Originální název: It

BETA Dobrovský (2009) 978-80-7306-391-7 1016
BETA Dobrovský (2005) 80-7306-185-6 1061
BETA Dobrovský (2000) 80-86278-40-9 1061
Melantrich (1993) 80-7023-148-3 1056

Hrůza v podobě démonického vraždícího klauna Pennywise se do Derry vrací každých sedmadvacet let. V roce 1957 se zkázu podařilo odvrátit skupině sedmi dětí, outsiderů, jimž se každý vysmíval. Koktající Bill, černoch Mike, obézní Ben, ukecaný Richie, astmatický Eddie, židovský chlapec Stanley a Beverly, dcera věčně opilého žebráka. Všichni už mají své životy, rozprchli se do všech stran, někteří jsou úspěšní, jiní ne. Musí se ale znovu setkat a splnit dávný slib, na který už zapomněli, z něhož však přesto mají podvědomě hrůzu. Po letech se vracejí do Derry, aby se s Pennywisem utkali ještě jednou. Jenom oni jsou schopni společnými silami, zlo sídlící v kanálech pod městem, porazit. Postupné rozpomínání s n minulost, která rozhodně nebyla harmonická, je bolestivé a parta bývalých dětí ví, že ve zkoušce, jíž se nemůže vyhnout, půjde o všechno...
To je možná nejsugestivnější román krále hororu a děs v něm je natolik reálný, že už vždycky budete obcházet kanálové mřížky s mrazením v zádech.

vladislaus
  24. 9. 2012, 16:14
Myslím si, že je to asi nejlepší horor všech dob. Přesto se mi závěr nelíbil. Dokud bylo To čtenáři neznámé a tajemné, bylo to fajn. Až King odhalil jeho podstatu, dle mého, přitaženou za vlasy, připadá mi závěr celkem trapný, i s tím katastrofickým koncem města Derry. Komornější konec bych bral víc.
Introvert
  27. 1. 2015, 18:24
Tak tohle je opravdu Dílo...
V knize byly pasáže, kde jsem se opravdu bála hodně (situace Beverly & její otec nebo Tom, ,,smolaři" & Henry a jeho suita), a situace, kdy jsem si vybírala svůj čas na oddech (situace s ,,To"). Vím, že by to správně mělo být spíš naopak; ale pokud pro mne něco v knize není reálné či alespoň trochu uvěřitelné, cvičí to s mými emocemi méně. I když - už se asi nedokáži sklonit nad odtokem umyvadla, aniž bych si nevzpomněla...
Strašně moc se mi líbila ta soudržnost dětí. Opravdu moc.
Znovu jsem se utvrdila v přesvědčení, že King je Pan spisovatel.
Tiwala
  9. 10. 2012, 21:21
Dávám o * méně kvůli konci. Mám podobné pocity jako čtenář vladislaus - konec byl přitažený za vlasy, nepovedený a pro mě i poměrně dost nudný. Přesto je to ale úžasná kniha, kterou bych každému doporučila. Je to asi opravdu nejlepší horo všech dob - jen ta pochmurná atmosféra celé knihy nahání husí kůži.
barbiegrrrl
  8. 12. 2010, 21:57
Výborná záležitost. Pro mě to byla třetí kniha od Kinga, kterou jsem četla a předběžně soudím, že tento román už asi sám nepřekoná. Přes závratný počet stran jsem v žádném případě neměla pocit, že by se snažil děj nějak natahovat. Všude byl příběh, žádné zbytečné vycpávky a fajn bylo prolínání současnosti s minulostí. Za tu dobu co jsem To četla, jsem si velice oblíbila hlavní postavy - celý klub "smolařů" byl prostě výjimečný, a jak už to tak bývá u dobrých knih, hned po přečtení poslední stránky mi začali chybět! Nelze než doporučit:)
Keatin
  25. 3. 2012, 14:51
Perfektně propracovaná kniha, veledílo. Pro mě hlavně kniha o přátelství. I když je to obsáhla a objemná kniha, nemyslím si, že by tam něco přebývalo, neměla jsem nutkání přeskočit odstavec, stranu, kapitolu. Skvělá od začátku do konce.
