Originální název: Cujo

ISBN: 978-80-7306-854-7

BETA Dobrovský (2016) 978-80-7306-854-7 336
BETA Dobrovský (2009) 978-80-7306-375-7 262
Gemini (1992) 80-85265-70-2 248

Jeho kousnutí je horší než jeho štěkot...
Přichází to velice nevinně, jako vždycky. Veliký přátelský pes Cujo pronásleduje divokého králíka, který spadne do skryté podzemní jeskyně a rozvíří tak spící zlo - krutější než smrt sama. Zděšený čtyřletý kluk vidí, jak se samovolně otvírají dveře jeho šatníku, a křičí při pohledu do démonických krhavých očí, které svítí ze tmy.
Maineské městečko Castle Rock je v zajetí děsivé hrozby...

Stephen King ve svém románu dokazuje, že zlo může nabývat mnoha podob, a napínavý, dynamický děj umocňuje brilantním zachycením psychiky hlavních postav, včetně Cuja.

Barabura
  30. 1. 2015, 13:00
Napínavý akční román, tentokrát bez mých oblíbených zdlouhavých rozborů psychologie postav. Samozřejmě, že vhledy do psychiky tam jsou, ale vzhledem, na Kinga, k malému množství postav, to nebylo tak rozsáhlé jako obvykle. Každopádně hodnotím tuhle Kingovku jako jednu z těch nejlepších.
Peetuliska
  25. 2. 2014, 19:57
Velký hodný bernardýn, který se ovšem vinou vztekliny mění na krvelačnou šelmu, která zabíjí. Jak by vám asi bylo, kdybyste byla uvězněna v autě se svým synem,na auto vám narážel rozzuřený pes, bylo velké horko a vy jste se neměli jak dostat ven?...
Jedním slovem, báječné!
Rutsuka
  22. 8. 2016, 17:54
Skvělá Kingovka, která se mi líbila už jen proto, že tam nebylo přidaný nějaký nadpřirozeno a nereálno, jak to u Kingových knížek skoro vždy bývá. Čte se velmi dobře a je to docela napínavá knížka plná zajímavých popisů pocitů a to nejen lidských, ale i psích. Cuja mi bylo už od začátku hrozně líto. Číst ty jeho myšlenky a jak chudák trpěl a jak ho nemoc postupně přemáhala...no i teď když na to myslím, tak je mi z toho smutno.
soniaf
  30. 8. 2011, 1:14
Cujo nepatří mezi typické horory jaké pan King s oblibou píše, přesto je ale děj napínavý a tak reálný, že každý člověk chápe, že se to opravdu může stát. Ke konci jsem byla opravdu napjatá, jak to dopadne a hrozně mě mrzelo, že to dopadlo tak špatně. Na druhou stranu je ale vítaná změna, když nějaká kniha dopadne špatně, protože většina knih končí dobře.
VerenaLord
  6. 2. 2013, 23:52
Velice strašidelná kniha od tohoto mistra hororu! Líbí se mi části příběhu, které jsou popisovány z pohledu psa Cuja.
Venceslao90
  29. 7. 2014, 10:44
Chudák pes :) Cujo je hezkým příkladem toho, že lze napsat výborný hororový román plný napětí a přitom nepoužít žádné prvky nadpřirozena. Je to už nějaký ten pátek co jsem tuhle knihu četl, ale dodnes si pamatuju na ty pasáže v autě plné bezmoci a zoufalství hlavních hrdinů.
Archangel_P
  3. 4. 2016, 21:34
Od Kinga jsem toho ještě moc nepřečetl, ale tady jsem rozhodně neskončil. Nádherně se to čte, děj odsýpá, akce a zvraty na každé stránce, žádný morální problém s explicitním popisováním kontroverzních scén a výjevů. Já jsem maximálně spokojen, knížka splnila očekávání, už se těším na další. Dávám pět hvězd.
Lucy Sisk
  20. 10. 2016, 8:28
Hodnocení knihy: přečetla jsem, pochopila, zaklapla knihu a vrátila jí na polici. Čím víc se odvíjel příběh, tím víc se autor uchyloval k vulgarismům a nespisovnému jazyku. Jestli to mělo nějaký efekt? Že si toho všimnete. Rozhodně to bylo lepší než Carie. Možná nečtu ty správné knihy, ale zatím jsem nepřišla na to, co dělá Kinga vrcholem hororové tvorby. Cujo má svoje momenty, ale nedokázal mě vtáhnout do děje.
