Originální název: Flowers for Algernon

ISBN: 978-80-257-1905-3

Argo (2016) 978-80-257-1905-3 252
Lucka Bohemia (2011) 978-80-904302-4-2 236
Knižní klub (2000) 80-242-0197-6 236

Znepokojivý příběh o experimentu s lidskou inteligencí, který byl proveden na dobráckém mentálně postiženém mladíkovi. Skupina výzkumníků si vybere pro svůj experiment s chirurgickou opravou mozku dementního mladíka, který má snahu něco se naučit. Před zákrokem se Charles ani nevyrovná operované laboratorní myši, vykazující nadprůměrnou myší inteligenci, ale po operaci začne jevit rychlý nárůst duševních schopností, rychle se učí, dělá vědeckou kariéru. Stejným tempem se ale nerozvíjejí jeho emocionální schopnosti, zejména jeho vztahy k ženám zůstávají infantilní. Ani jeho pocit sebeuspokojení nestačí vyvážit blažený stav nevědomosti, který zažíval před operací. Experiment však nemá věčné trvání. Nejprve se regrese projeví u myši Algeron, později zasáhne i Charlese, který rychle ztrácí nabyté schopnosti a paměť. (Založil/a: Magystr)

Daniel Keyes Daniel Keyes
*09.08.1927 - †15.06.2014

vladislaus
  18. 4. 2013, 19:03
Zhruba před rokem jsem četl tu krátkou povídku Růže pro Algernon. Byl jsem z ní nadšen. Nyní jsem dočetl román, který tuto povídku rozšiřuje, a nevím, je-li to ku prospěchu. Spíš ne, proto hvězdička dolů.
nevermore
  28. 8. 2013, 16:57
Tak jsem po dlouhé době zas jednou narazil na velice dobrou knihu, která se současně stává jednou z mých oblíbených. Kdyby radši svět obletěla takováto kniha než nějakých 50 odstínů šedi... Nejskvělejší na ní asi je, jak v první půlce napadá obecnou lhostejnost a intoleranci. Nedejte se odradit vcelku odpudivým přebalem, žádná červená knihovna se tady nekoná.
Morsie
  26. 10. 2013, 12:50
Uf, no nemá to chybu! Člověka mrazí a ještě vás to nutí zatraceně hodně přemýšlet. Je to knížka a příběh, který vydá za sto jiných - a stejně bude ještě mnohem lepší. Hodně moc mi to připomíná Vyhoďme ho z kola ven, i když někdy mi z toho bylo úzko ještě víc. Nejspíš kvůli té autentičnosti, s jakou je celá kniha napsaná. Je to smutné a kruté, je to úžasné...
Lecter
  17. 5. 2015, 18:41
Mám pocit,že je to jedna z nejhezčích knih,z těch co jsem četla.Celou dobu jsem cítila velkou úzkost a i na slzičky došlo.Nesnažme se nikoho měnit ať už je to prosťáček,nebo inteligent.Každý má svůj svět a vytváří si ho sám tak,aby našel své štěstí.
Prcek1992
  28. 9. 2012, 10:52
Neskutečně dojemná kniha s promyšleným dějem. Nevím, jaký je anglický originál, ale musím smeknout před českým překladatelem, protože dokázal naprosto skvěle vystihnout (jak po stránce gramatické, tak po stránce stylistické) přeměnu člověka z hlupáka na génia. Poněkud drsné, nicméně často pravdivé bylo uvědomění, jak se okolí staví k lidem, kterým nebylo shůry dáno do vínku příliš inteligence. Bez přemýšlení dávám plný počet hvězd už jen za originální nápad a ještě originálnější zpracování.
achilles
  15. 8. 2015, 23:28
Dojemný román. Skutečně román, který cíleně útočí na city čtenáře. Proč? Aby zdravý člověk nezapomněl, jaké má štěstí? Aby nezapomněl, že nemůže byt sobecký? Nebo snad, že člověk není bůh a že prostě není možné všechny anomálie léčit či snad odstranit? Nikoliv. Nechme to tak být. Čtěme o tom, veďme o tom, pišme o tom, važme si toho.
Rames
  16. 3. 2014, 16:02
Smutným se příběh stává ve chvíli kdy si šťastný, prostý, dobráček uvědomí, že se přátelé nesmáli s ním ale jemu!
