I zvíře mělo více útrpnosti než člověk

I zvíře mělo více útrpnosti než člověk

Podtitul: Paměti patera Františka Štveráka, vězně nacistického a komunistického režimu

Originální název: I zvíře mělo více útrpnosti než člověk
Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Ústav pro studium totalitních režimů - 2013
ISBN: 978-80-87211-84-7

Ústav pro studium totalitních režimů (2013) 978-80-87211-84-7 416

Paměti patera Františka Štveráka zachycují jeho životní osudy v období nacistického a komunistického režimu. Za německé okupace Československa se zapojil do domácího odboje, na jaře 1940 byl zatčen, brutálně vyslýchán a nakonec poslán do koncentračního tábora Dachau a odtud do Sachsenhausenu. V náročných podmínkách kárné kompanie přežil mnohé situace, kdy mu šlo o život. V červnu 1942 ho přeložili zpět do Dachau a tam se 29. dubna 1945 dočkal osvobození. Na podzim téhož roku byl povolán do Dachau jako svědek obžaloby k soudnímu procesu s nacistickými válečnými zločinci. Po únoru 1948 se postavil proti omezování práv katolické církve v Československu. V červnu 1949 byl zatčen Státní bezpečností a odsouzen na dvacet měsíců do vězení. Po propuštění odmítl nabídku významného místa v církevní správě výměnou za spolupráci s komunistickou mocí. Následovala internace v klášteře Želiv a poté v přeškolovacím středisku Hrádek. Nakonec byl v roce 1954 propuštěn ze zdravotních důvodů. O dva roky později, ve věku 47 let, na následky dlouhodobého věznění zemřel. Ve svých vzpomínkách F. Štverák barvitě vylíčil osud kněze bojujícího s totalitní mocí a podal svědectví o utrpení i odvaze mnoha nevinných lidí. (Založil/a: mitulka)

#deník
Stanislava Vodičková Stanislava Vodičková
*1965

František Štverák František Štverák
*05.03.1909 - †1956

vladislaus
  29. 5. 2015, 16:26
Už z titulu knihy je zřejmé, že kniha je drsná. Je to jedno z nejotřesnějších svědectvích z koncentračních lágrů, jaké jsem četl. Komunistické lágry za nimi moc nezaostávaly. Štverák byl asi kostěj nesmrtelný, že tolik let věznění přežil. Přežil i svou popravu.
Peetuliska
  21. 10. 2015, 19:58
Kniha je rozdělena na výpověď z nacistických koncentračních táborů a na komunistická vězení, větší část zaujímají nacistícké lágry. Musím souhlasit s tvrzením, že autor byl takový kostěj nesmrtelný, protože to, co zažil on, by dalo na několik životů. Strašně se mi líbilo, že i přesto, co zažil, zůstal čistý svým myšlenkách i činům a zachoval si své osobní přesvědčení. Svou lidskostí a snahou pomoci, pomohl nejednomu vězni. Zároveň velice objektivně popisuje ostatní kněží a vězně, nikoho se nesnaží přikrášlit, ale ani mu uškodit. Kniha je doplněna fotografiemi a velice autentickými autorovými perokresbami.
Rozhodně doporučuji k přečtení. Většina lidí má zafixovanou hlavně Osvětim, jako centrum zvěrstev, tato kniha vás vyvede z omylu a ukáže, že i Sachsenhausen, Dachau, Oranienburg a v neposlední řadě komunistická vězení a metody rozhodně nezaostávaly.