Fešná Bleška
  7. 10. 2014, 15:48
Na téhle knize je skvěle vidět, jak se King dokáže vžít do prakticky čehokoli. Úryvky z pohledu samotného Cuja byly velmi zajímavé, ale dech mi vyrazili až scény s Tadem... To, že se King dokáže podívat na svět dětskýma očima a ještě to takhle hezky popsat, je neuvěřitelné. Skvělé je, že se v knize (na Kingovi) poměry vyskytuje malé množství postav, takže nehrozí, že by se pletli. Jak se dalo čekat, rozjezd byl jako vždy rozvleklý (cca. 1. polovina knihy), ale nevadí. V té druhé polovině Vám to Cujo vynahradí... Scény v autě byly opravdu nervy drásající. Hra na kdo s koho. Musím přiznat, že nad koncem knihy se mi chtělo brečet. Ale ne druhou stranu, všechny příběhy nemohou skončit dobře.
Ange014
  19. 11. 2012, 16:05
Vždycky budu tvrdit, že nejlepší Kingova díla jsou ta bez nadpřirozené zápletky. Tady jsou navíc velmi zajímavé části, kdy se na příběh díváme z pohledu Cuja.
Orina
  11. 12. 2011, 15:27
Kniha má trochu těžkopádnější rozjezd....lépe řečeno, první polovinu jsem se trochu nudila, ale od poloviny a především finále bylo famózní.
Hazakiros
  1. 11. 2013, 1:26
Poměrně podivná kniha, u níž mi trvalo docela dlouho se do ní začíst. Přesto jsem rád, že se mi podařilo vytrvat až do konce. Bernardýny mám moc rád, takže jsem měl problém s představivostí. Nakonec stačilo vzpomenout si na vzteklinu a šlo to jak po másle.
Co dělá z románu opravdový unikát, je schopnost Kinga popisovat myšlenkové pochody psa. Že se dokáže vžít téměř do kohokoli, to již mnohokrát prokázal ( což je zejména u dětí dosti obtížné) , ovšem tady opět posunul laťku o kus výš. Už jen pro tohle stojí Cujo za přečtení.
JarKun
  25. 10. 2015, 18:11
Do přečtení Cuja jsem je jako skalní fanoušek Kingovy fantazie příliš nehrnul. Možná proto, že děj mi přišel až příliš jednoduchý a obyčejný. Měl jsem si však uvědomit, že právě i obyčejné příběhy dokáže King zpracovat tak, že napětím ani nevydechnete. Jednoduchá a obyčejná zápletka, něco, co se může stát každému z nás ... A možná čím míň fantazie, tím víc si dá King práci s popisem jednotlivých postav, jejich povah, vlastností, osudů ... V závěru už jsem se cítil jako občan Castle Rocku a možná i proto mě to tak vzalo. Úžasná kniha i přes ten zdrcující závěr. Jenže život se s náma zkrátka někdy nemazlí.
olla
  21. 5. 2014, 22:49
Cuja mi bylo moc líto, protože mám doma dva bernardýny. Pravda ovšem je, že jsem neviděla žádného psa ani jiné zvíře nakažené vzteklinou. Námět byl tedy dobrý, zpracování ovšem příšerné, film se povedl desetkrát líp. Asi bude pravda, že pan King psal tuto knihu v těžkém alkoholickém oparu
Weetr
  4. 11. 2012, 22:26
Není to horor v pravém slova smyslu, spíš děsivější thriller. Pravdou je, že si po přečtení budu dávat vetší pozor na uslintané bernardýny...
Kulekunka
  1. 8. 2012, 0:54
Prozatím moje nejrozporuplnější kniha od Kinga. Miluj nebo nenáviď, nic mezi nevidím. Samozřejmě že skvělá kniha, jednoduchý příběh, dokonalé prokreslení postav, narůstání napětí, stupňování nervozity atp. Typický psychologický thriller, jen ten konec :-(
Vojtik69
  6. 11. 2010, 11:59
V knize není žádné nadpřirozeno, což dělá knihu odlišuje od většiny ostatních Kingovek. Ovšem díky tomu je děj ještě hrůzostrašnější, protože čtenář má pocit, že se vše může stát i jemu.
