Mycelium: Jantarové oči

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Argo - 2013
ISBN: 978-80-257-0873-6

Argo (2013) 978-80-257-0873-6 316

Lidstvo navázalo styky s planetou Össe a začalo využívat tamní myceliální technologie. Zatím se úspěšně daří ignorovat nepříjemnosti, které s sebou kontakt s teokratickou civilizací Össeanů přináší: kult vesmírných Lodí, krvavé lidské oběti ve jménu Hmyzího boha, spóry nitrožilních hub a rituální drogy, rozkládající lidskou vůli. Lucas Hildebrandt, který jako vyslanec důvěrně poznal tamní svět, si ale dobře uvědomuje, že Země začíná být na Össe závislá. Proto hledá sílu, která by se mohla stát protiváhou össenské moci. Skutečně ji nachází – jenže je jiná, než předpokládal; a cena, kterou za to on sám musí zaplatit, je krutá. (Založil/a: Nika_D)

Rames
  22. 7. 2015, 17:17
Dokud se hlavní postavy držely na Zemi četlo se to dobře a vzpomínky Lucase na dětství a mládí odhalovaly mnoho z budoucího děje, alespoň jsem měla ten dojem, dokut to neskončilo dříve než jsem se o tom mohla přesvědčit. Ale cestování za maníkem který nebyl tak nebezpečný jak bylo naznačeno, se stalo nezáživným. Určitě se ale vrhnu na další díl a možná hodnocení změním.
illy
  9. 10. 2013, 19:34
Tahle vesmírná sága by měla čítat pět dílů (pokud se nepletu), další snad vyjde do vánoc. Výborně napsané, postupně se seznamujeme s postavami i světem vůkol a otevřený konec zapálí nedočkavost na pokračování. Tohle se opravdu Kadlečkové povedlo.
Tyet
  8. 2. 2015, 13:00
Slušně napsané, ale bez hlubších tónů. Často mě mrzí, jak čitelnost není přímo úměrná kvalitě obsahu a sdělení. Knížka, která mě skutečně obohatí, se mnohdy čte těžce a dlouho se jí prokousávám a brak je přečtený natošup a ještě vás baví. Ale co, prostě odpočinkové sci-fi, beru :)
Jasanek
  28. 9. 2013, 11:30
Perfektní, perfektní a znova, PERFEKTNÍ! Nikdy jsem nečetl lepší scifi knihu od českého autora, a celosvětovém měřítku to hodnotím k tomu nejlepšímu, co jsem kdy četl.