Kukpiss
  5. 6. 2011, 16:39
Inteligence nemusí nutně znamenat štěstí. Ani hlupák není šťastný, jak se obvykle tvrdí. Věda není všemocná, i když si to rádi myslíme. Ani vědci, lékaři, operace či přístroje z nás neučiní šťastnější bytosti. P.S.: Přečtěte si i původní povídku, která byla teprve později přepracována na román.
HPL
  23. 11. 2015, 10:37
Od samého začátku vypadá velmi zajímavě a originálně… svěže, i na své datum výroby. Překlad nespisovnosti ve mě vyvolával bujarý smích. Je patrný vliv na pozdější sci-fi, vyloženě se mi i vybavuje díl Krajních mezí knihou/povídkou inspirovaný.
Ze začátku se vůbec nejedná o sci-fi, a vlastně vůbec mi tato kategorie ke knize nesedí! Psychologický experiment. Ale kde je ta fikce? Ano, je to smutné čtení - ale já (téměř) vždy nesnášel happy-endy. Bohužel mi ale pointa i konec příběhu byli již od začátku (nevyhnutelně) jasné, i kdybych o knize nevěděl ani to příslovečné ň. Také jakmile opadlo počáteční nadšení, nemohl jsem se ubránit pocitu, že kniha je skutečně nafouknutá povídka (čím to, že?). A rýpnu si ještě: nechápu, proč Algernonovi změnili překladatelé pohlaví (snad aby to byla TA myš? ...koneckonců dodnes si spousta čechů myslí, že myší polovina dua Tom & Jerry je taky ženského rodu, ale stejně...) možná, že "Růže pro Algernona" zní tak nějk divně. Btw vyhledejte si, jaký má toto jméno význam - aspoň mě Keysův vtípek pobavil!
No a tak musím před Panem spisovatelem vážně smeknout. Psát příběh z pohledu (lidumilové prominou) retarda není vděčný, natožpak snadný úkol. A napsat jej jak uvěřitelně a zároveň soucitně je teprve laťka postavená proklatě vysoko. Takže zasloužený respekt, protože tohle chtělo velkou odvahu, i kdyby se čtenář nepodíval na datum prvního vydání.
Konec vážně brutální. Poslední 2 zápisy citová ždímačka. Jedno velké poselství. Knihu bych rozhodně zařadil do povinné četby (nejen) na základní školy!

PS: za obálku (ano, ta "z červené knihovny") bych zodpovědnou osobu zabil (ne, není to nadnesené) protože od knihy musela za ty roky odehnat spousty čtenářů! (Těch pár holčiček omylem hledající romantiku ji totiž beztak ani nedočetlo...)
PPS: vždycky jsem si myslel, že "Algernon" má být (v tomto příběhu) nějaké město :D
LuciusWlk
  21. 12. 2014, 15:46
Co k tomuto titulu napsat? Myslím, že slova těžko vyjádří pocit, který se dostaví po dotčení knihy. Ale vezmu to popořádku. Opět jsem skočil do vody neprobádané, pouze na doporučení. Nejprve jsem se upřímně zhrozil nad slohem a měl jsem za to, že tento e-book je hloupý vtip. Dokonce jsem skočil někde do půlky knihy a… tak jsem začal znovu a záhy pochopil. Začátek mě opravdu bavil, zápisky byly „vtipné“ takovým svým způsobem. Nechci prozradit víc, než je nutné, tak jen snad, že mě příběh znepokojoval tím, jak se vyvine konec. Příběh je to určitě neuvěřitelný, plný emocí a v závěru jsem byl celkem silně emocionálně zlomený. Jednoduše jsem měl na krajíčku. Je to jedna s těch knih, na kterou jen tak nezapomenu. Bravurní hra se slovy!
Ivulina
  5. 1. 2013, 20:47
Příběh je krásný. Smutný, lidský. Kniha na malém prostoru pojímá jeden celý život - což v tomto případě opravdu není málo. Doporučuji. Minimálně vám pomůže zjistit, jestli vás kniha dokáže rozplakat. Mě ano.
prkali
  3. 2. 2013, 9:43
"15. května
Moje studium pokračuje dobře. Univerzitní knihovna je teď mým druhým domovem. Museli mi zařídit oddělenou místnost, protože pojmout, co je na potištěné stránce, mi trvá jen chvilku, a když prolítávám knihami, nevyhnutelně se kolem mě vždycky začnou shlukovat studenti.
Teď právě mě nejvíce zaměstnává zájem o etymologii a staré jazyky, novější práce o počtu pravděpodobnosti a dějiny hinduismu. Je ohromující, jak zdánlivě nesouvisející věci zapadají jedna ke druhé. Dostal jsem se na další úroveň a teď mi připadá, že se proudy různých oborů přiblížily jeden ke druhému, jako by plynuly z jediného zdroje.