Peetuliska
  25. 2. 2014, 20:53
Ve městě Derry se najednou začnou dít neobvyklé věci, začnou se ztrácet děti, které jsou později nalezeny mrtvé. Když zemře George, Billův bratr, parta se snaží toho, kdo to způsobil, to ale netuší, že se musí setkat s nadpřirozenou bytostí, která se mění do podoby vašeho strachu.

Kniha je rozdělena tak, že se zabýváte každou hlavní postavou, čímž perfektně pochopíte její psychiku. Kniha je sice z těch delších, ale když začnete číst, vůbec vám to nepřijde a pak je vám líto, že kniha skončila.
jehlaspichlas
  1. 4. 2011, 11:44
Asi nejlepší jeho horor, který se mi nejvíc líbil. Působivý příběh, místy krapet zdlouhavý a nabitý mnoha zvraty. Možná do něj vložil moc příběhů ale stálo to za to.
Určitě se do něj znovu zakousnu, vždyť jsem ho měl za necelé dva týdny přečtený.
Tanmut
  15. 3. 2011, 8:32
Román tak strhující, že jsem jej schroupal během čtyř dní. Nejspíš nejlepší Kingovo dílo. Jiná už číst asi nebudu, protože u každé další přečtené kingovky jsem se nudil víc a víc.
Nestea
  30. 7. 2011, 23:45
já jsem asi barbar, ale mě tato knížka vůbec nenadchla. Chtěla jsem se bát u hororu a já jsem se vůbec nebála. Hold jsme asi nějaká divná. :o) Určitě kniha stojí za přečtení, čte se rychle, děj je zajímavý, ale na horor mi to přišlo slabé. :o(
anishta
  3. 4. 2013, 14:36
Strašně se mi líbilo prolínání minulosti a přítomnosti, ale někdy jsem měla chuť knihu odhodit, protože v té nejvíc napínavé scéně skočil opět do minulosti či naopak. Ale mělo to své kouzlo a dotvořilo to prostě perfektní děsivý příběh. Jinak asi zřejmě nejdelší kniha kterou jsem kdy četla.
Rames
  8. 1. 2014, 15:09
Máme tu dvě dějové linie. Hlavní hrdinové prožívají děsivé dobrodružství svého dětství a tytéž osoby v dospělém věku vracející se do rodného města aby zachránily svět.
Tyto události se prolínají a místy je těžké se soustředit na dobu ve které se udávají.
Jakoby se autor chtěl čtenáři odměnit za nekonečné čtení, závěr posunuje do jakési apokalyptické reality, která ne a ne skončit.
Množství nechutností a vulgarismů v tomto díle dostupuje vrcholu snesitelnosti,no máme se co učit!
illy
  11. 10. 2011, 14:13
Kingův magnus opum, i když nesedne každému. Ale já ho pravidelně dávám jako dárek i čtenářům kteří jinak považují tento žánr za brak. Jen ať vidí!! :-)
yarghoul
  23. 12. 2012, 14:11
Vyborne vystaveny pribeh ve dvou casovych rovinach, ktere v zaveru spolecne vyvrcholi v ne tak grandioznim finale, jak jsem cekala. Spousty odbocek, ktere tam ale rozhodne patri. Vsech temer dvanact set stranek me bavilo, jedine, co mi vadilo, bylo to, co udelala Beverly cestou z kanalu, asi jsem cestou neco prehlidla, ale tohle bylo podle me zbytecne.
VerenaLord
  30. 1. 2013, 0:23
Kniha velmi rozsáhlá, opět se zde King vrací ke svému typickému hororovému stylu, i když se zde opět objevují pasáže, které jsou zbytečně rozsáhlé a nepotřebné.