Svatoslav.Svatomír
  9. 6. 2016, 16:09
Cujo není typickým hororem ani thrillerem. Útlý román si chytře hraje se čtenářem. Zatímco pasáže z pohledu psa jsou napínavé a psychické pochody nakaženého psa geniálně popsané. Rodinné trable (,ať už té či oné rodiny) celé vyprávění brzdí a jakmile přijde na scénu vzteklina, doslova obtěžují. Naštěstí ve finále vše do sebe dokonale zapadne a vy pochopíte, že to byl záměr. Pečlivě vybudovaná psychologie postav a jejich rozmístění na šachovnici funguje v nervydrásajícím a intenzivním finále jako emoční katalyzátor. Legendární román tak nezklamal. Pouze King může do subžánru s krvelačnou zvěří přinést svěží invenci.
tomdra
  26. 1. 2014, 16:09
Tato kniha mě vůbec nebavila. Čekal jsem něco úplně jiného. Doufám, že další knihy co budu číst budou lepší.
čarodějka999
  3. 4. 2012, 16:52
Dnes vypůjčeno a zítra se už těším na další začtení se do super knihy. Myslím, že mi to nebude dlouho trvat :)

---------------------

Tak, přečteno a jako vždy p.King nezklamal. Jednoduchý příběh, od kterého se, ale nedá odtrhnout. Musíte číst a číst, dokud se nedostanete na konec.
DerMahr
  15. 4. 2011, 9:30
Naprosto děsivé - mé přivítání do Kingových hororových děl. A po přečtení sem se vrátil ke knihám, po kterých sem byl s náladou na bodem mrazu. Popsání lidské psychiky je neskutečné...
Dominie
  24. 11. 2015, 18:03
Tak tohle byla naprostá párada. Ani vlastně nevím, co všechno říct. Snad bude stačit jen jedno slovo: respekt....
Hedgehog
  4. 9. 2013, 21:34
U Kinga si nesmíte být jisti, že se nestane to nejhorší. Děkuju za konec, na který by si snad ani jiný autor netroufl.
johny777
  22. 2. 2013, 12:16
Znám lepší Kingovic knihy, ale na svůj žánr opět nadprůměrné. Pes Cujo byl vskutku po proměně vskutku hodný pejsánek. Sitauce v autě byla brilantní a krásně nervydrásající.
Adenoid Hynkel
  22. 6. 2016, 15:39
Začátek až na některé momenty zcela nezáživný, sledujete krizi jedné reklamní agentury, napjaté manželství dvou venkovanů, nevěru té nejnevhodnější chvíli a nešťastnou příhodu jednoho milého bernardýna. Závěrečné stránky ale trhají nervy, jemně je natahují a rozdírají. Kvůli nim doopravdy stojí za to se prokousat nelichotivým začátkem. Zoufalství a bezmoc čiší odevšad a i vy se za chvilku octnete na hraně psychického zhroucení, zvláště když zjistíte, že se dveře od vaší skříně podezřele často otevírají...
frikulinka81
  23. 10. 2012, 10:28
Napínavá kniha, od které je těžké se odtrhnout. Začátek mě téměř odradil. Popisuje se v něm spousta postav bez zjevných vzájemných vztahů, ale jakmile se tím prokoušete, asi tak po padesáti stránkách, se vše začne vyjasňovat - kdo, s kým, proč... následuje psychologický rozbor životních situací dvou rodin - Camberovi a Trentonovi. U Camberových se řeší vztah autoritativního manžela Joe a jeho nespokojené manželky Charity a syna Bretta, který je lehce ovlivnitelný otcem a zároveň velmi citově propojený se svým psem Cujem. U Trentonových se do stereotypního života mladé maminky Donny vetře nevěra s né příliš duševně vyrovnaným týpkem, který zacloumá se zdánlivě spokojenou rodinkou. Manžel Donny Vic musí navíc řešit profesní problémy, takže je toho na něj najednou příliš. Za připomínku stojí také "záhadný netvor", který nedá spát jejich synovi Tadovi.
