Sociologie a literatura

Sociologie a literatura Originální název: Sociologie a literatura

Československý spisovatel - 1990
ISBN: 80-202-0165-3

Československý spisovatel (1990) 80-202-0165-3 106

V málo rozsáhlé knížce, která vznikala na samém sklonku komunistické éry a vyšla na začátku roku 1990, otevírá sociolog Miloslav Petrusek několik témat, o nichž se v českém prostředí do té doby psalo jen sporadicky. Jde o problémy různých vztahů mezi sociologií a literaturou a vymezení disciplíny zvané sociologie literatury. Názvy kapitol: Trocha dehtu do sudu medu; Podmínky nutné, ale nikoliv dostačující; Zdravý rozum a zásluhy paní de Staël-Holstein; Literatura jako sociální fakt; Dvě paradigmata sociologie literatury; Některé souvislosti a otázka - k čemu sociologie literatury; Jak se tvoří nový obor: vývojové souvislosti sociologie literatury; Marxismus v sociologii literatury a jeho kritikové; Ortodoxní, kacíři, odpadlíci a zavržení; O studiu děl básnických u nás doma; Pohled za plot; Dílo jako informace aneb O sociologickém čtení; Vážná literatura a velké ideje; Politická literatura a literární fikce; Řekni mi, co čteš aneb Co to ti lidé vlastně čtou?; Závěrem - o potřebě společenské kritiky. (Založil/a: vladislaus)