HPL
  17. 12. 2013, 12:57
Naprostý vrchol Kingovy tvorby a pro mě pořád nejlepší horor všech dob! Přes tisíc stran a ani chvíle nudy, či pocit zbytečného natahování. Prolínání časových rovnin funguje na jedničku. Atmosféra z které doslova mrazí, jeden z nejlepších záporáků a v neposlední řadě parádní Loosers club, kterým prostě musíte fandit. To všechno promícháno v kýblu krve a okořeněné nezapomenutelnými hláškamy, jako: Georgie, nechceš balónek? :D
A co říct o konci? Kupodivu mi nepřišel tak špatný, jak tu ostatní tvrdí (nemám rád ty hnusný potvory, jejichž podobu na sebe Pennywise na konci vezme a tak jsem si ho představil víc než hrozivě), ale je pravda, že mohl být trochu více dořešený a promyšlenější (s ohledem na zbytek knihy).
Každopádně po odložení knihy mi postavy neuvěřitelně chyběly. Kéž by se naplnit text písně skupiny Plexis a klaun se k nám zase vrátil :(
Venceslao90
  18. 6. 2012, 20:25
Přiznám se, že po závěrečném souboji s Tím jsem byl docela rozladěný, přeci jen jsem čekal něco trochu jiného, ale nakonec má kniha vyznění úplně jiné. Po dočtení posledních stránek jsem pociťoval příjemné mrazení a všechny postavy vám prostě musí po 1000 stránkách přirůst k srdci a vy se s nimi budete jen těžko loučit. :)
Tyet
  22. 3. 2010, 7:36
První kingovka, co jsem četla, líbila se mi. První kingovka, co jsem četla, líbila se mi. První kingovka, co jsem četla, líbila se mi. První kingovka, co jsem četla, líbila se mi.
To je teda nesmysl, s tím počtem znaků...
borntolive
  6. 6. 2012, 17:03
Pro mě tak trochu Hoši od Bobří řeky v hororovém podání. Od 400. strany jsem netrpělivě čekala, co TO je. Když jsem se dobrala závěru, upřímně mi chyběl právě ten moment, kdy poslední dílek zapadne na správné místo a vy si řeknete: Aha! Namísto toho jsem cítila rozplizlost. Kdyby kniha měla o 500 stran míň, nechyběly by mi.
Co oceňuju, je, jak mi King ze začátku dokázal vnutit strach - až to rozloží psychickou pohodu. Přesto horor nebude žánrem, který mě vnitřně obohatí.
Archangel_P
  9. 5. 2016, 22:02
Tohle je něco neskutečného. DOKONALOST! Stephen King je prostě Pan spisovatel a nikdo mi to nikdy nevyvrátí. 'To' je dle mého skromného názoru vrchol hororové knižní tvorby.
Když jsem si knihu přinesl domů, nějak jsem počítal s tím, že i sebelepší spisovatel prostě nedokáže zaplnit 1050 stránek akcí a něčím záživným. Že v knize budou hluchá místa, nějaká vata na vyplnění dutých chvil mezi hlavními dějovými linkami... ale mýlil jsem se. Nemohl jsem se od čtení odtrhnout. Vše do sebe perfektně zapadalo, vše bylo něčím zajímavé. Nemohu souhlasit s čtenáři odsuzující konec. Stephen King píše sci-fi a tohle je přesně něco, u čeho by se Steven Spielberg musel kousnout do zadku (citace z knihy).
Pro mě prostě jedna z nejúžasnějších knih, které jsem kdy četl a rozhodně nejlepší horor!
Přidávám do oblíbených, 5 hvězd - 100 %.
scajo
  26. 12. 2012, 20:48
Co k tomuhle veledílu dodat... Snad jen, že mi to bylo fakt líto, když jsem TO dočetl, protože King mě přiměl sžít se s hlavními postavami jako nikdy předtím. Tahle kniha toho má v sobě tolik, že ze spousty vedlejších linií a retrospektiv by King klidně mohl vydolovat další celé a bezpochyby zajímavé knihy, a asi právě to je důvod, proč tisícistránkové TO ani na vteřinu nenudí, naopak. Za vrchol Kingovy geniality považuju závěrečnou pasáž knihy, kde se kapitolu po kapitole prolínají dvě různé dějové linie na stejném místě a se stejnými postavami, jen v jiném čase. TO nemá chybu.
