Tichá srdce

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Práh - 2013
ISBN: 978-80-7252-436-5

Práh (2013) 978-80-7252-436-5 560

Autorkou této výjimečné knihy je renomovaná spisovatelka Alena Ježková. Více než pět let shromažďovala písemné podklady a přímé zvukové záznamy. Studovala historii řeholních řádů a křesťanské reálie, objížděla opuštěné i živoucí kláštery v Čechách a na Moravě. Navštěvovala komunity a uskutečnila desítky rozhovorů s řeholníky a řeholnicemi.

Tichá srdce jsou ojedinělou a exkluzivní publikací v mnoha ohledech. Jsou vyčerpávajícím a současně čtivým exkursem do dějin působení šesti řeholních řádů u nás: benediktinů, cisterciáků, premonstrátů, františkánů, dominikánů a boromejek. Tématem téměř šedesáti esejistických textů jsou kláštery známé a "znovuoživené" jako Břevnov, Strahov či Rajhrad; opomíjené i chátrající jako Osek a Chotěšov; nebo zaniklé jako Ostrov u Davle či Dolní Kounice. Působivou vrstvu knihy představují výpovědi pětadvaceti řeholníků, mezi nimiž jsou například: člen dominikánského řádu kardinál Dominik Duka, opat strahovského kláštera Michael Pojezdný či převor břevnovského kláštera Prokop Siostrzonek. Ve vzpomínkách starších pamětníků ožívají otřesná svědectví z 50. let minulého století, kdy komunistický režim kláštery zrušil a řeholníky poslal do internačních táborů nebo je odsoudil ve vykonstruovaných monstrprocesech k dlouhým letům ve věznicích a pracovních lágrech. Mnozí potom dále působili v ilegalitě. Nejde však jen o fakta, ale především o otevřené výpovědi lidí, kteří žijí skromně, podle pevných hodnot a prací pro druhé. Hovoří o zvláštnostech života v komunitě, stejně jako o hlubokých duchovních zážitcích, jaké představuje povolání k řeholnímu životu či kontemplace.

Rovnocenný protějšek textu tvoří černobílé fotografie Jiřího Chalupy. Jsou plné atmosféry a empatie k místům i lidem. Také ony vznikaly v průběhu několika let a s vynaložením velkého úsilí. (Založil/a: Kůstka)

borntolive
  23. 2. 2015, 10:55
Dostal mě příběh o Vinnetouovi v podání řádových sester, ten vyprávím všude:-), konečně jsem si našla, jak vyslovit jméno převora břevnovského kláštera Prokopa Siostrzonka, dozvěděla jsem se netušené zajímavosti z míst, kde jsem už byla a jsem nalákána do míst nových…
Po všech směrech obohacujícím způsobem zpracovaná kniha o vybraných náboženských řádech v ČR, klášterech a lidech v nich. Historie i současnost. Architektura, pravidla řádů i zajímavé příběhy a osudy lidí. Po faktické stránce výborné k doplnění všeobecného přehledu, pro cestovatele a výletníky po ČR plné inspirace k návštěvě klášterů, pro „jentak“ čtenáře zábavné a přes svůj obsah a rozsah čtivé. Fotky vyzařující stejného ducha jako celá kniha.
Alena Ježková má údajně připraveno pokračování v podobě dalších řádů a její autorské čtení a vyprávění hodnotím opravdu vysoko.