Vinnetou tady nebydlí

Vinnetou tady nebydlí

Podtitul: Antologie současných povídek severoamerických indiánů

Poprvé vydáno celosvětově: 2004

Větrné mlýny - 2004
ISBN: 80-86151-81-6

Větrné mlýny (2004) 80-86151-81-6 508

Ačkoliv Češi (a Středoevropané vůbec) jsou již po dlouhá desetiletí fascinováni indiánskou kulturou, z její současné produkce bylo českému publiku paradoxně zpřístupněno velmi málo. A co hůře, většina z toho, co Češi a Evropané vůbec o indiánech a jejich kulturách vědí, bylo nazíráno prizmatem evropských a amerických stereotypů a vyprávěno bělochy. Tato kniha nabízí příležitost si zkreslený pohled alespoň zčásti poopravit.
Nenajdete zde romantické příběhy vinnetouovského typu (název antologie ostatně odráží mimo jiné fakt, že v Severní Americe většina čtenářů - indiánů i bílých - o Vinnetouovi v životě neslyšela). Pokud vás však zajímá, jak žijí severoameričtí indiáni dnes, jaké mají problémy a jak je reflektují, je kniha určena právě vám. Je ale také určena každému, kdo si chce přečíst zajímavé a vtipné povídky z neobvyklého prostředí a s neobvyklým pohledem na svět. Při výběru autorů a povídek jsme brali v úvahu řadu hledisek: snažili jsme se zahrnout všechny nejvýznamnější autory, zachytit různorodost severoamerických indiánských kultur z USA i Kanady, a především různorodost zkušeností současných indiánů. Usilovali jsme o zpochybnění omezených, stereotypních představ, které dodnes určují pohled západní kultury na indiánské národy. V antologii najdete povídky, které se do velké míry opírají o tradiční indiánské vypravěčství a mytologii, ale i povídky, které pracují s moderními žánry. Vybrali jsme jak povídky odrážející zkušenost života v rezervaci, tak i povídky z amerických měst, kde dnes žije asi polovina všech indiánů. Zařadili jsme povídky pojednávající o problémech, před které indiány staví moderní společnost, jako jsou AIDS, alkoholismus, nezaměstnanost, týrání dětí či kulturní apropriace, ale také otázka, jak se mají dnešní indiáni adaptovat v moderní americké či kanadské společnosti a současně si uchovat pocit indiánské kulturní identity. Doufáme, že mnohé z povídek vás rozesmějí a některé dojmou. Ale především doufáme, že tato antologie přispěje k lepšímu povědomí o různorodosti a bohatosti indiánských kultur a o energii a radosti, které zůstávají i dnes nepominutelnou součástí indiánského života. (Založil/a: Nika_D)