Nedorozumění

Nedorozumění

Podtitul: hra o třech dějstvích

Originální název: Le Malentendu
Poprvé vydáno celosvětově: 1944

Dilia - 1968

Dilia (1968) 103

Matka s dcerou Martou vedou v horách neprosperující hostinec. Jediné, z čeho žijí, je vraždění bohatých obchodních cestujících. Nyní se obě připravují na poslední vraždu, kdy by konečně mohly prodat dům a přestěhovat se k moři. Jejich nájemce je muž středního věku, nejspíše docela bohatý, a tvrdí, že nechal manželku ve Státech, kde žije. Marta se k němu chová velmi odtažitě a neustále mu dává najevo, že se s ním nechce ani trošku sblížit. Zato matka má z cizince divný pocit a nechce se jí do vraždy. Samotný cizinec s nimi také hraje komedii. Přijel sem po letech, kdy opustil jejich dům jako nezdárný syn a nyní po smrti otce se chce o matku a sestru Martu postarat. Dokonce si přivezl i manželku Marii, ale tu nechal bydlet jinde, aby za tu krátkou dobu mohl poznat, jak se jeho rodině daří...(v tomto díle se odráží Camusův špatný pocit v Čechách, které jsou pro něj velmi chmurné oproti veselému a slunečnému mořskému pobřeží). Děj příběhu se odehrává v Českých Budějovicích. (Založil/a: kristinka)

Martin_cz
  2. 9. 2014, 18:18
Vcelku silné pozadí a děj je dost dramatický ve svém pravém slova smyslu. Přesto se mi to nezdá nějakým úžasným počinem, co vyráží dech. Nemohu však dát více než 3/5. Tyto počiny mne celkově nijak neberou. Jinak tomu bylo u Cizince, kterého jsem od Camuse četl, líbili se mi ty pochody hlavního hrdiny, zde to byly vcelku očekávatelné reakce a přestože byli dost smutné, emoce ve mně nevyvolali a já prostě nemám rád příběhy, co mě nedonutí přemýšlet. Podívat se na věc z jiného úhlu. A tady jsem byl prostě stejně blbej před Nedorozuměním jako po.