Dějiny nové doby 1848-2008

Dějiny nové doby 1848-2008 Originální název: Dějiny nové doby 1848 - 2008

TeMi CZ - 2008
ISBN: 978-80-87156-16-2

TeMi CZ (2008) 978-80-87156-16-2 240

Mezi roky 1848 – 2008, jejichž dějům je věnována tato historická kniha, se zrodil náš současný svět se všemi klady a zápory, civilizačními vzestupy i pády, kulturním kvasem a technickým rozvojem i politickými a hospodářskými zvraty. Zrodila se Evropa do podoby, v jaké ji známe a zažíváme dnes, a v ní povstal samostatný československý a posléze český stát. Není tomu dávno, co jsme se na naši novodobou historii – a nejen tu - dívali pokřivenou, ideologicky zakalenou optikou, jež nám znemožňovala objektivní poznání a pochopení vlastní i světové historie. Dějepisci zamlčovali mnohé z dějů nebo je zkreslovali, vedeni jinými než vědeckými cíli. A některé z těchto stinných tendencí provázejí dějepisectví dodnes. Tato kniha renomované české historičky prof. PhDr. Věry Olivové, DrSc., je návratem svobodné vědy. Její předchůdkyní byla učebnice pro školy, jíž autorka reagovala na aktuální potřeby výuky dějin. K devadesátému výročí vzniku Československa ji zpracovala do nové podoby určené široké veřejnosti. Zasvěceně a s nadhledem líčí události a rysy evropského vývoje a moderních českých dějin od nástupu industriální společnosti. Vyzdvihuje vzájemné vazby a souvislosti a současně zdůrazňuje specifické rysy vývoje našeho národa a jeho státnosti. Sleduje dramatickou cestu demokracie, jejíž ideu zasel do národního povědomí v polovině 19. století Sokol a jež vyzrála ve spojení s působením T. G. Masaryka. A jež se po dvou totalitních nákazách – nacistické porobě a budování socialismu – pod praporem evropské integrace rozvíjí do nové podoby. Text je obohacen o množství ilustrací, dokumentárních fotografií a reprodukcí významných výtvarných děl, jež z knihy tvoří barvité panorama novodobých dějin. (Založil/a: Nika_D)