LadysR2
  21. 11. 2012, 14:05
četl jsem asi v roce 1990 a skvěle sem si to užíval.. Tu atmosféru strachu, dokud To nebylo odhaleno. Pak už to byla jen hustá jízda. Moje první Kingovka.Pozor!!! Nekoukat na film! Trapárna!

---------------------

Přečetl jsem za víkend. Výbornej příběh o přátelství a dětskejch můrách. Nesnažte se kazit si vzpomínky filmem. Naprosto mimo! Ten až fyzickej strach co děti žene příběhem se stejně nedá nafilmovat.
Pim
  3. 7. 2013, 23:53
Četla jsem kdysi dávno a bylo to napínavé a zajímavé. Film pro srovnání o ničem - absolutně se tam nemohlo nic vejít, i když Klaun - dobrá... Knížku jsem vzala do ruky opět po letech a už se mi to četlo o poznání hůř - možná jsem nebyla v kondici pro tak dlouhý horor. Ale jednou to zas znovu zkusím. Rozhodně nejpoutavější byl pro mne příběh, který se odvíjel v dětství, mělo to úžasnou poetiku přátelství a dobrodružství, Lada jsem si představovala dost živě a vlastně i celý příběh. Bylo důležité vědět, co bude dál...
Gustik5
  12. 10. 2014, 11:56
Jedna z nejčtivějších knih co jsem kdy přečetl. A asi i nejděsivějších. Tedy, strach mne ke konci (respektive někdy v druhé půli), kdy už začalo být jasné, co je To zač, trochu přecházel. Dokud mě ale autor držel v nejistotě, bál jsem se velmi. Nicméně i bez děsu a hnusu vás kniha nepustí díky živým postavám (s těmi ústředními se snad nejde neztotožnit) a dokonale propracovanému příběhu (potěšilo hlavně sbíhání dvou dějových linek), byť s pár wtf momenty (hlavně jistá skupinová sexuální scéna v kanalizaci pod Derry), ale i ty mají překvapivě celkem logické vysvětlení. Délka mi vůbec nevadila. Mrzely mne jen některé nezodpovězené otázky. Ty ale začínají ve srovnání s úžasným zážitkem, který tahle kniha skýtá, blednout podobně jako vzpomínky na poražené To...
G8
  21. 2. 2013, 10:32
Počet stran přesahuje tisícovku, přesto jsem se s knihou na konci loučil jen s velkým úsilím. Pokud hledáte knihu o opravdovém kamarádství a nevadí vám, že obsahuje nějaký ten nadstrandard zdarma, tak To budete milovat.
Ghoulman
  26. 7. 2016, 19:26
IT je v zásadě jednou velkou analýzou strachu. Od dětského, jež skrývá pod rouškou fantazie mnohé rodinné problémy, až po dospělácké zdánlivě iracionální fóbie, které však mají mnohdy reálné kořeny v hluboké minulosti. King se opravdu vyznamenal, protože dokázal pojmout člověčí úzkosti snad ve všech možných podobách. V podstatě by se dalo říct, že až s psychoanalytickou precizností. No a taky (spolu s Gacym) jistě zkomplikoval život nespočetnému množství klaunů...
Fešná Bleška
  4. 8. 2014, 8:02
Nepřekonatelné...
Co jiného dodat?
Příběh, jehož zápornou "postavou" je To, neboli celé Derry, městečko, které je zlem přímo nasyceno. Lepšího zloducha nikdo vymyslet nemohl.To je všudypřítomné, sleduje vás na každém kroku, a zároveň je nic, pro ostatní mimo našich hrdinů neviditelné. A tak se po 27 letech vždy probere ze spánku a vyrazí si do města.
Nejděsivější postavou je asi klaun Pennywise, neboť klauni jsou strašidelní sami o sobě. Donutí vás dávat si pozor, od koho si vezmete balonek, protože poté by jste se také mohli vznášet, ato by jste nechtěli.
Více než 1000 stran ubíhá svižně, sledujete minulost s přítomností, které se prolínají, až nakonec obě dvě větve vygradují v ne zas tak bombastický konec.
Ale to jediná chybička, která tomuto veledílu jak mezi horory, tak mezi ostatní literaturou moc neuškodí, a není zatěžko ji prominout.
