Zvláštní smutek citronového koláče

Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Argo - 2013
ISBN: 978-80-257-0838-5

Argo (2013) 978-80-257-0838-5 300

Představte si, že je vám devět a těšíte se na narozeninový citronový piškot s čokoládou, ale místo citronů z něj najednou cítíte zoufalou samotu své maminky. Že je vám dvanáct a z chuti maminčiny večeře poznáte, že je tatínkovi nevěrná. Že je vám dvacet a z vlastnoručně připravené večeře cítíte továrnu... Pro mladičkou Rose se její neobyčejné nadání ochutnávat emoce těch, kteří jídlo připravili, stane utrpením, s nímž se musí naučit žít. Stejně jako s poznáním, že nikdo v její rodině není takový, jak se navenek jeví. Americká autorka napsala půvabný rodinný román o podivuhodné dívce a její zvláštní rodině, prodchnutý dojemně melancholickou atmosférou. (Založil/a: jerrys22)

Aimee Bender Aimee Bender
*28.06.1969

Introvert
  15. 9. 2014, 9:21
Tuto knížku bylo příjemné číst. Celá se nesla v jakémsi laskavém duchu, což se mi opravdu líbilo a v danou chvíli mi jednoduše ,,sedlo". Trochu si to u mě pokazila závěrem, který mi přišel divný.
Jako nenáročná oddechová literatura dobré.
Reetri
  30. 7. 2013, 11:22
To, co mě jako první okamžitě upoutalo, byl veselý obal a krásný poetický název knížky. Po přečtení anotace knihy jsem pak byla uchvácená originálním tématem - a pak už se to prostě jenom vezlo. Pracuji v knihkupectví a rukama mi tedy prochází řada knih, ale tahle jakoby zazářila už zdálky. Dokonce ještě dříve, než jsem "tušila", že si ji koupím a přečtu.

Je to naprosto úchvatný čtenářský zážitek. Každá věta Rose (tedy Aimee) je procházka rozkvetlou zahradou. Text je doslova prošpikovaný krásnem a láskou a třebaže má po celou dobu trpkou příchuť smutku, máte pocit, že i takto je to jaksi v pořádku a že i takto je to krásné, protože i to je zkrátka život.
Velice mě mrzí, že od této autorky nemáme další díla. Kniha se čte lehce. Jediné, co Vás na začátku může překvapit, bude chybějící oddělení přímé řeči (žádné uvozovky, zkrátka jen zakomponování do textu). Bála jsem se, že to bude rušivé, ale mé obavy byly zcela zbytečné.
psychoklara
  23. 3. 2014, 17:57
Název knihy vystihuje nejen ústřední téma, ale i pocit z přečtené knihy: podivný, melancholický, ale příjemný, dobrý a svěží jako citrónový koláč.
Líbil se mi zvláštní způsob autorčina psaní, jednoduché ale barvité věty, snadno představitelné a zajímavé popisy, milá slova, žádné křečovité dialogy, děj plyne a prolíná se s minulostí snadno a nenásilně. Je to kniha, která se dobře čte i v pátek večer, když je člověk vyčerpán z pracovního týdne a mozek pracuje už jen tak napůl.
Kdybych ale měla stručně někomu vylíčit základní děj knihy, asi bych se styděla, že jsem četla něco tak pitomého. Úžasné na tom je, že jsem si to během čtení skoro neuvědomila.

Kniha vypadá velká a tlustá, ale nenechte se mýlit, způsobují to velká písmena (ze začátku jsem měla pocit, jako bych četla knížku pro děti)a časté dialogy a konce kapitol, kde je zbytek stránky prázdný.
nef7
  16. 2. 2015, 17:23
Obsahuje spoiler spoiler Jak už samotný obal a sazba knihy napovídá, spisovatelka zřejmě neměla ambice přispět čtenářskému světu nějakou vysokou literaturou. Jedná se spíš o odpočinkovou, stylisticky nenáročnou četbu. I když název může vzbuzovat očekávání ve vykreslení všemožných pocitů, které by zde mohly být rozpitvány až na samou dřeň, ve skutečnosti autorka pouze klouže po povrchu a většinou celou podstatu věci shrne do několika jednoduchých adjektiv. V souvislosti s tím lze také vytknout ne příliš propracovanou psychologii postav, ačkoliv musím přiznat, že postoj hlavní hrdinky k matčině nevěře mě překvapil a přinutil o něm zapřemýšlet.

