Originální název: The Dead Zone

BETA Dobrovský - 2009
ISBN: 978-80-7306-376-4

BETA Dobrovský (2009) 978-80-7306-376-4 426
BETA Dobrovský (1999)

Když v roce 1979 vydal Stephen King román Mrtvá zóna, měl už na svém kontě několik dnes kultovních knih, které mu vysloužily přezdívku „král hororů". Příběh románu se odvíjí na pozadí skutečných historických událostí ve Spojených státech v sedmdesátých letech a od jeho běžné hororové tvorby se poněkud odlišuje. Obsahuje méně nadpřirozena a šokující brutality, a o to víc se soustředí na psychologickou stránku. Hlavní hrdina, John Smith, se jako malé dítě při bruslení ošklivě praštil do hlavy. Na záblesk jasnovidectví, který se u něj v té chvíli projevil, sice zapomene, ale tato schopnost se znovu přihlásí o mnoho let později. Na pouti, kde je se svou dívkou Sárou, nejprve zázračně vyhrává v kole štěstí, ale vzápětí ho strašlivá autonehoda uvrhne na pět let do kómatu. Když se z něj probudí, probouzí se spolu s ním i jeho jasnovidecká schopnost.
John nedokáže svůj dar nijak ovládat, netuší, kdy znovu z pouhého dotyku něčí ruky dokáže odhalit minulost i budoucnost. Pro okolí se ovšem stává monstrem, příšerou vhodnou tak pro bulvární plátky, od které je lepší se držet dál.
Když si jednoho dne náhodou potřese rukou s vlivným politikem, spatří budoucnost celé Ameriky, která je temná, velmi temná..., a John je postaven před nelehké rozhodnutí, co má s touto svou znalostí udělat.
Román Mrtvá zóna považují Kingovi fanoušci za absolutní špičku v jeho tvorbě.

Peetuliska
  26. 2. 2014, 14:44
Příběh Johna Smithe, který se po těžké autonehodě dostal do kóma, z kterého se probral až po 8 letech.. Mezitím se jeho přítelkyně vdala a porodila děti, on zase získal novou schopnost. pokud se někoho dotkl nebo nějaké věci, vybavili se mu věci s ní spojené, takto se snaží objasnit vraždu a zachránit lidstvo..