MolkoZuzka
  15. 7. 2012, 18:02
Jako Kingova fanynka jsem si To nemohla nechat ujít... Počet stran mě upřímně vyděsil, ale nakonec jsem to přečetla jedním dechem !! To mohu označit jako nejlepší knihu jakou jsem kdy přečetla :) Sice mám díky této knize noční můry plné klaunů, ale i tak to stálo za to :)
Casey
  28. 3. 2014, 16:04
Tak tohle bylo zase neco. Zde se King podle me vyradil na vciteni se do pocitu postav a nasledneho preneseni na stranky, protoze je z kazdeho slova patrnejsi a patrnejsi, jak se dokazete do postav vcitit. U Kinga uz me neprekvapi takovy trochu za vlasy pritazeny konec, ale to se asi musi ocekavat, vzhledem k tomu o jakych jakoby "nesmyslech" pise :-)Kdyz uz nic jineho od Kinga, tak tohle by se melo urcite precist!
NIPPON
  13. 9. 2012, 21:44
Že ta kniha měla přes 1000 stránek? Klidně mohla mít i 1500. Tak moc mě vtáhla do děje, že jsem prožíval stavy jakéhosi mikrospánku, kdy jsem se zničehonic probudil do reality a zjistil, že nějakým záhadný způsobem jsem přeskočil 30, 40 stránek, a to jenom proto, abych se záhy vrátil zpět do toho úžasného světa. Do světa, kde přátelství bylo opravdové. Doslova na život a na smrt. Úžasná Kingova fantazie, úžasný vypravěčský talent. Na každé stránce číhá napětí, ponurá atmosféra a tušení něčeho zlého (tam dole, pod městem, v tmavém a páchnoucím a zrádném kanále, kde čeká prastaré zlo...). Už se těším, až si knihu zase někdy přečtu.
venison
  10. 5. 2013, 17:03
Dle mého názoru jeden z těch slabších románů Stephena Kinga :-( Mám radši „reálnější“ zlo v podobě oživlých mrtvolek zvířátkem, posedlých pejsánků vzteklinou, krvelačného autíčka, pečující Misery atd. Část o dětství hlavních hrdinů se mi líbila maximálně, ale ta prolínačka do současnosti nic moc :-( Lepší by to bylo psané chronologicky.. :-) Opravdu vražedná je ovšem rozsáhlost knihy :-)
ronynka
  5. 9. 2011, 1:10
Treti knizka od Kinga, treti co me vcucla a nepustila dokud jsem nedocetla posledni slovo. Byly to bezesny noce, kdy jsem musela cist a cist abych vedela jak vsechno skonci - Vsem doporucuju!
Veveruna*
  18. 8. 2012, 16:50
Skvělé prolnutí dětství s dospělostí, kdy do poslední chvíle nevíte, co se vlastně tenkrát stalo. Celý příběh vás prostě vtáhne a nepustí, hlavní hrdiny si nejde nezamilovat. Příběh o boji proti zlu ( jakkoliv ztělesněném ) a hlavně o přátelství. O přátelství, které hory přenáší, které trvá navěky.
Boží!
Melindaaaa
  19. 5. 2012, 17:35
To že si libuju v takových tlustospisech jen prohloubilo mojí touhu po vlastnictví a čtení TOHO. Prostě skvěle zpracovaný příběh. PS.: Kdo po přečtení ještě má rád klauny?
Elki
  8. 3. 2012, 14:41
Tak.. a je TO. Kde začít.. V porovnání se Svědectvím má TO děj, který nemá hluchá místa. Jelikož to není moje první kniha od Kinga, rozhodně jsem nečekla žádného konkrétního zločince, ducha nějaké zavražděné a nyní se mstící osoby- to mi zážitek na konci myslím hodně zpříjemnilo. Od první strany až do poslední se autorovi podařilo nenechat čtenáře emočně vydechnout. Každá stránka mě totálně odřízla od reality - soucit, strach, lítost, pocit zadostiučinění, napětí a občas jsem se i zasmála, perfektní. A jestli je kniha strašidelná? za mě - u žádné knížky jsem se tak nebála (dokonce jsem jednou v noci podezřívala spolubydlící, že je to převlečené TO :) za mě pět hvězd.
