Proměny Německa a můj život

Proměny Německa a můj život

Nezjištěno / Jiné - 2012
ISBN: 978–80–7319–82-8

Nezjištěno / Jiné (2012) 978–80–7319–82-8 680 Nakladatel: H+H

Nejnovější kniha jednoho z největších současných amerických historiků Fritze Sterna, jeho osobní paměti, je zároveň jakousi pamětí století - svědectvím nebývalých a překotných proměn Německa od posledních dnů Výmarské republiky až po současnost. Ústředním tématem jeho práce je snaha o objasnění vzniku a vzestupu národního socialismu v Německu. Druhou oblastí bádání Fritze Sterna je historie židovské komunity v Německu a vzájemného působení židovské a německé kultury, kterou on sám nazývá "židovsko-německou symbiózou".
Fritz Stern strávil dětství, až do roku 1938 - kdy byla jeho rodina nucena odejít do exilu, v atmosféře sílícího národního socialismu. Ve Spojených státech vystudoval a začal učit německou historii. Po válce se pracovně vracel do Evropy, studoval v archivech Německé demokratické republiky, vyučoval v západním Berlíně, účastnil se první německé historiografické polemiky v roce 1964 a v badatelské činnosti v rodné zemi pokračoval i po jejím sjednocení. Sternův pozoruhodný osud, jeho odborné vzdělání a zkušenosti, osobní přátelství s vůdčími německými politiky a intelektuály, občanská angažovanost ruku v ruce s vypravěčským nadáním, poskytují čtenářům - slovy kritičky jednoho amerického deníku - "historicky cenný dokument o šťastném životě v těžkých časech". Přeložila Jana Spurná. (Založil/a: Laponka)