Je to zvláštní, ale když sedím v univerzitní kavárně a poslouchám, jak se studenti dohadují o dějinách a politice a náboženství, zdá se mi to všechno dětinské.

19. října
Dneska jsem zažil děsivou věc. Vzal jsem si výtisk článku, který jsem použil při svém výzkumu, bylo to Kruegerovo Über Psychische Ganzheit, chtěl jsem se podívat, jestli bych díky němu lépe nechápal vlastní zprávu a to, co jsem v ní dokázal. Nejdřív jsem si myslel, že mám něco s očima. Pak mi došlo, že už neumím číst v němčině. Zkoušel jsem to i s ostatními jazyky. Jsou všechny pryč."
estrellita
  20. 11. 2012, 8:38
Nádherná knížka, velký příběh na několika málo stránkách...určitě patří mezi ty, na které se nezapomíná a které ve vás něco zanechají......100% doporučuju..
Archangel_P
  24. 5. 2015, 22:06
V deváté třídě v čítance jsme měli celou krátkou povídku. Po jejím přečtení jsem si půjčil celý román, ale asi to nebylo to nejšťastnější rozhodnutí. Moc mě to nebavilo, po povídce docela nuda...
Za povídku pět hvězd, s ohledem na román snižuji na čtyři.
Gallienus
  25. 7. 2016, 20:16
Obsahuje spoiler spoiler Jako malý jsem se s knihou poprvé setkal během hodin čtení na základce, byla to ta nejzajímavější věc, kterou jsme tam tehdy přečetli. Asi před rokem mě ji připomněla Ivulina v místní soutěži, když z ní napsala ukázku, okamžitě mě to trklo, až později jsem si uvědomil, že jsem se podílel na jejím kolektivním čtení. Bezmála rok jsem tedy čekal, až se na mě dostane v knihovně řada, překvapilo mě, jak je kniha žádaná.
Během čtení jsem se vzpomínal a srovnával, jak jsem vnímal příběh před těmi téměř 25roky, spousta věcí pro mě byla nových, buď jsem je zapomněl, nebo je tehdy vůbec nezaregistroval. Moje prvotní vzpomínka byla, že je to smutný příběh, který skončí špatně. V tom se bohužel nic nezměnilo, přesto je to krásná ukázka o tom, jak se k sobě lidé dokážou navzájem chovat a varování, že hrát si na Boha a pokoušet se změnit něco co nejde, bez ohledu na šlechetnost úmyslů neskončí dobře.
ondrasek
  13. 12. 2015, 10:31
Moc pěkná knížka s krásně smutným (nebo smutně krásným) příběhem.
Na začátku a konci příběhu mi bylo Charlieho upřímně líto, když byl obtěžkán různými stupni retardace.
A obdivuji autora, jak věrohodně mi zprostředkoval vcítění se do Charlieho postižení.
Super záležitost, dávám plný počet.
Lucy Sisk
  8. 3. 2014, 13:47
Výjimečně zpracované a rozhodně to člověka dostane. Pořád mám v hlavě ten moment beznaděje a bezmoci, kdy si uvědomil, o kolik toho přichází a že to nikdy nedostane zpátky.
Ailees
  24. 6. 2011, 20:21
Naprosto nezapomenutelné! Rozhodně vás donutí přemýšlet - a že těch témat k přemýšlení je zde nepřeberně; ať už se jedná o souboj člověka s osudem, nebo o vliv inteligence na životní štěstí. Další perla, kterou mi přinesla povinná četba :) Nedávno mě navíc překvapilo, když jsem knihu objevila v knihkupectví v sekci "sci-fi" - i když vlastně proč ne? :)
chrispe
  9. 10. 2012, 12:09
Pokud toužíte po hluboké depresi, je tato kniha to pravé.
,,Proč se lidé, které by ani nenapadlo vysmívat se mrzákovi nebo slepci, vysmívají idiotovi?"
No vážně... proč?
XZvire
  15. 2. 2013, 19:58
O této knize jsem se kdysi dozvěděla na základní škole a hrozně moc jsem si ji chtěla přečíst. Po sedmi letech jsem se k tomu konečně dostala a je to velmi působivý příběh. Zajímavě napsané, určitě je to příběh na který se nezapomíná, dojemné.. zkrátka 100%.