Veškerá zmíněná "negativa" však nic nemění na tom, že kniha čtenáři nabízí jemně posmutnělou, přesto však příjemnou atmosféru a bezesporu také originální téma. Je to tak trochu pohádka pro dospělé(jší). Z knihy jsem měla dojem, že autorka se příliš nezaobírala detaily, ale pracovala s nápadem spíše jako s celkem, se kterým naložila především v rámci dějové roviny.

Knihu bych ohodnotila asi na 3,5 hvězdičky, ale protože to nejde, za originalitu dávám 4.
Ginnidlo
  24. 10. 2013, 7:42
Prilis smutna kniha, ktera vam dela radost. Velice zvlastni pribeh, kniha i autorka. Je to,jako jit ruzovou zahradou, usmivat se a pritom litovat kvety bez kvetu.
wendieta
  10. 12. 2014, 18:28
Hezká dojemná kniha, jen si myslím, že autorka mohla příběh více rozvinout. Zdálo se mi to dost strohé, ale i tak to bylo příjemné čtení. Akorát trošku smutné takhle před Vánocemi :)
Makulenka
  8. 7. 2016, 22:16
Zaujal mě ten nápad, to téma... ALE - nevím, sice, zda to není překladem, ale přijde mi to na jednu stranu takové primitivní - na druhou stranu devítiletá holka, která se vyjadřuje jak dospělá... celkove mi to prislo jako trapna slatanina o nicem...
Franny_Glass
  14. 2. 2016, 21:47
Pro mě to bylo docela zklamání. Původně jsem se na knihu moc těšila, téma mi přišlo hodně zajímavé a nosné. Jenže jakoby autorka neuměla vytěžit to, co vytěžit měla. Místy to bylo hodně zdlouhavé a nudné. Místy střídala časové roviny a přišlo mi, že úplně zbytečně. Kniha mě bohužel neoslovila, přišla mi překombinovaná a nedotažená.
HelenaH82
  20. 1. 2014, 13:08
Kniha místy zdlouhavá a pro mě těžko propojitelný slovní projev a myšlenky s věkem hlavní postavy na začátku knihy (9 let). Přesto je námět originální a od chvíle, kdy se ukázala opravdová výjimečnost Josepha, jsem byla zvědavá, jaká bude pointa knihy. A pokud je propagována melancholická atmosféra - ano, tu knížka podle mě má.
Wajny
  16. 10. 2015, 18:52
Příběh se krásně četl, byl jednoduše napsaný a nebyli v něm žádné klišé, ale byl tak neobvyklý, že mi po přečtení knihy zbyl jenom divný vtíravý pocit, že všechno v knize je vlastně špatně. Tak jako když Rose ochutnala citronový koláč, tak po přečtení této knihy mi přijde, že tak nějak všechno je - prázdné! 4*
Monika Rodriguez
  30. 9. 2016, 7:07
Hezké jednoduché čtení opředené záhadou a tajemstvím. Malá holčička poznává z jídla, které pro ni uvařili nebo přichystali jiní charakter, náladu a jejich třinácté komnaty. V dětství a mládí ji to obtěžuje a vadí, že nemůže nic sníst bezstarostně, hlavně jídlo od matky jí dělá problémy. Postupem času zjistí, že tím může být i prospěšná......
blbiiiiinka
  3. 1. 2016, 17:56
Kniha se čte velmi snadno a lehce, akorát ta pasáž o Josephovi mi moc nesedla, kdyby se děj více "motal" kolem hlavní hrdinky a rozvinul její "problém" a možná také kdyby jednotlivé postavy nebyly tak ploché a černobílé, tak by to podle mě osobně bylo lepší. Ale i tak jsem velmi ráda, že jsem si knihu přečetla.
LeWis
  21. 6. 2014, 17:07
Obsahuje spoiler spoiler KLADY- obálka knihy - působí svěže, naivně, vzdušně. Hlavní téma - umět poznat z jídlo náladu toho, kdo ho vařil. ZÁPORY - málo rozvinuté téma - na to, jak originální to bylo, tak mi přišlo, že to mohlo být líp uchopené. Styl psaní - možná je to tím, že jsem předtím dočetla knihu od J.K. Rowling a tak jsem byla namlsaná jejím brilantním stylem psaní. Tohle mi přišlo jako lepší práce středoškolské studentky. Chybělo mi označení přímé řeči - i když to působilo originálně a "jinak", tak mi to trochu přišlo na úkor srozumitelnosti. NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVA - maminka Rose. Její chování k dětem mi přišlo dojemné a na knize nejzajímavější. KONEC - moc jsem ho nepochopila. Ten bratr jako úplně zmizel? Asi si budu muset přečíst znovu. Protože se četlo hodně lehce, tak jsem to hltala a asi nedávala pozor:)