Mladý muž a bílá velryba

Mladý muž a bílá velryba Originální název: Mladý muž a bílá velryba

Dialog - 1995
ISBN: 80-85843-40-4

Dialog (1995) 80-85843-40-4 182
Československý spisovatel (1985)
Československý spisovatel (1978)

Román situovaný do Ústí nad Labem a do provozů jeho chemických továren, které autor z vlastní zkušenosti velmi dobře zná. Hlavními problémy, které se i tentokrát snaží postihnout, jsou složité vztahy mezi lidmi. Román po jazykové i stylistické stránce připomíná jeho ostatní díla, nový je však závěrečný efekt. Autorova sarkastická, provokující kritika odhaluje poněkud neobvykle ve všech hlavních postavách dramatu ryzí, až naivně upřímné lidské jádro a příběh působí překvapivě optimisticky. /zdroj: www.mlp.cz/ (Založil/a: vandrak)

vladislaus
  4. 1. 2014, 8:51
Asi po 20 letech jsem se rozhodl znovu přečíst Párala ( socialistického Viewegha ), ale tento příběh mne nezaujal, především proto, že žádná postava mi nepřipadala sympatická.
Aurewen
  11. 2. 2013, 12:00
Můžeme zaznamenat tvorbu 70., 80.let, kdy tvorba úspěšných autorů byla do značné míry potlačena, takže například oproti Páralově složitým Milencům a vrahům byla Bílá Velryba úplně něco jiného, jednoduššího. Vůbec nezobrazuje okolní, politické dění, narážky na režim, řeší se jen vnitřní a milostné vztahy těchto čtyř postav a jeho oblíbené téma Ústeckých závodů.
Monika Houšková
  16. 6. 2016, 11:06
Četla jsem už hodně dávno, v období mezi školou a první prací. Knihu jsem koupila v levných knihách, abych měla v knihovně i něco jinýho než Lenku Lanczovou :) Tenkrát ve mě začínala doutnat záliba v cestování a ladný popis mnou tehdy nedotčeného Ústeckého kraje mi přišel vhod. Taky mě jako mládě prací a životem nepolíbené zaujalo líčení běžného života běžných zaměstnanců. A ten pocit, když v devatenácti čtete Párala, aniž by Vám to nakazovala škola a ještě Vás to baví! :)