Lilithen
  3. 8. 2011, 8:43
Kniha To musí mít v sobě určitě ukrytý nějaký časový paradox, protože když jsem k němu sedla a chvilku se začetla, najednou koukám - sto stran za mnou :D
petshop
  5. 3. 2016, 20:59
Ztotožňuji se z názorem uživatele Vladislaus, až na to, že je to nejlepší horor všech dob - to bohužel nemohu posoudit, protože horory běžně nečtu a TO jsem četla jen kvůli tomu vysokému hodnocení, které dostává. Začátek plný napětí sliboval opravdu děsivý zážitek, ze kterého mi bude běhat mráz po zádech, nebudu spávat a nevytáhnu sama paty z domu, ale nic takového se nekonalo. Nejvíce mě bavily pasáže z dětství cca po stranu 900. Byla jsem opravdu zvědavá, co přinese závěr a pak přišlo to strašné zklamání. Kvalitně promyšlená kniha, která se v posledních cca 100 stranách zhroutí jak domeček karet, místo aby vyústila v něco, co člověka opravdu úplně ohromí. Místo toho se z toho stal paskvil, který mě totálně rozzuřil a říkala jsem si...kvůli TOMUTO jsem přečetla 900 stran? Za ty bych dala 4 hvězdy, za zbytek jednu - průměr 2,5 což nejde, takže půlka navrch za styl... Sorry všem Kingomilům...
VaclavB
  11. 1. 2015, 14:05
Jediný horror, ke kterému se rád pravidelně vracím. Panu Kingovi se povedlo opravdu mistrovské dílo s množstvím propracovaných postav a ani zde tolik nevadí jeho jednoznačnost kladných klaďasů a hnusných záporáků (častý nešvar Kingových postav). Zde má příběh tolik vrstev, že zde jednoznačnost nemá místo. Strhující čtení i po páté po sobě.
Hazakiros
  31. 10. 2013, 17:45
S. King téměř každou svou knihou jasně říká, že je králem horroru. Ve své době byl TO nejdelším horrorem vůbec. Dokonce i ve filmové podobě držel tento rekord.
Samotný příběh je velmi poutavý a nápad udělat monstrum z klauna byl velmi originální. Dějové zvraty a obraty jsou Kingovým know-how. Ačkoli knihu nepovažují za jeho nejlepší, zcela jistě je stěžejní.
kklepkaa
  9. 9. 2013, 14:31
Tohle je jedna z mála knih, kterou jsem prostě nedočetla. Na mě až moc popisná a než se prokoušete k hlavní dějové linii... ne tohle fakt nedávám. Možná se k ní jednou vrátím, chtěla bych se pokusit to dočíst :)
ilon-a
  20. 2. 2013, 8:19
Knihu určitě nedoporučuju těm, co mají pro strach uděláno a slabý žaludek. TO rozhodně neni pro slabé povahy...
kajas1993
  17. 11. 2012, 22:42
Tak už alespoň vím, proč od dětství nenávidím klauny :D. Styl Kingova vyprávění rozhodně nebude sedět každému, v tom neskutečném počtu stran (silnější knihu jsem ještě nečetla) přece jen sklouzává k rozvláčnosti. Při čtení jsem se nebála, což je asi u hororu škoda, ale napínavá atmosféra na mě zapůsobila hodně. A ještě malá vsuvka. Mám pocit, že Kingovým hororům se nedostává tak dobrých filmových adaptací jako jeho "obyčejným" dílům. Dvoudílný televizní film je opravdu tragický, snad se dočkáme solidní celovečerní satisfakce.
TajemnaM
  23. 10. 2011, 8:08
Já bláhová, když jsem na Kinga narazila, jsem si jako první knihu přečetla tohle. Ale bylo to dokonalé. Opravdu nádherná kniha, horor se vším všudy. Zápletka geniálníám a rozuzlení taktéž skvělé. Přísahám, už nikdy se nedotknu klauna, nebo oranžové nebo balónků (nechci se přeci vznášet), ale stálo to za to.
