O svatosti milosrdného Boha

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

EMAN - 2013
ISBN: 978-80-86211-90-9

EMAN (2013) 978-80-86211-90-9 128

Pavel Skála (1956 - 2003) působil jako diakon a farář ve sborech českobratrské církve ve Strmilově, Miroslavi a Horní Krupé. K desátému výročí jeho úmrtí vychází výbor z jeho kázání. Editor Jiří Šimsa je sestavil do několika souvislých celků: na Mariino Magnificat, na texty z proroků Izaiáše, Micheáše a evangelistů Matouše a Jana. Promlouvají k posluchači překvapivě aktuálně, už tím, že do obzoru kazatele patří i bolavé otázky společnosti a poslání a místa církve v současném světě. Zejména ovšem zaujme poctivost, s níž kazatel vykládá poselství biblických svědků a sebe i své posluchače vystavuje jejich výzvám, zaslíbení, kritice i překvapivé nadějnosti.

"Svět je už nakousnut evangeliem. Hospodin snižuje vyvýšené, k poníženým a hladovým obrací svou tvář. Bylo-li zkraje řečeno: Bůh shlédl tam, kam nikdo nepohlédne, teď se ještě dopoví: Bůh povýšil ponížených. Už se tak stalo a tohle se nezmění." "Prorocké slovo vnáší neslýchanou naději navzdory všem zkušenostem, které jsme za celá tisíciletí učinili my lidé s válkami, s mírovými programy, s různými náboženstvími, se sebou samými. Právě tehdy, kdy národy stále ještě nacvičují válku, má sijónský sbor o to zřetelněji vyjít na cestu pokoje." (Založil/a: lensha95)