Ve druhé polovině románu děj nabírá na dramatičnosti, graduje neuvěřitelně rychle a rozjíždí se boj o přežití. Vše je vystavěno na reálných událostech a o to víc je čtenář vtažen do děje a věří, že se to skutečně může stát. Při čtení věříte, že vše dopadne nakonec dobře, ale šok se dostaví téměř v závěru knihy. King není pohádka, i když tento začíná slovy:" Bylo nebylo...", nýbrž možná realita. Zlo nikdy nespí, ať už je schované v lidech, netopýrech, tajemných netvorech v šatnících, a nebo ve psovi.
krisstuss
  3. 3. 2015, 15:19
Obsahuje spoiler spoiler Už začínám mít toho kingovského vraždění dětí a zvířat plné zuby :D příběh je zajímavý, napínavý, jen bych řekla, že je o něco kratší a postavově chudší než je S.Kinga zvykem. Co se mi obzvláště líbilo, byla reálnost příběhu, že si S.K. tentokrát odpustil své "prvky nadpřirozena".
citroon5
  20. 1. 2014, 22:32
Skvělá kniha.Čtivé,napínavé,drsné,smutné,krvavé.
Místy možná celkem zdlouhavé,ale i tak super,rozhodně stojí za přečtení.
Akorát nevím jak se vlastně CUJO čte? Kudžo? Kujo ? Kucho ? :-/
Kamelka
  25. 6. 2012, 8:00
První půle byl kvalitní psychologický román a prokreslenými charaktery, mírně připomínající Steinbeckův popis postav i krajiny jižní Ameriky. Druhá půle byla nepřekonatelná nuda, kdy se od jisté "klíčové" situace ke které děj prakticky celou dobu spěl, 100 stran nedělo vůbec nic krom nudných popisů a zdlouhavých prázdných frází.
Posledních 20 stran nabralo kvalitu první poloviny, ale dlouhé utrpení předtím vám to rozhodně neusnadní.
MysteryMan
  23. 6. 2014, 2:14
Výborná kniha. Nečekejte od Kinga jen horory. Cujo je příběh psa, kterých mezi sebou vidíme desítky, stovky? Víme určitě, co se těm krásným dobrákům honí v hlavě? Co kdyby...
Lucie Šilhavá
  22. 6. 2014, 17:33
Obsahuje spoiler spoiler Během čtení mi často přišlo na mysl - ano, tohle se doopravdy může stát v reálném životě -> a právě to tvoří příběh tak geniálním. Knihu jsem přečetla na jeden zátah a vystřídaly se u mě snad všechny emoce. Konec je naprosto dokonalý (ačkoliv smutný), ale v tom je právě půvab -> v životě to taky nekončívá happy endem.
raisen
  13. 2. 2012, 22:55
Chudák pes, který se jen nakazil vzteklinou, trochu více slintal a o ještě o trochu více honil králíčky po poli. A pan King z toho udělá horor, u něhož se člověk klepe, jestli to ti lidé přežijí nebo ne. Super čtení!
irýna
  30. 1. 2012, 11:39
moje první kniha od tohoto autora,pomalu ale jistě jsem byla přesvědčena o tom,že musím pokračovat v čedbě knih od mistra Kinga.
nenia
  6. 1. 2011, 15:06
naprosto otřesná záležitost :-( vůbec jsem si nedokázal představit tu hrůzu a děs, kterou se mi snažil King, jinak mistr řemesla, natlačit do hlavy. Prostě to nefungovalo. Jinak není co dodat.
teenka
  7. 9. 2016, 11:25
Příběh o jednom chlupatém miláčkovi, který se změní v zabijáckou bestii. Bravurně zde autor naladil atmosféru hned od prvních stránek. Knihu jsem zhltla jedním dechem, až jsem litovala, že nemá více stran. Konec příběhu mně fascinoval.
fuca
  3. 9. 2016, 14:50
Boží! Kdybych neměla malé dítě, o které se musím starat, přečetla bych to snad naráz. Kdybych neměla malé dítě, asi by mě ani nenapadla myšlenka, že člověk, co toto napsal, není normální. Ale i přes to se kniha zařadila mezi jednu z nejlepších od Kinga, co jsem zatím četla.
luksky
  17. 9. 2015, 12:08
Jedna z mých prvních přečtených knih, z které jsem se hodně bál ,ale doslova hltal písmenko po písmenku...vynikající
Janiani
  14. 10. 2014, 21:49
Skvělá kniha! Celou dobu jsem Cuja tak moc litovala, že jsem mu začala i fandit. Ale jen do té doby, než přišla pasáž s autem. Od přečtení vždy nosím v kabelce něco k jídlu, ale hlavně pití..