Překrásný příběh, John Smith se mi dostal do srdce..
jehlaspichlas
  15. 5. 2011, 12:39
Je to jeden z mála kingových hororů, kde spatříte minimum drastických scén, avšak šokujících zvratů, který prožívá hlavní hrdina, po havárii obdařen jasnovidectvím,
člověka, který zná dotekem cizí ruky jeho minulost i budoucnost, na jednu stranu
je to jeho noční můra na druhou příprava na události, které se stanou. Líbila se mi
jak knižní verze, taktéž i Cronenbergovo zpracování s Christopherem Walkenem v hl.
roli.
VerenaLord
  29. 1. 2013, 3:42
Špičkový román, který mísí prvky reálna s mystičnem. Nápad je originální, jen pokus o změnu budoucnosti Ameriky se poměrně dost podobá Dallasu 63.
HPL
  12. 12. 2013, 22:53
První knížka od Kinga co jsem četl, a vpodstatě mě k autorovi přivedla. A to úplnou náhodou jako četba k moři. Skvěle napsaná, "mistr" ve své nejlepší formě. Zlo zde vůbec nepotřebuje žádnou nadpřirozenou formu, lidská maska mu totiž vystačí bohatě. Johnymu jsem fandil až do konce.
Taky jedna z knížek, které mě v podstatě ke čtení přivedly. Jednou si ji určitě musím přečíst znovu.
PS: necítíte tady spálenou gumu?
scajo
  8. 10. 2013, 19:55
Tohle je tak trochu jiný King. Víc psychologický a hodně politický. Celé je to o klukovi, který má v životě prakticky jenom smůlu a k ní ještě "dar", který je mu prokletím. Knížka je tak v podstatě one man show Johnnyho Smithe. Nejde ho nelitovat, nefandit mu a nezamýšlet se nad tím, co by člověk dělal na jeho místě.
LadysR2
  27. 1. 2013, 19:52
No já být hlavní postavou, tak se zblázním. Moje druhá kniha od Kinga. Slušný. Mě osobně se nejvíc líbily Nezbytné věci, ale věřím, že u Kingových fandů tato kniha boduje
Casey
  22. 12. 2015, 12:58
Opět povedené dílo pana Mistra. Pro mě je určitě v TOP 5 knih od Kinga a představuje klasickou "kingovku".
analphabet
  12. 8. 2014, 13:51
První část (Kolo štěstí) se mi líbila daleko víc, než ta druhá (Smějící se tygr), ve které jde o pointu zmiňovanou v anotacích knihy. Celkově je to ale bezva záhadná a napínavá kniha, jak jinak. Jen se mi nelíbí, že King na konci ze svých knih dělá dojáky. Mně úplně stačí to napětí a mystično.
Jokolo
  14. 1. 2015, 11:45
King se snaží ze zápletky vytřískat, co to jde, a dokonce se mu to daří, byť mi to přijde trošku natahované (a to to má "jen" 400 stran, na Kinga poměrně málo). Líbí se mi však, že vytvořil velmi uvěřitelné charaktery, pokud však nepočítáme hlavního hrdinu. Ten je naprosto stejný ve všech jeho knihách, jen mění jména. Ale to snad ani tolik nevadí, tady to vynahrazují ostatní postavy, které mají reálný vývoj, což je parádička.
Sází tu na psychologii. Neohromuje brutálními krveprolitími, ale ukazuje, jak reagují postavy z psychologického hlediska, sledujeme, jak se Johny postupně vyvíjí a uvědomuje si svůj úkol.
Možná mě lehce zarazil utnutý závěr, který mohl být více rozvedený, ale jinak je skvělý.
ronynka
  7. 8. 2015, 13:04
Wow! Jedním slovem povedená knížka, ačkoliv mě víc bavila první linie příběhu, než ta druhá. Ale i tak jsem si knížku užila, vůbec jsem se neměla čeho bát (Jupí! :D) a hlavně děj byl opravdu poutavý. Knížku jsem obrečela, proč? Nechte se překvapit a knížku si přečtěte, je opravdu super.
Hazakiros
  1. 11. 2013, 1:39
Další z mistrovských děl Kinga. Zajímalo by mě, kde bere ty nápady? To je neuvěřitelné, jak se opět dokázal chopit vcelku jednoduchého tématu a vybudovat na něm napínavý, strhující příběh, a to dokonce bez použití přílišného nadpřirozena.
Nutno podotknout, že podle předlohy byl natočen poměrně slušný film a nijak zvlášť úspěšný seriál.
Pixx-73
  16. 7. 2012, 22:39
Skvělá, hodně čtivá a napínavá kniha. Možná ne úplně typická, ale pro mě jedna z nejlepších knih od Kinga.
JarKun
  28. 8. 2016, 12:43
Vzhledem k tomu, že už mám načtené desítky knih od Kinga, tak upoutávka, že jde rozhodně o jedno z nejlepších děl nakonec odebrala jednu hvězdičku. King má mnoho podob. Tam, kde zabrousí do světa fantazie, dostává se člověk do míst a světů, o kterých se mu ani nezdálo. Jakmile zůstane "nohami na zemi", o to lépe vykresluje postavy, atmosféru. Mrtvá zóna patří do druhé skupiny knih a John Smith je jedna z nejpropracovanějších postav. Přesto všechno jsem měl v průběhu knihy chvíli pocit jakéhosi umírání příběhu, kdy jsem si říkal, že tentokráte je tam na mne až příliš mnoho americké politiky. Všechny hvězdičky, které jsem v průběhu čtení odebíral, však nakonec přidávám zpět za dojemný a strhující závěr včetně závěrených dopisů a pocitů .... Z mého pohledu zdaleka ne jedna z nejlepších, ale stoprocentně jedna z nejdojemnějších.
Novinha
  7. 5. 2012, 12:28
