Vlci z Cally

Poprvé vydáno celosvětově: 2003

BETA Dobrovský - 2009
ISBN: 80-7306-161-9

BETA Dobrovský (2009) 80-7306-161-9 640

Roland Deschain a jeho ka-tet putují po stezce Paprsku na jihovýchod přes lesy Středosvěta krajinou bezčasí, která sahá od trosek civilizace, jak ji Roland pamatuje ze svého dětství, až po karmínový chaos, jenž hrozí pohltit budoucnost. Čtenáři Temné věže dobře znají Rolanda i jeho společníky: Eddieho Deana a jeho manželku Susannah, i Jakea Chamberse, chlapce, který do Rolandova světa dvakrát prošel branou smrti. A samozřejmě nechybí Ochu, malý brumlák.
Jejich putování je tentokrát zavede do Calla Bryn Sturgisu, klidné zemědělské oblasti na pomezí Středosvěta. Avšak na dohled od bukolického městečka se nachází Hromová tišina, která jednou za generaci sešle na Callu pohromu, jež ničí duše a životy zdejších obyvatel. Mezi usedlíky najdeme i Donalda Callahana, bývalého kněze, který stejně jako Susannah, Eddie a Jake svého času prošel dveřmi do Rolandova světa.
Otec Callahan vypráví ka-tet podivuhodný příběh o tom, co se přihodilo po jeho neslavném útěku z Jerusalem's Lotu v Maine v roce 1977, a objasní se i jeho spojení s Temnou věží a osamělou červenou růží uprostřed Manhattanu. Nebezpečí hrozící Calla Bryn Sturgisu mezitím houstne jako černý mrak. Vlci z Hromové tišiny se blíží. Vzdorovat jim znamená riskovat život celého údolí Cally, ale místní obyvatelé se nakonec odhodlají požádat pistolníka a jeho ka-tet o pomoc. Jejich pistole však stačit nebudou.

Vlci z Cally jsou pátou knihou z celkem sedmi knih tohoto dlouhého příběhu. Pistolníci se opět vydávají na cestu za Temnou věží...

Peetuliska
  4. 5. 2014, 4:42
Roland putuje dále k Temné věži, ale nebylo by to jen tak, aby mu v cestě nestál nějaký úkol nebo nějaké nebezpečí.
Po Čaroději a sklo trošku slabší kniha, ale spíše to bylo tím, že Čaroděj a sklo mě naprosto nadchlo. Každopádně skvělá kniha!
VaclavB
  24. 7. 2015, 11:37
Pátý díl TV je ve srovnání se čtvrtým trochu krkolomnější, upachtěnější. To ale po tak vynikajícím díle, jako byl Čaroděj a sklo není vůbec relevantní. King podal standartně velmi dobrý výkon. Příběh si drží integritu a napětí až do konce. Snad jen Callahanovo vyprávění je až moc dlouhé, moc přemrštěné, prostě je to moc... Samotná zápletka v Calle by stačila na kvalitní westernový příběh i bez upírů a všeho kolem. A ta závěrečná akční pětiminutovka je opravdu skvělým vyvrcholením knihy. Říkám díky, sai!
JarKun
  5. 1. 2014, 18:38
Vynikající pokračování vynikající ságy, v níž osud střídá osud, znamení střídá znamení a svět se skutečně hnul. Jsem naprosto pohlcen dějem, postavami, situacemi, dějovým prolínáním, středosvětem. Jedny z mála knih, při nichž se mi skutečně stane to, že zažiju todes a z ničeho nic jsem tam, přímo v ději a chvílemi nevím, když se z toho čtení probudím, který ten svět je ten skutečný a správný. Slyšte mě, to žádám a říkám díky.
Novinha
  16. 4. 2013, 12:58
Vlci z Cally tvoří pátý díl z cyklu Temná věž. Ač je napínavý a příběh Cally Bryn Sturgisu je příjemně westernově laděný, dle mého soudu k dobrodružství ka-tet nepřidává žádné další podstatné informace. Pouze přibyla nová postava, bývalý kněz Callahan. Bohužel mi k srdci nepřirostl. Jsem zvědavá, co bude dál...
dollyk
  13. 9. 2016, 9:34
Výborné zpracování motivu Sedmi statečných. Klobouk dolů. Pro mě jednoznačně to lepší, co může Temná věž nabídnout. A také jde o poslední knihu, která ze série obstojí sama o sobě.
Tomáš Lánský
  25. 3. 2014, 22:22
Kingem přiznaná inspirace Sedmi samuraji (a Sedmi statečnými) je vyprávěna jako pocta všem westernům. Rovina s otcem Callahanem potěší každého, kdo v Temné věži hledá odkazy na další Kingovy knížky. Tempo knihy je pomalejší a sází spíš než na akci na atmosféru a pocit blížícího se konce příběhu a rozpadu Ka-tet.
Flynn
  11. 4. 2011, 11:49
Temná věž mne sice prvním dílem nějak šíleně nepohltila, ovšem co se nepovedlo prvnímu dílu, to dvojnásobně vynahradil díl druhý. Od druhého dílu jsem otrokem písmen a vět, které Stephen poskládal pro tento skvělý příběh. Po špičkovém 4. dílu přišel díl páty, ten sice nějak nevygradoval a nezvedl příběh o pomyslný stupínek výše, nicméně kvalitu 5ti hvězd si u mě určitě zachoval. Ano, jedná se o jakési pseudofantasy převyprávění 7 statečných, kdy si chudí rolníci přizvou na pomoc partu pistolníků. Kingovo podání je však opět krásně prokreslené a postavy jsou jako živé. Na závěr si nechal King opět grandiozní finále, které k jeho knížkám prostě patří. Poslední desítky stran jsem doslova hltal.
rightname
  12. 4. 2014, 8:15
Zápletka zajímavá, finále super, ale oproti dílům 2-4 mi to přišlo trochu zdlouhavé. Celkově to děj neposunulo příliš dopředu.
Zombík
  24. 5. 2012, 15:53
Temná věž mě naprosto uchvátila a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Bohužel mě pátý díl trochu zklamal. Vlčí tajemství se mi líbilo, ale musím přiznat, že u Callahanova vypravování jsem se nesnesitelně nudila. Finále to naopak zase pozvedlo, nicméně musím dát jen 4 hvězdy :(.
eddiedean
  17. 3. 2011, 11:04
Ačkoliv se děj odehrává celý na jednom místě (až na pár dveřních výletů), tak je přesto jasné, že kolo Ka se neúprosně otáčí dál. Příběh se nám notně zamotává a člověk by řekl, že poslední dva díly musím mít každý přinejmenším tisíc stran. Ale tenhle díl mám svým způsobeme nejradši. Vychutnával jsem si každou část, kdy bylo ka-tet pospolu, protože začíná jít opravdu do tuhého a z každého řádku jsou cítit blížící se temné časy...
pistalka
  18. 9. 2010, 18:14
Roland a jeho ka-tet se usazují v Calle, kde se odehrává celý zbytek románu. Přibližně od tohoto dílu začíná být Kingova sága o Temné Věži opravdu šílená, neboť se do ní začnou propadat postavy z jeho jiných románů (Prokletí Salemu..). Takže ke konci kniha vyvolává ještě více otázek než na začátků. Opravdu neobvyklé, to mohlo napadnout jen Kinga.