Originální název: Needful Things

ISBN: 978-80-7306-392-4

BETA Dobrovský (2009) 978-80-7306-392-4 736
BETA Dobrovský (1999)
Melantrich (1993)

V malém americkém městečku Castle Rock ve státě Maine si otevře sympatický cizinec na hlavní třídě obchod s podivným názvem „Nezbytné věci".
Každý tu objeví věc, po které zatouží tak, že bez ní nemůže být, a dostane ji za směšně nízkou cenu.
Ale neplatí se pouze penězi. Zákazník, který vytouženou věc získá, musí zároveň obchodníkovi slíbit, že provede nějaký „drobný žertík" jinému obyvateli městečka. Tak s plynoucím časem stoupá hladina vášní a nenávistí a stačí již jen drobný impuls, aby byl uveden do chodu mechanizmus vyřizování účtů...

Peetuliska
  22. 2. 2014, 12:49
Představte si, že se ve vašem městě otevře krámek, kde pro každého bude nějaká věc, která ho uchvátí, prodejce za to nechce moc peněz, ale musíte mu slíbit, že někomu vyvedete malý žertík... Báječná kniha.
jehlaspichlas
  1. 4. 2011, 11:52
Bezvadně zpravaný román. Každý máme různá přání, většina jich je nesplnitelných, protože většina věcí není k dostání, ale jakmile jsou může to vést ke katastrofě.
soniaf
  6. 10. 2011, 0:06
Dle mého názoru vrchol autorovi tvorby. Ten příběh je prostě úžasný...skvěle vymyšlený, propletený...Napnutá jsem byla až do poslední chvíle a konec byl vrchol gradace tak, že víc už by to snad nešlo. Doporučuju nejenom fandům Kinga, ale všem, co chtějí napínavou a propracovanou knížku.
yarghoul
  8. 7. 2012, 11:20
Těch 730 stran se četlo samo, ale ten konec, ten konec! Venceslao90 to vystihl přesně. Ale i tak jsem nadšená, je to moje první Kingovka a rozhodně ne poslední.
VerenaLord
  29. 1. 2013, 23:20
Perfektní King se vším všudy - od originálního nápadu počínaje až po zpracování konče. Jednoduše jedno z nejlepších děl tohoto velikána! Mrazivé je odhalení lidství, našich duší a vůbec, je to geniální!
HPL
  16. 9. 2014, 22:54
Jednoznačně jedna z těch lepších kingovek, i když k dokonalosti jí toho chybí příliš.
Na začátku (a také na konci) se mi velmi líbilo "vy už jste tu byl", které dobře navodilo atmosféru. Knihu jsem měl z knihovny a všechna jména v této části byla podtrhaná. Proč, ptal jsem se? Těch jmen je totiž skutěčně hodně (a to jsem zvyklý na G.R.R.M.) a chvílemi, halvně ze začátku se v tom člověk celkem ztrácí. Přestože děj příjemně ubíhá kupředu, někde před stranou 200 jsem si začal říkat, že je to sice fajn, ale vlastně se nic neděje - a chyba, od té doby teprve začíná v Castle Rocku pořádné zábava.
Že bude konec rozporuplný, kdy se jedné půlce lidí líbí a druhé přijde trapný je u Kinga už něco jako vizitka, zkrátka to jeho brilantní balancování na hranici kýče. Jenže zde to u mě tentokrát bohužel Stephen nedal. Je to škoda, protože se jedná pouze o posledních cca 10 stran, ale finální odhalení a následný souboj to prostě zabil :(
A ještě jednu věc musím knize vytknout - za celou dobu jsem si nedokázal oblíbit jedinou postavu, občas mě sice některé celkem bavili, ale nebylo to ono.
Teď to vypadá, jak kdyby se mi kniha nelíbila - právě naopak, a proto mi taky vadí její určitý nevyužitý potenciál, přestože jsem si ji výborně užil.
Ať tak či tak plný počet za vykreslení a popis tohoto "sociálního experimentu" a za hlavní myšlenku. Však jen nahlédněte do vlastního svědomí, čemu byste neodolali Vy!