V Kingově tvorbě mezi horory je Mrtvá zóna netypický psycho thriller. To by mi vůbec nevadilo, ale celkově jsem si z přečtení knihy odnesla smíšené pocity. Hlavní hrdina je sympatický, možná až příliš. Jeho postupná psychická proměna mi ale nepřišla realistická. Pořád jsem očekávala něco trochu jiného a americká politika mě nezajímá natolik, abych měla pocit, že může být opravdu tak moc důležitá. A s koncem se nedokážu ztotožnit.
Canette
  6. 12. 2014, 22:22
Moc pěkný a velice poutavý příběh. Konec jsem asi od půlky knihy očekávala, ale nakonec mě stejně překvapilo, jakým způsobem proběhl.
mailo-s
  27. 4. 2013, 9:45
Mrtvá zona je opravdu moc dobrá kniha dobře se čte a příběh je dobře poskládán.
bavila mě ta myšlenta jasnovidectví a jak z tím hlavní hrdina zápasí. Dar nebo prokletí?
Jak by ste se zachovaly vi, kdyby jste věděli: Kdo páchá vraždy v Castle rocku?
Jak by ste se zachovaly vi, kdyby jste věděli: Že uhodí blesk do podniku kde mají mít studenti maturitní večírek a všichni zahynou?
Jak by ste se zachovaly vi, kdyby jste věděli:že jeden čověk se zapár let stane prezident a rozpoutá jadernou válku?
stavos
  1. 1. 2012, 21:22
Tuto knihu mohu jenom doporučit! Super děj, který se rychle odvíjí. Příběh vás vtáhne do děje a do poslední stránky nepustí.
Terinacz
  12. 5. 2015, 18:29
dle mého názoru jde o slabší dílo.. Ale nic proti gustu ostatních :-)
Ale protože je to mistr King, tak ***
HellFire
  7. 12. 2014, 23:01
Obsahuje spoiler spoiler Od Kinga jsem četl již tolik knih, že v Mrtvé zóně jasně poznávám jeho typické hrdiny a situace. A co mě dovedlo naštvat tak opět děj, ve kterém hlavní hrdina trpí obrovskými bolestmi a musí za každou cenu udělat zásadní rozhodnutí, naplnit svůj osud a samozřejmě zemřít.
skatemurai
  10. 12. 2012, 17:40
Skvělý a napínavý děj spolu s dokonale propracovaným charakterem hlavní postavy dělá z této knihy další neobyčejné dílo Stephena Kinga. Tato kniha mě nejen pobavila, ale i obohatila něčím nehmatatelným.
JayCZ
  17. 4. 2011, 14:21
Ze začátku jsem knihu nepustil z ruky. Dokonalá zápletka na mě udělala obrovský dojem. Avšak pak přišla část knihy, která se týkala převážně politiky, kterou nemam moc rád. Ať jsem se snažil co to šlo, některé věty šly jedním uchem tam a druhým ven. Řekl jsem si, že je škoda. Už jsem si myslel, že u této knihy budu muset dát nižší hodnocení než 5*, avšak posledních 100 stran mě opět vtáhlo do děje a nepustilo. 90% :)
Flynn
  28. 1. 2011, 8:59
Ačkoli se jedná skoro o lehce politický thriller, dávka mystiky z něj učinila skvost. Není to typické Kingovo dílo, lehce vybočuje z jeho tradičních hororů a krvelačin. To však neznamená, že by byla kniha méně napínavá. Osobně mi zde přišly postavy naprosto úžasně propracované a sympatické (a ty zlé samozřejmě odpudivé). Otázka zžírající hlavního hrdinu měla skvělý nápad a člověk viděl jak ho to mění a deptá. Skvělé počtení.
KayTee
  5. 4. 2010, 15:07
První od Kinga, kterou jsem četla, takže tak trochu srdcová záležitost a nemůžu dát jinak, než plný počet. Člověk má příležitost k zamyšlení, jak by se za dané situace choval on..
Taurus
  16. 5. 2016, 18:29
Je to skvělá kniha a zřejmě právě proto, že se nejedná o typického "Kinga" s hororovou tématikou. Pokud si doposud někdo nepřečetl žádnou knihu od Kinga, protože nemá rád horory, tak tuto vřele doporučuji.
Máťa71
  25. 6. 2014, 16:18
Knihu jsem měl asi tři měsíce vyhlédnutou a těšil se až si jí přečtu a měl jsem se na co těšit. Příběh aktuální i v naší současnosti. Je mi líto, že se u nás nenašel John Smith, aby loni zabránil tomu zlému populistovi Zemanovi ve zvolení prezidentem. Bohužel, všude se najde nějaký Greg Stilson, zdánlivě báječný sympaťák znající recept na skvělou budoucnost. Těmto psychopatům jde o koncentraci moci. Jak to řekl stařík na svatbě otce Johna Smithe: jestli bych zabil Hitlera ? Synku vidíš tu kudlu ? Vrazil bych jí Hitlerovi do toho černého prolhaného srdce a otáčel bych tam s ní. A před tím bych jí napustil jedem.
Kniha mírně připomíná Dallas 63. Hra na co by, kdyby tu byla možnost nasednout do stroje času. Osobně mám takové příběhy moc rád. U Mrtvé zóny jsem zase jednou při čtení zapomněl na všechno a vydal se po stopách Johna Smithe.
Stresor
  17. 5. 2013, 10:21
Tahle kniha je prvni kterou jsem od Kinga cetl a hodne se me zalibila. A tesim se az si ji zase jednou prectu, treba za rok.

Stephen King je kral !!!

Jim
  19. 11. 2011, 10:49
Moje první kniha od Kinga, mohu jedině doporučit. Z 90% strhující děj, od kterého se nebudete chtít odpoutat.
pistalka
  22. 8. 2010, 13:01
"Kdybys mohl nasednout do stroje času a vrátit se do roku 1932, zabil bys Hitlera?" Výborná, spíše psychologická než hororová kniha z pera Mistra Kinga.
Madao
  14. 7. 2010, 12:05
Výborná psychologická studie člověka, který nemá co ztratit. King tady nadhazuje otázku morálky a sebeobětování - má člověk udělat to, co je správné, i když za to zaplatí?