AkzuzkA
  20. 5. 2012, 0:40
Už před pár lety jsem narazila na zkrácenou verzi této knihy (v rámci semináře ve škole) a už tehdy mě onen úryvek velmi oslovil. Ani plná verze příběhu mě nezklamala, děj má spád, člověk se ani chvilku nenudí! Kniha nabízí spoustu podnětů k přemýšlení a myslím že nadchne nejen ty, kteří se zabývají psychologií nebo jazykem a jeho poruchami. Myslím, že kniha musela být překladatelským oříškem. Zamýšlím se nad tím, jestli se překladateli povedlo přeložit Charlieho zápisky tak, jak to Keyes zamýšlel v původní anglické verzi. I přes případné překladatelské "překlepy" (o jednom vím určitě - Algernon je v původní anglické verzi sameček!, ale to je trochu jiný šálek kávy) se mi ale kniha velmi líbila a smekám před Keysem klobouk.
Makulenka
  16. 11. 2016, 14:31
Cestou do Německa jsem si poslechla audioknihu - a cestou zpět o 2 dny později jsem si ji pustila znovu, abych vychytala, co mi prvně uniklo. Nečetla jsem, takže nemohu hodnotit psanou formu, ale ta audio byla zpracovaná výborně - perfektně vykreslila intelektuální rozvoj i úpadek.
Škoda toho konce, přála bych si jej lepší - jsem pro dobré konce, líbilo by se mi, kdyby Charles - nebo dle audioknihy Karel dokázal výsledku výzkumu využít pro blaho lidstva bez té následné degradace.
Hazakiros
  1. 11. 2013, 13:49
Snad nejkrásnější a nejdojímavější román, jaký jsem kdy četl. Skvělá práce, psaná formou deníku, od chvíle retardace , přes absolutní genialitu, zpět do debility. Asi těžko bych našel něco, co ve mně zanechalo takové stopy.
Plue
  6. 3. 2016, 21:35
Zajímavý příběh, originální, smutný. Lehce se četl - až na začátek, kdy bylo každé slovo napsané úplně špatně. Což mě trošku dráždilo, přece jen mi to přišlo dost přehnané i na idiota. Oceňuji, že se nejednalo o červenou knihovnu, avšak vztah Charlie-Alice bych zařadila do kategorie: "Přitažené za vlasy".
prostejenja
  20. 1. 2013, 13:54
Nadherna knizka. Snad i zustane moji nejoblibenejsi. Precetla jsem ji behem jednoho dne. Nebyla jsem schopna se od ni odtrhnout. Prozivala jsem cely pribeh spolecne s hlavnim hrdinou.Krome strhujiciho deje a velmi velmi zajimaveho nametu, vas kniha nuti k zamysleni. Jeste nez jsem ji zacla cist, uz jsem vedela, jak dopadne. I presto me bavila a v urcitych pasazich jsem se neubranila slzam.
LiaFee
  19. 9. 2016, 17:46
Když jsem Růže pro Algernon otevřela na první stránce, zděsila jsem se. Text s takovým množstvím chyb, dokonce i tam, kde už to bylo podle mě přehnané (Vážně, proč by retardovaný člověk psal "miš" a "opyce"? Proč ne obojí se stejným íčkem?). Ovšem musím uznat, že to mělo svůj smysl. A jakmile má něco smysl, vše je odpuštěno (aspoň knížce). Opravdu bylo vidět, jak chyby postupně ustupují. A když už nebylo co gramaticky vylepšovat, byl pořád vidět pokrok. Tady nešlo jen o to, co se v knize děje. Tady bylo hrozně důležité JAK je to napsané.
Růže pro Algernon byly knížka, která mě chytla a nepustila, dokud jsem ji nedočetla. Považuju ji za dílo, kterým se můžu "chlubit", že jsem ho četla a že se mi líbilo.
Nechci ani nic prozrazovat o postavách. Tady ani nešlo o to nějakou si oblíbit. Tyhle postavy prostě do příběhu patřily, a tím pádem byla každá z nich svým způsobem úžasná.
Lenitschka
  19. 6. 2011, 9:07
Nádherná knížka, jedna z těch, ke kterým se budu vracet. Dojemný příběh prostého Charlieho si získá snad každého. Dlouho jsem knihu sháněla marně, před nedávnem vyšla v dotisku u K. Klubu.
dollyk
  10. 9. 2016, 16:51
Před lety jsem četl román a nyní jsem narazil na původní povídku. Byla skvělá a já tu nebudu rozebírat filosofický a psychologický a sociální a kdoví jaký rozměr. Nevím, která verze je lepší, mám přece jen dlouhý časový odstup, ovšem pamatuji si na vztah k myši, který je v románu o mnoho hlubší a celý ten motiv lépe propracovaný. Mám v knížkách rád takový neotřelý sentiment a toho nabídlo více to delší zpracování.
moniii_ch
  8. 10. 2016, 18:39
Kdyby bylo možné vdát se za knihu, vzala bych si Růže pro Algernon.