Venceslao90
  12. 3. 2012, 17:23
Na celé knize mě nejvíce zamrzel ten, podle mého názoru, nepovedený závěr. Z velké části se dal předvídat a některé prvky (had, kytice) mi přišly jako hloupost. Malou výtku bych měl také k častému používání vulgarismů a velkému počtu postav v knize. I ke konci příběhu jsem měl stále trochu problémy orientovat se kdo je kdo. Každopádně celá kniha, byť není zrovna krátká, se čte svižným tempem a nenudí, což je asi nejdůležitější aspekt. Kniha se mi líbila, ale nenadchla.
pchmelda
  20. 10. 2012, 16:15
Když do městečka zavítal neznámý cizinec, stanuli tváří v tvář noční můře. Jeho dotyk mrazil krev v žilách, avšak hlas měl sladký jako ďábel. Obchodoval se lží, aby rozséval strach, chamtivost i závist a trhal kořeny lidské soudržnosti… Vždy tu byl a vždy tu bude – není bytost – je personifikace věčného zla v člověku. Sílí, neboť odolných proti ponoukání ubývá a slabí bez boje sami sebe odsuzují k symbolické smrti duše.
Elleyne
  16. 7. 2014, 16:34
Tak toto teda byl jedním slovem zážitek. A taky veliké zamyšlení. Moc se mi líbilo, jak do sebe všechno neskutečně zapadalo, děj byl perfektně promyšlený.
scajo
  9. 4. 2014, 13:00
Chytrý a originální námět, moře postav s precizně vykreslenými charaktery a slabostmi, skvělý hlavní hrdina a ještě lepší, do poslední chvíle tajemný záporák, každých cca sto stránek vyšší tempo a až k nesnesení vygradovaný závěr dělají z Nezbytných věcí výborný psychologický thriller/horor a jeden z vrcholů Kingovy tvorby. Takže (jako u Kinga vcelku běžně) za plný počet. :-)
LadysR2
  27. 1. 2013, 19:56
Totální mazec! Nejlepší King! Jak pomalu a nenápadně vyprovokovat občany k totální nenávisti!! V různých měřítkách platí i v reálu všude na světě. 17.4. 2014 : A Elki udělala chybu, že nedočetla. Je to gradující nátěr až do konce
Bernadette
  3. 3. 2014, 23:06
Nápad s obchodem, ve kterém na každého čeká věc, kterou prostě musí mít za téměř jakoukoli cenu mě nadchnul a tak jsem ihned po přečtení popisu vyrazila do knihovny. Začátek knihy se rozjížděl velmi slibně, popis fungování maloměsta a smýšlení místních je tu doveden k dokonalosti (máte skoro pocit, jako byste v Castle Rocku žili), ale bohužel jsem se brzy začala ztrácet v přehršli postav, počáteční tempo začalo prudce klesat a já jsem se musela skoro nutit, abych pokračovala dál. Navíc byly podle mě trochu zbytečné ty nadpřirozené věci (Tucker Talisman). Naštěstí k závěru začalo tempo raketově stoupat, ale ten konec to poněkud zazdil... Nejsem si jistá co si o tom myslet. Značně nevyvážené dílo.
G8
  21. 2. 2013, 10:35
Bez mučení se přiznám, že tohle považuji za jeden z vrcholů Kingovy tvorby. Jeden z nejreálnějších obrazů maloměsta, jaké jsem kdy v literatuře spatřil.
huttershofen
  31. 1. 2013, 15:22
Můj první King. Bavil mě, i když si myslím, že si jednu věc zjednodušil. Nevím, nakolik chtěl opravdu kritizovat lidské sobectví a marnivost, myslím, že spíš chtěl zkrátka bavit barvitým příběhem. Ale když už to vezmeme hloubš, ďábel to má dost jednoduché, lidé jsou ochotni se zabíjet kvůli skutečným malichernostem. King to ví, tak si vezme berličku, lidé jsou ďábelským prodavačem jakoby hypnotizovaní a právě proto řeší konflikty extrémně a vraždí se jak na běžícím pásu. Jenomže to je pak těžko odsoudit, nezabíjejí z vlastní vůle, ale v ďábelské hypnóze. No ale to beru asi moc vážně. Nezbytné věci jsou bezvadné, oddychové a napínavé čtení. Škoda, že se nepovedl i jinak zajímavě herecky obsazený film.