Skutečně nemám vůbec nic, co bych mohl vytknout snad jen to, kdy bude druhý díl???
analphabet
  26. 8. 2014, 15:08
Hodnotit tuto knihu je jako hodnotit první kapitolu jakékoli knihy, bez toho, aniž byste tušili, jak kniha pokračuje. Je to začátek velkého díla. Rozjezd ale nemohl být lepší. Autorka má našlápnuto k tomu vytvořit sci-fi ságu světového formátu. Originální prostředí, technologie, schopnosti postav (ras), zápletka atd... Hned si jdu koupit druhý díl.
Veru.K
  17. 4. 2014, 21:45
Nejlepší české sci-fi, jaké jsem kdy četla. Už se nemůžu dočkat až si půjčím druhý díl. Kniha se četla sama a i když jsem se k ní dostala vždy jen večer, nemohla jsem se dočkat ... Prostě krásně vymyšlený a napsaný příběh ...
Casey
  27. 7. 2016, 10:03
Tak já nevím, když se mě někdo zeptá o čem to bylo, tak vlastně nejsem schopen říct téměř nic. Vždyť o co tam vlastně jde? Na druhou stranu mě to bavilo číst, ale na víc jak tři hvězdy to u mě prostě není.
Rominka
  21. 8. 2015, 20:09
Dlouho jsem přemýšlela jaké hodnocení dám této knížce... Zcela nerozumím naprosté nevyváženosti hlavních postav. Lukas je pohodový hrdina, sympaťák, se kterým bych na kafe určitě zašla, a vedle něj zřejmě jako protiklad sloužící Pinky, která je příšerná slepice, a která mi úplně zkazila dojem z celé knihy. Kapitoly s ní jsem vysloveně protrpěla. Vůbec nerozumím její pubertální povaze a její koktání a neustále třesoucí se kolena mě doháněly k šílenství. Velká škoda pro tuhle pentalogii a tenhle příběh...Rozhodně nemám chuť ani vůli číst další knihy...
Blueberry
  17. 8. 2014, 22:00
Právě dočteno - doprčic, to byla ale jízda. Nezbývá nic jiného než objednat druhý a třetí díl a dozvědět se, jak to pokračuje dál. Zajímavé postavy, neotřelý-nápaditý děj, skvěle rozjetá akce a zápletky, sci-fi stylizace. Moc se mi líbí text samotný, čte se lehce, věty svěže plynou ku předu, děj není zatížený zbytečnými oklikami, a přesto se v něm rozvíjí hned několik výborných vypravěčských rovin. Vilma Kadlečková mě totálně dostala!
Elisa99
  25. 5. 2014, 11:58
Úžasně napsaný příběh. Konečně hlavní postavou není 16-letý teenager, který bydlí u maminky a neví, jak flirtovat s upírskou kráskou. Příběh plyne tak lehce a rychle, že ani nepostřehnete, že už jste u konce knihy a nedočkavě kupujete další díl.
Tato kniha se Kadlečkové opravdu povedla a doufám, že další díly budou ještě o stupeň lepší. :-)
Boris Leto
  30. 3. 2015, 17:22
Cítím velké zklamání. A cítím se podvedený. Podlehl jsem masáži, že se jedná o nejlepší CZ SF, tento dojem ve mně podněcoval i nejlepší kamarád, který na všechny díly Mycelia pěl ódy. Mám široký čtenářský přesah, čtu mnoho žánrů, avšak si nepamatuji na knihu, která by se mi četla tak špatně jako Mycelium. Knihu jsem dočetl jedině proto, že jsem ji dostal darem od své milé.
Na knize mě přímo iritovala nesrozumitelnost. V podstatě se mi ani nevyplatilo nad textem uvažovat, ale naopak jej pouze tupě konzumovat.
Dvě kapitoly jsou přímo zbytečné a ke konci se vůbec nic nedělo, když jsem přeskakoval celé stránky. Cca druhá polovina knihy je ve znamení zbytečné vypravěčské vaty. Místy jsem dokonce měl pocit, že čtu Stmívání - romantická linka s přihlouplou Pinky je v knize rušivá, Pinky je postavou nesympatickou a hloupou. Ostatně jediná ženská postava, která v knize není pipka nebo esoterická maniačka je sestra hlavního hrdiny. Což mě zaráží, když knihu napsala žena a své „soudružky“ popisuje tak nelichotivě.
piratmartin
  6. 4. 2014, 9:39
Jo, tak po přečtení zbývá už jen koupit si další díl. Je to rozhodně pěkně čtivé, autorka vytvořila svůj nový vlastní vesmír. O hvězdičku míň dávám kvůli Pinkertině, pač mě její neschopnost dost..sr..la :-)) A taky nejsem zrovna moc na nějakou romantiku v knihách, ale to je jen můj problém.
hanuschka
  17. 11. 2016, 11:34
V kontextu českého sci-fi je to skvělá a originální kniha. Rozhodně mě příběh zaujal a navnadil na další díly. Mám ráda příběhy postavené na postupném odkrývání souvislostí, kdy ze začátku trochu nechápete (vlastně spoustu toho nechápu ani po přečtení celého prvního dílu, ale předpokládám, že vysvětlení se dočkám v dalších).
Pár "ale" bych k tomu přesto měla: Trochu mi vadily poněkud nesympatické ženské postavy (Pinky a Fiona mi připadají jako nesvéprávné debilky); Zdálo se mi, že autorka dost ráda používá cizí slova (frapantní...), což sice průměrně inteligentní čtenář zvládne, ale tak nějak to dělá celý příběh odtažitější; A do třetice mi přišlo trošku nepřehledné používání össenských slov, což vzhledem k příběhu samozřejmě chápu, ale na vysvětlení některých z nich si čtenář musí pár stran počkat, což je někdy trochu matoucí.
Ale celkově doporučuju, rozhodně jsem se nenudila.
Kateřina88
  26. 8. 2014, 15:38
Obsahuje spoiler spoiler Velmi vydařená kniha, líbil se mi retrospektivní styl vyprávění. Akorát Pinky mě tam hrozně rozčilovala tou svou nedozhodností, jednu chvíli jsem zatínala pěsti a říkala si, tak mu to konečně řekni, tak mu ten dopis dej!! ovšem nic se nestalo, ani na konci knihy, tak jsem zvědavá, jak to dopadne a co vlastně Lucase čeká na konci cesty k Osvícení. Autorka mě dokázala vtáhnout do děje a svkěle zpracovala psychologii postav a jejich vnitřní pochody. Tak teď přečíst druhý a třeí díl a pak čekat, až vyjdou další :)