JayJay23
  20. 5. 2014, 12:24
Výborná knížka, četla jsem ji v létě, zrovna bylo hrozné horko, takže jsem se o to víc uměla vžít do situace. Přečtenou jsem ji měla téměř okamžitě. 4 hvězdičky dávám jen proto, že na Osvícení (alespoň dle mého vlastního názoru) nemá. Jsem možná víc na "duchařiny" ;)
Majkynka
  14. 3. 2013, 13:37
První kniha kterou sem od tohodle spisovatele četla a musím říct že to byla BOMBA! Velmi napínavé,nemohlasem se od knihy odtrhnout,trošku mě tam štvali pasáže kde byl Vic na te služební cestě a popisování o te reklamní agentůře nebo co to bylo to mě přišlo zbytečně zdlouhavé.Trošku mě zamrzel ten konec to bylo dost nečekane :-(
gagatorlady
  3. 7. 2012, 9:49
Skvělá kniha, hlavně závěr, kdy jsou Donna a Tad uvězněni v rozpáleném autě, bez vody. Úžasné napětí, které nedovolí knížku odložit. A taky scéna, kde Donna mlátí už mrtvého Cuja. Taková beznaděj... Famózní... jediná věc, která se mi nezdála, byl ten vraždící bernardýn. Já si bernardýna představuju jako přítulného uslintaného chlupáče, který má rád děti (přesně jako je Cujo před nakažením). Jeho proměna na vraždící bestii dala mé fantazii zabrat.. :)) Spíš mi ho bylo líto, když jsem četla ty jeho myšlenkové pochody.
brendnpeto
  28. 5. 2012, 8:52
Začiatok super, stred priemer, niekedy až chvíľkami nuda a koniec zase super... Na môj vkus málo akcie...
Lemoni
  23. 4. 2012, 10:48
Moje třetí Kingovka a zatím nejnapínavěší, konec jsem hltala jedním dechem, ale pěkně mě naštvalo, jak to skončilo. Píše tak přesvědčivě, že jsem to měla ještě druhý den pod kůží. Asi si od Kinga dám na čas "voraz".
Mordred
  15. 12. 2011, 16:37
Prumerne dilo, ktere zapadne mezi dalsi Kingovi a vicekrat si ho nejspis neprectu. Ale jsem rad, ze to neskoncilo uplnym happyendem, jak by se dalo cekat.
ctenarka
  11. 8. 2011, 19:56
Máme doma bernardýna...Takže jsem měla dokonalou předlohu. Při začtení do dějě jsem z toho našeho psa začala mít nějaký divný pocit...V knize jsem očekávala nadpřirozeno, které se překvapivě nekonalo, ale vše tak nějak nenápadně gradovalo v docela otřesný konec, který jsem teda já vůbec neočekávala. Byla jsem zděšena a docela jsem to musela rozdýchat -to se přece může stát úplně každému! Působivě napsané,chtělo se mi brečet.
Kittykiffy
  26. 7. 2011, 0:13
Přečteno jedním dechem! Dokonalé propletení dějů. Kniha, u které jsem se doopravdy bála (i když jsem doma měla jen měsíční štěňátko). Rozhodně ve mně zanechala hluboký dojem.
Phoebe_Esteban
  18. 7. 2011, 8:45
Napínavý příběh bez nadpřirozena - což mu ovšem nijak neubírá na děsu. Autor vykresluje psychiku hlavních postav, atmosféru hrůzy a děsu a samozřejmě i pocity beznaděje.
Ani tak mu ale nemůžu dát více než 3 hvězdičky, mezi kingovkami je to lepší průměr.
Varjohukka
  19. 3. 2011, 17:19
Kniha byla velice napínavá, i když jiným způsobem než většina Kingových knih, protože postrádala nádech nepřirozena. To jí ovšem na strašidelnosti a hrůze neubylo, spíše naopak. Mě osobně ale bylo hodně líto toho psa..
Luchan
  3. 6. 2010, 17:58
Sice se v tomto románu neobjevují nadpřirozené prvky, nicméně o to je děsivější, že se něco takového třeba může stát. Brilantní dílo S.K., skvěle napsané, vtáhne do děje.