Nikolaj Ivanov
  3. 11. 2012, 10:06
O tomto díle se dá podle mého názoru říci, že má blízko k psycholgickému žánru. Múj první román od S. Kinga.
venison
  2. 7. 2013, 20:09
Skvělé psychologické vyobrazení hlavních postav i motiv hamižnosti se mi líbí.. Ale nelíbala se mi postava "obchodníka".. Nějaký nástřel, který nebyl moc objasněn.. Hodně mi jeho postava svou nerealitou připomínala "TO".. Mnohem raději mám Kingovy "realističtější" romány viz. "Cujo", "Carrie", "Zelenou míli", "Christinu", "Misery" atd.
Miriam
  6. 2. 2011, 21:24
Pana Gaunta považuji za nejlepšího manipulátora s kterým jsem se doposud mohla setkat. Knize bych neubrala ani pár stránek. Všechno do sebe tak lehce zapadalo, taková skvělá pekelná hra :-)
Balu
  6. 2. 2016, 14:12
Parádní záležitost, po dlouhé době něco, od čeho jsem se doopravdy nedokázal odtrhnout - a to i přesto, že má kniha 700 stran a já měl v plném proudu zkouškové.
Podobně jako jiné Kingovy knihy tohoto rozsahu zabírá první třetinu až polovinu seznamování se spoustou postav, které tvoří kostru děje, který se plně rozvine až v druhé polovině - ale i to seznamování má tah, o krvavém a výbušném finále ani nemluvě.
Nemyslím si sice, že je to Kingova nejlepší kniha, ale rozhodně není špatná.
Paio
  30. 9. 2012, 11:21

Myslím, že stojí za to u této knihy setrvat až do konce. Fascinuje mne Kingova schopnost popsat přesně psychologii postav. Píše tak, že tomu věřím, přesně vím, jak se postavy cítí a bojím se, co se zase stane. Mám z tohoto příběhu dobrý pocit, je zvláštní, jak osudy hrdinů proplétají.

Elki
  11. 11. 2013, 8:48
Dočetla jsem do tří čtvrtin a vzdala to - ty tři čtvrtiny jsem četla tři měsíce a brala knihu jako nouzovku. Zezačátku je to zajímavé, i celkem napínavé, ale příběh se postupem času neskutečně vleče, ztrácí na přitažlivosti až si jednoho dne řeknete - kašlu na to. I tak dvě hvězdy za nápad a první třetinu
Ruxandra
  17. 4. 2013, 14:28
Kdysi jsem knihu zkoušela číst, ale příběh mě po pár stránkách moc nechytl a pak jsem jí musela vrátit. Snad se do ní budu mít možnost zase někdy začíst, protože věřím tomu, že je to opravdu dobrý příběh...
Hazakiros
  1. 11. 2013, 1:10
Zcela souhlasím s pistalka. Jde o velice podařené dílo, v němž King neuvěřitelně precizně vykreslil spoustu různých postav, jejich charakterů, myšlenek, trápení i radostí... Tohle dokáže opravdu jen špičkový spisovatel. Nezbytné věci jen trochu hlouběji popisuje to, co je v lidském světě běžné. Pan Gaunt vlastně jen ponouká lidi k tomu, aby udělali to, na co ve skrytých zákoutích své duše jen myslí.
Ruffy
  22. 6. 2015, 20:53
Neuvěřitelný román, který jsem přečetla jedním dechem. King je prostě kingem svého oboru! Nemohu si pomoci, ale tohle je naprosto neskutečné dílo! Skvěle propracované městečko Castle Rock i s jeho obyvateli. Hltala jsem stranu za stranou a nemohla přestat, konec mě tedy moc nepřekvapil, ale i tak super.
MMacicekk
  24. 3. 2015, 16:53
Moje první Kingovka a jsem nadšená. Těch 750 stran uteklo jako nic. Začátek mi nudný nepřišel, jak tu někdo psal. Prostě jsem se těšila, kdo jako první nakoupí, co to bude za "nezbytnou" věc a jaký a komu provede žertík. O jednu hvězdičku musím ubrat na hodnocení, protože ten konec byl jak z béčkového hororu, prostě jsem čekala lepší. Ale určitě si přečtu i další knihy od Kinga.