Sunny.69
  6. 1. 2011, 15:53
Jedna z mála knih od Kinga, která ve mě opravdu probudila strach, hrůzu.. A kterou hlavně nebyl problém dočíst a neměla jsem pocit, že to v polovině vzdát a hodím ji do kouta. Tahle si opravdu zaslouží být oceňována. (Narozdíl od většiny ostatních)
Taylor
  3. 3. 2014, 15:23
Výborné, výborné...skvělé. Kniha na více jak 1000 stranách rozehravá příběh o zapomenutém a znovuobjeveném přátelství. Opravdu mi kniha přijde více jako román o přátelství, než horor. Hororové prvky jsou v knize obsažené samozřejmě také, vždyť knihu napsal mistr hororu King. "TO" mohu doporučit i čtenářům, kteří hororu moc nehoví a myslím si, že kniha je chytne. V knize je do dokonalosti dovedeno střídání děje, kdy jsou hlavní hrdinové v jedné kapitole dětmi a v další zas dospělí a tak stále dokola celou knihu. Tohle střídání King znovu zopakoval v Pavučině snů a i tam to fungovalo na jedničku. Jen by mě zajímalo co na to říká stát Maine potažmo Derry...Derry obzvláště, protože v Derry se dějí nepěkné věci ve více Kingových knihách.:))
nečik
  17. 10. 2011, 6:56
Škoda, že kniha není ve vázané podobě. Sice by jistě byla dražší, ale slušelo by jí to víc. TO je jedna z nejlepších Kingovek, co jsem četl. Sice místy hodně zdlouhavá a rozvláčná, ale ve finále to prostě k příběhu sedí.
leprechaunek
  8. 1. 2013, 22:11
Budu stručná, pro mě je to nejlepší knížka, jakou jsem kdy četla. Jedním dechem, nadšeně... a neskutečně mě oslovila, tak jako žádná jiná. Absolutní jednička. :)
Steak
  8. 2. 2016, 14:48
Obsahuje spoiler spoiler Ta kniha mě fascinuje; je vskutku výjimečná. King si nastavil laťku ale příliš vysoko (a já nejsem schopna mu za to ubrat hvězdičku), tak vysoko, že to vlastně ani jinak zakončit nešlo. Alternativou by bylo, kdyby nám čtenářům TO vůbec neodhalil a ono by zůstalo zahaleno rouškou tajemství. Posledních cca sto stran totiž celou tu tíživou atmosféru naprosto zesměšnilo. Vztekající se pavouk, tedy vlastně pavoučice, pocházející z mimovesmíru, nazývající želvu starou krávou a bojící se věty o sloupech a duších... mě donutil pozvednout tázavě jedno obočí.
Navíc pokud je parta dětí schopna porazit něco snad ještě staršího než samotný vesmír, které dokáže manipulovat lidmi a ztělesňovat jejich strach, podrývá to jeho moc a autoritu. Alternativou by ale opět bylo, kdyby byli všichni Smolaři zabiti už jako děti, např. by umřeli hrůzou po spatření pravého Toho, které by ale nebylo popsáno, protože něco tak hrůzného nelze popsat.
Jak už jsem řekla, to téma bylo velmi náročné a King jej krapet nezvládl, tedy minimálně na konci (do té doby to bylo super).

Nicméně hlavním důvodem, proč jsem si tu knihu zamilovala, byl "vedlejší" příběh. Příběh mimo To. Příběh party outsiderů, kteří byli šikanováni partou zamindrákovaných frajírků, jsem si užívala naplno. Jako bych četla nějakou dobrodružnou knížku pro mládež o partě neobyčejně obyčejných dětí, které s radostí utrácejí peníze na sladkosti a pak se stydí za svou obezitu, které jezdí na příliš velkém kole pojmenovaném Stříbrňák, které s sebou nosí knihu o ptácích a které věří tomu, že jsou těžce nemocné a křehké. Odhalovat jejich životní příběhy bylo hrozně super. (Dobrodružná knížka pro mládež by ale asi nekončila bukkake party jedenáctiletých dětí v kanále, to je ovšem jen detail).