Pro lidskou hloubku a mělkost zároveň.
teteka
  27. 7. 2014, 17:51
Nádherná kniha . Nevim co bych k tomu více napsala. Prostě mě dostala. Rozbrečela, rozesmála a donutila zamyslet se. Měla jsem z ní depku a na konci jsem měla pocit že kdyby to zkončilo jinak tak by to nebylo správné.
Venovanokniham
  20. 10. 2016, 16:14
Styl psaní přesně odráží vývoj Charlieho charakteru. Gramatické chyby prozrazují, že s Charliem není něco v pořádku. Text plný hrubek se čte opravdu špatně (pan překladatel by zasloužil metál), o to víc čtenáře potěší zlepšení a rozesmutní zhoršení jeho situace. Příběh je to dojemný, nicméně mě nedostal tolik, jak jsem čekala. Ale je pravda, že některé věty byly tak skvělé, trefné a životní, že jsem si je vypsala. Strašně moc se mi líbila pasáž, kde Charlie přirovnal psychoterapeutické sezení k návštěvě holiče. Pojem "oholit ego" mě vážně pobavil. Kdyby mi někdo řekl, že je to příběh dle skutečných událostí, klidně bych tomu uvěřila, ale vzhledem k tomu, že se kniha řadí do kategorie sci-fi, to asi tak úplně pravda nebude.
Pets
  22. 9. 2013, 18:49
"Vím, co se se mnou děje, ale nemůžu tomu nijak zabránit."
Myšlenka perfektní, prý je skvělé i divadelní zpracování. Agramatický začátek se čte obtížně, ale to přetrpění stojí za to. Zvlášť oceňuji sondu do světa hlavního hrdiny, která podle mého může mít přesah pro čtenáře do běžného života. Možná, že kdybych neznala pointu před čtením, asi by to bylo i na pět hvězdiček :)
Arequipa
  4. 3. 2012, 22:29
Velmi smutné sci-fi. Mimochodem o knize jsem se dozvěděl díky Aleši Brichtovi, který Algernon věnoval jednu píseň.
NomenOmen
  3. 3. 2015, 22:30
Naprosto skvělý román, váže se mi k němu osobní příběh: Na základní škole jsem četla úryvek v čítance, ale nezapamatovala jsem si co je to za dílo, nebo kdo že to vůbec napsal. Teď, asi po sedmi letech jsem ji dostala na Vánoce a štěstím se mi chtělo snad brečet. Příběh je naprosto poutavý a opravdu přemýšlím, že si na Růži pro Algernon zajdu i do divadla. Moc by mě zajímalo, jak herec podá dualitu Charlieho osobnosti a také to, zda použijí skutečnou bílou myš pro roli Algernon :-)
c0udy
  1. 2. 2014, 22:21
Nádherná a krásně spracovaná kniha. Úplně jsem sdílel to mantální stoupání a klesání hlavní postavy. Tato kniha mě ohromila a jsem rád, že jsem objetoval trochu toho času na její přečtení.
locoenlacabeza
  23. 10. 2013, 18:17
Křehký poutavý příběh chudáka Charlieho a myšičky se stejným osudem.
Zajímavá forma, dojemné vyprávění a silné poslání.
-M
  19. 7. 2013, 15:27
Jedna z nejpoutavějších knih, jaké jsem kdy držela v ruce. Přečetla jsem ji už několikrát a vždy ve mě vyvolala pošmournou náladu, tak moc jsem do ní byla začtená. V mé knihovně má své "významné" místo.