cravatta
  6. 2. 2015, 23:13
Vynikající kniha! Ta se čte sama..kdo by odolal a nekoupil si svou vytouženou věc jen za nevinný žert spáchaný na někom, koho ani nezná? Jedna z nejoblíbenějších od pana Kinga :)
Halalí
  27. 8. 2010, 19:26
Ne-tak-úplně hororový román od „krále hororu“. Do městečka Castle Rock se přistěhuje pan Gnaut a otevírá si obchod Nezbytné věci, pro každého obyvatele městečka má „nezbytnou věc“, věc po které toužil celý život, aniž by to předtím tušil. Nezbytná věc, která je vlastně jen pouhopouhou cetkou, stojí pár drobných a „nevinný žertík“. Žertíky má pan Gnout velmi dobře promyšlené, každý žertík zaseje semínko nenávisti nevinné oběti, pan Gnaut také dobře ví, koho bude oběť podezírat, tedy komu se za žertík pomstí. Brzy proti sobě stojí celé městečko a panovi Gnoutovi, kterého můžeme považovat za ďábla v lidském těle (tedy „pokušitele“), se plní jeho ďábelský plán… Gnaut s obyvateli mestečka Castle Rock trochu jako šachista s šachovými figurami. I když King zrovna nepatří mezi mé oblíbené autory, tak jsem si knihu doslova vychutnal, četl jsem napjatě, pan Gnaut je doslova démonický, jen na můj vkus bylo v románu až přespříliš postav a občas jsem měl trochu problém „sledovat nit“, napětí s četby mi to svým způsobem vlastně ani neumožňovalo.
kutikk
  19. 9. 2013, 10:01
Strašně by mě zajímalo, co bych v tom krámku našla já, co bych tak "potřebovala" :D Myslim, že King se předvedl, skvělý námět a propracovanost postav, sice jsem se občas v některých ztrácela kvůli podobnosti jmen, ale tleskám!!! :) Doporučuji, pomalý rozjezd, ale pak to stojí za to! :)
Methat
  16. 1. 2013, 11:37
Kniha s nevinným názvom začína veľmi nevinne, všetko je krásne, všetko krásne funguje až príde ten okamžik a auto bez bŕzd nekontrolovane zvyšuje rýchlosť až do velkolepého finále, ktoré si neviem predstaviť lepšie. Kniha sa číta nesmierne ľahko a konca sa nebudete vedieť dočkať a tak budete hltať stranu za stranou. Súhlasím s komentárami vyššie. Autor odhalí ľudskú dušu bez servítok a sami si začnete po čase namýšľať, že ste presne taký istý. Výborná kniha!
SallyZen
  6. 9. 2011, 19:31
Pro mě zatím asi nejoblíbenější knížka. Takhle vybarvit atmosféru umí jen King. Když jsem k této knize usedal, pomyslel jsem si "bože, 900 stránek, to budu číst dlouho". Ani omylem. Nezbytné věci jsem spolknul během chvilky, protože mě to k ní pořád táhlo. Od učení, televize, ode všeho. S.K. tu skvěle vylíčil charakteristiku postav a hlavně dějovou návaznost. Parádně to do sebe zapadalo a to bylo poprvé, co jsem se i u knihy skutečně bál. To neustálé čekání, kdo umře další bylo děsivé. SPOILER: Malinko mě zklamal konec v tom městě, s tím co se vyklubalo z pana Gaunta, ale ten úplný konec mě zase dostal. KONEC SPOILERU. Na závěr jen dodám, že podobným obchodům se budu vyhýbat, protože nikdo neví, kde pan Gaunt čeká.
hasickat
  16. 8. 2011, 13:52
Myslela jsem si, že nic nemůže překonat knihu TO od stejného autora, ale spletla jsem se. Při Nezbytných věcech jsem se opravdu bála. Bála jsem se o životy všech hrdinů, bála jsem se, kdo další zemře, a modlila se za to, aby už nikdo do Nezbytných věcí nechodil a nic si "nekupoval". Vážně úžasný.