P.s. Nejoblíbenějšími postavami jsou Ben a Eddie. Kdyby nakonec umřel třeba Bill, snášela bych to mnohem lépe. Hrozně mě mrzelo, že Eddieho mrtvola leží ve tmě pod troskami Derry a ostatní už si nedokáží vybavit ani jeho jméno...
Methat
  9. 6. 2015, 13:13
Ešte než začnem písať komentár, chcem dať vedieť, že TO nepovažujem za horor ale skôr psycho-thriller.

Konečne som dočítal túto ťažkú knihu. Už ma z nej boleli ruky :-). "To" je príbehom siedmych postáv, ktoré si žijú svoj vlastný obyčajný život, až do okamihu, kedy ich k sebe začne niečo priťahovať. Keď som si, ešte pred čítaním, prečítal anotáciu diela, neviem prečo som si predstavil partu detí stojacich pred rozpadajúcim sa domom, ktorý v sebe ukrýva hrôzostrašné tajomstvá a vtedy sa mi v mysli ukázalo asi pol tucta filmov-hororov, ktoré s týmto nejako súviseli.

"To" začína rozvláčne (keďže kniha má viac ako tisíc strán), King (je king) čitateľovi podsúva jednotlivé informácie, bravúrne ich rozvádza a ja som len žasol, kde nachádzal toľkú inšpiráciu s vymýšľaním všetkých mien, udalostí, miest, atp. Príbehy tučného Bena, vtipkujucého Richieho (Píp-Píp, Richie), krásnej Beverly, koktavého Billa, astmatického Edieho, židovského, zamlklého Stana alebo Mikea, ktorý to všetko zapisoval(niekedy boli tieto pasáže nudné) boli veľmi pútavé a skvele sa čítali. Pomalé odhaľovanie minulosti, čo sa stalo, jednotlivé stretnutia s ich rivalom Bowersom a jeho partou boli nezabudnuteľné. Koniec bol, až na to utužovanie súdržnosti v kanáloch (Beverly, Beverly...), celkom v poriadku, aj keď do absolútneho hodnotenia tomu niečo chýbalo - možno viac strachu alebo lepší koniec, keďže koniec prišiel nejako rýchlo - čítate 800 strán rozvláčne a naraz na posledných dvesto stranách to ide ako z kopca na Billovom Stříbrňáku (HYJÉ STŘÍBRŇÁKU, DO CVALU!).

Sem jen osamělej tulák, nemám žádný prachy, nemám kde bejt, ale jedno mám: mám svoji nemoc, co mě žere. Kůže mi praská, zuby mi padají z huby, a hlavně celej hniju jako ňáký jabko, jasně to cítím jak hniju, žere mě to zevnitř, žere, žere, žere mě to.

"Umlaťte je! Umlaťte je, vybombardujte je až do kamennýho věku, vymlaťte jim mozky!" - Henry
b.w.
  1. 5. 2014, 20:42
Tak tohle TO byla vážně fuška, myslela jsem, že knihu snad nikdy nedočtu... Nevím proč, ale já se prostě nebála, některé scény mi přišly spíš směšné až trapné. Kniha je psaná pěkně, přebíhání z minulosti do přítomnosti mi nevadilo, ale když jsem si přečetla konec, chtě nechtě mi to přišlo jako blbost. Tři hvězdy dávám za příběh kolem party kamarádů a jejich zážitků, ale za smysl TOHO bych snad nedala ani jednu.
To, co udělala Beverly cestou z kanálu mě tedy dost zarazilo, nechápu do teď.
hasickat
  15. 8. 2011, 16:58
Takhle kniha snad ani nepotřebuje komentář. Přečetla jsem ji během jednoho týdne a jedním dechem. Kdykoliv mi při čtení třeba zazvonil telefon, zabouchal někdo na dveře nebo v kuchyni upadl mamce hrnec, myslela jsem, že se mi srdce zastavilo do konce mého života a že jsem mrtvá. Hrozně jsem se u téhle knihy bála, ale zároveň ji vřele doporučuji. Má jedničku s hvězdičkou.

1 2 3