, byla jsem ze začátku překvapená, že měl být okouzlujícím společníkem a asi i veselým člověkem, který dokázal výborně bavit ostatní. Pak ale z různých, dost pochopitelných důvodů, zvážněl až zesmutněl a od té doby už byl takový jako jeho hudba, tedy především melancholický, někdo říká, že je to hudba na deštivý den, no nevím, toho slovanského bolu je tam na mě až moc a nemůžu se zbavit dojmu, že si v něm vyloženě rochnil. A teď proč píšu tenhle komentář: v průběhu čtení jsem byla mile překvapená osobou George Sandové. Ze začátku, kdy Chopina uháněla, mi byla dost nesympatická, jako ostatně už od školy, ale postupně jsem se propracovala až k obdivu! Byla chytrá, nezávislá, velkorysá a nebála se práce. A s Chopinem měla teda svatou trpělivost. Určitě si od ní něco přečtu, její dopisy měly hlavu a patu a ukazovaly na velké otevřené srdce.