Honzy
  11. 12. 2010, 19:53
Před nezbtnými věcmi jsem četl "Holčičku, která měla ráda Toma Gordona", která se mi ani trochu nelíbila. Proto jsem nevěděl, jestli hned chci číst něco od Kinga. Tehdy to byly moje začátky a moje posedlost ještě nebyla taková, jaká je ted:D Do nezbytných věcí jsem se nicméně ponořil hned od první stránky. Naprosto dokonale popsané celé město se všemi obyvateli, jejich trápeními, přáními... Kvůli tomu spousta lidí říká, že je knížka táhlá a nudná a dlouho se čeká na to, až se něco bude dít. S těmihle tvrzeními nesouhlasím a mám velmi souvislé názory jako PISTALKA. Je to jedna z nejlepších knih od kinga, patří mezi mou TOP 3 (Zelená míle, Nezbytné věci, TO)... Konec byl jako vždy skvělý. Psychologie postav rovněž jako vždy dokonale popsané. Zkrátka King je machr!
Barca9358
  29. 1. 2015, 16:07
Zajímavý příběh, nejdřív jsem si nedokázala představit, co se asi může stát tak hroznýho, ale ta nenápadná gradace je skvělá. Trochu mě zarazil konec, kdy jsem si říkala: No tak ok, nějak to zarazit musí...ale pan King to mohl zvládnout líp. Trochu mě mátlo množství postav a skoro jsem měla pocit, že bych si měla začít psát, jak a kdo je s kým propojen. Každopádně kniha je skvělá a stojí za přečtení.
katheriin
  28. 2. 2014, 22:31
Co kdyby existoval obchod, kde můžete sehnat všechno po čem jenom vaše srdce touží? Ale za malou laskavost! A už se to s váma táhne...

Nezbytné věci jsou naprosto skvělé! Čtou se jedním dechem a na konci je taky masakr, takže co víc si přát? Navíc vidíme z blízka zajímavý podnikatelský počin pana Lelanda. Kde je poptávka, tam je nabídka.
mailo-s
  10. 3. 2013, 6:58
právě jsem dočetl tenhle pohříchu vinikající kousek od Stephna Kinga.
Pokud se prokoušete trochu nudnou první polovinou knihy (ale pro pochopení událostí dalších velmi duležitou) čeká vas naprosto akcí a překvapením nabytý konec.
Stephen King je opravdoví mistr v oboru.
DOPORUČUJI
depeche
  11. 1. 2011, 14:21
Mr. King opět vytáhl králíka z klobouku, pana Gaunta bych nerad někdy potkal, byla to paráda sledovat jak se celé městečko začíná rozpadat a jak si pan Gaunt mne ruce radostí, doporučuji všem věrným čtenářům
Lean
  25. 2. 2016, 10:29
Nevěděla jsem, jakou další knihu od Kinga přečíst, tak jsem jen namátkou otevřela Nezbytné věci a nelituju. Jedinou výtku mám k nadměrnému používání slovní agrese. Vedle už takto vyhrocené fyzické i nepřímé agrese mi přišla četnost vulgarismů zbytečná. Myslím si, že mnohdy postrádala funkční uplatnění.
hladass
  11. 1. 2016, 0:28
V mých očích asi nejlepší mistrova kniha... Skvělý, spletitý příběh plný napětí, který postupně graduje až výbornému konci... Je skoro neuvěřitelné, co všechno může způsobit touha lidí po zcela zbytečných věcech a pár nevinných žertíků...
basa_Pitrs
  14. 10. 2014, 10:07
Intriky dotažený do posledního detailu. Člověk si vybaví sám sebe jako dítě v hračkářství, když si řeklo, že to úžasný autíčko prostě musí mít. Tempo trošku pomalejší, ale nenudí, postavy sympatický a prakticky všechny záporný. Knížka s neuvěřitelným potenciálem, který ale zplna nevyužívá. Vadou na kráse pro mě totiž byla postava obchodníka. Její vykreslení na konci mě hodně zklamalo. Skvěle to vystihla v komentáři venison. Trošku jsem doufal ve větší realitu, především po přečtení Dlouhého pochodu. Ale proti gustu ...
MysteryMan
  23. 6. 2014, 2:31
Nezbytné věci (Needfull Things) jsem četl před časem, ještě jako papírovou knihu, kterou jsem koupil někde ve výprodeji asi za 30,-kč. Lépe investovaných 30,-kč už se mi asi nepovede. Nádhera. Zábava. Prostě jedno z nejlepších Kingových děl.
P.S. U Dlouhého pochodu jsem psal, že mi závěr nevadí. U Nezbytných věcí mi vadil, ale to je moje věc, že pane Gaunte...