BAADRAAM
  22. 2. 2013, 17:21
Kniha je skutecne velmi poutava. Stahne vas do deje a jste schopni ji pak prolouskat behem jednoho dne...a to mimochodem neni zas tak kratka! Je velice pusobive si vsimat promeny hlavniho hrdiny, nejen na te stylisticke urovni, ale i v jeho myslenkovych pochodech. Muzu vrele doporucit!
charming
  1. 9. 2016, 10:25
Skvělá kniha. Příběh poutavý a velmi zajímavý. I když od začátku jsem tušila, jak to asi dopadne. Jen škoda, že byla tak krátká. Po dočtení jsem měla pocit, že autor nestihl sdělit vše. Příběh zahrnoval jen důležité věci a nezatěžoval nesmyslnými průtahami děje. Jenže této knížce, dle mého názoru, by rozvinutí určitých pasáží velmi prospělo.
scyther
  30. 3. 2016, 12:24
Nádherná knížka. Byly pasáže, ve kterých jsem se naprosto ztotžnil s Charliem. O to silnější to bylo, protože zrovna procházím také docela zásadní změnou a jistá paralela v určitých pasážích mi naháněla husí kůži. 5/5
Lenka Kolovratníková
  30. 1. 2016, 11:32
je to krasny pribeh,ale nejak jsem v nem nenasla vetsi hloubku co v ni citi vetsina lidi. cetla jsem ji pomerne dlouho. za par let to zkusim znovu a jsem zvedava i na film
jarmus
  2. 1. 2016, 22:33
Kniha se ke mě dostala na doporučení mého bratra. Postupný vzestup inteligence a ztráta všeho, co si myslel, že má.. dojemný příběh, nutící k myšlení.
Theresska
  31. 7. 2015, 13:54
Velice dobra kniha, ktera me prijemne prekvapila. Je krasne popremyslet nad knizkou, ktera poukazuje jak se k Vam lide chovaji v zavislosti na Vasi inteligenci a naopak.
muchy
  25. 6. 2015, 22:01
Výborná kniha, která je napínavá a zasahuje do nejhlubších míst. Nutí přemýšlet nad lidskými postoji, vědeckým chováním i láskou... Je to i dojemné, ale ne sladkým způsobem. Ale čte se to snadno (až na pár prvních kapitol), takže se dá doporučit i "obyčejnému" čtenáři. Kniha je výjimečná, proto takové hodnocení.
Sati
  4. 4. 2015, 0:53
Nikdy jsem necítila takovou úzkost už od prvních stránek a ten pocit ve mně zůstal až do stránek posledních...
Dokonalost.
LenkaM
  17. 2. 2015, 9:42
Kdysi dávno jsem v nějaké knize sci-fi povídek objevila povídku Růže pro Algernon. Nádherná, strhující věc, kterou přečtete jedním dechem a zůstane ve vás navždy. Tento román jsem koupila manželovi a musím říct, že on, který nečetl tu povídku a vůbec ji neznal, byl z románu nadšený. Ale mně se román nelíbí a zklamal mě. V té povídce bylo všechno, tak proč z ní dělat román a dopisovat tam věci, které jsou v podstatě zbytečné. Škoda, že povídka se už skoro sehnat nedá.
Magdala81
  1. 12. 2014, 12:52
Zajímavé téme, ale je pravda, že kdyby zůstalo jen u povídky, bylo by to lepší. Dávám 4 hvězdičky, protože za přečtení určitě stojí.
katze
  7. 8. 2014, 21:53
Dojemné... Líbí se mi forma deníku a autentičnost. Bohužel jsem pointu věděla ještě před četbou knihy, pouze to mě trochu mrzí.
Forestly
  9. 7. 2014, 12:34
Námět knihy stojí za zamyšlení. Díky stylu psaní jsem se opravdu stala „očitým“ svědkem životního štěstí v neštěstí a reakci okolí. Myš Algernon představuje odraz Charlieho budoucnosti. Ale věřte, že tuhle myšku byste nechtěli. Žít s vědomím, že opět přijde tma – kdo ví, jak by příběh probíhal bez Algernon, bez té křiťálové koule budoucnosti.
Hromino
  23. 4. 2013, 18:45
Nebudu skrývat fakt, že mě k povídce (a následně i k rozšiřující knize) přivedlo stejnojmenné album Aleše Brichty, což má možná do jisté míry trochu zkreslující vliv na mé hodnocení obého (myšleno jedině v pozitivním smyslu), ale je tomu tak opravdu jen do jisté míry, a to velmi malé míry, řekl bych. Povídce bych bez ostychu dal pět hvězd, neb má pěkný nápad, spád, autor si v ní krásně hraje s jazykem a než vydechnete, máte ji přečtenou. Kniha je sice výpravnější, přibylo v ní několik málo postav a vlastně toho kouzla z původní povídky moc neztratila, ale… možná proto, že jsem první četl povídku, jsem si knihu až tolik neužil. Je sice velmi dobrá, ale IMHO ne tak precizní a skvělá, jako je právě původní povídka. Přesto dávám slušné 4*.