Miss_Fí
  24. 8. 2013, 12:24
Ty žertíky, že? Knížku jsem dostala před pár lety a tehdy jsem s ní měla problém.Takže jsem jí postavila do knihovny, kde čekala na svou chvíli.Ta přišla nedávno a dnes můžu říct:Nejlepší Kingova (Nezbytná?) věc.
Aadri
  17. 4. 2013, 6:59
Perfektní. Chytilo mě to zase tak, že jsem skoro nemohla přestat číst. Perfektní nápad, perfektně napsáno. Úplně jsem s postavami žila a snažila jsem je v duchu přesvědčit, ať prohlídnou a dají Gauntovi co proto!:)
Nezdálo se mi, že by kniha měla dlouhý úvod, chytlo mě to hned od začátku a chtěla jsem vědět, co bude dál. Ale souhlasím ohledně konce, ten byl lehce přitažen za vlasy. Ale co, vzhledem ke zbytku je to maličkost!
tinkakopek
  31. 3. 2013, 0:07
Smekám před autorovou dokonalou propleteností zápletky, tato kniha se čte sama. Důkaz, že ne nadarmo se Stephen jmenuje King.
Skrblik
  18. 3. 2013, 16:55
První Kingův román, který jsem četl. Je to vážně thriller na úrovni - propracovaný a skvěle vygradovaný! Bravurně zpracované charaktery a touhy lidí, ďábelský pan Gaunt a všechny ty "žertíky" v souvislosti s minulostí postav. Ačkoliv se jedná obsahem o "nízkou" literaturu (vulgarity, brutalita, fantasy prvky), forma je na velmi vysoké úrovni.
Catherinae
  14. 1. 2013, 12:37
Po IT asi nejlepší kniha od Kinga. Úžasně psychologicky prokreslené postavy, fantasticky zpracované téma a mistrovská zápletka! Je tam vše, co si od Kinga můžete přát, a ještě mnohem víc. :)
raisen
  13. 2. 2012, 23:04
Moje první kingovka a dodnes zůstala asi i moji vůbec nejoblíbenější. Vzpomínám si na první čtení této knihy, kdy jsem jako menší napjatě četla o vyhřezlých střevech, nožích a nenávisti, kterou k sobě najednou všichni chovají. Však co by neudělali pro svoji věc, o které tam moc touží. Nenudila jsem se u tohoto díla ani jediný malý okamžik.
irýna
  30. 1. 2012, 11:45
promě tato kniha patří mezi nejlepší,zatím.Nevadilo mi,že jsem chvílemi nevěděla kdo je kdo,ale úžesný...
Janinnaa
  4. 7. 2011, 10:36
Příběh bez pochyby pochází z hlavy génia, snad žádná kniha, kterou jsem četla, nebyla takto spletitá a veškeré jednotlivé příběhy do sebe dokonale zapadaly. Možná jen pokud budu trochu šťoura, nevěřím, že by naprosto každý zareagoval tím způsobem, že by hned druhého vraždil, nicméně realistická kniha to není, na což upozorňuje hned úvodník samotný, tudíž šťourání nechme být a klaňme se mistru tvorby hororových příběhů. PS.: Šerif Pangborn je klaďák, v reálném životě bych se do něj hned zamilovala :)
JayCZ
  10. 4. 2011, 11:38
,,Pan Gaunt má vždycky pravdu"! Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl. Knihu jsem přečetl ani nevím jak. Kniha byla (jak jinak) naprosto úžasně napsaná a ani chvilku jsem se nenudil. Stephen King splnil všechny požadavky na dokonalou knihu a já se přesvědči, že je tomu tak. 100% :)
Piinkpet
  22. 4. 2010, 18:41
"Pan Gaunt ví všechno, pan Gaunt má vždycky pravdu" Naprosto dokonalá Kingovka, která mne vtáhla do děje hned na začátku. "Nebudete věřit vlastním očím"
teenka
  7. 9. 2016, 11:37
Tato kniha patří k mým nejoblíbenějším. Perfektně zpracovaný plán rozpoutání bojů v městečku jsem doslova hltala. Jedná se o velmi propletený příběh, kdy časem zjistíte, že vše do sebe perfektně zapadá a je součástí plánu. Ovšem konec byl i pro mne mírným zklamáním.