Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Rekviem za Nanking

81%
4 21
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Rekviem za Nanking
Autor:


Nejnovější vydání:
Odeon - 2013
ISBN: 978-80-207-1493-0
Počet stránek: 352
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 2x v oblíbených
v přečtených 26x v přečtených
v knihovně 22x v knihovně
k přečtení 35x k přečtení
právě čte 2x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Odeon (2013) 978-80-207-1493-0 352

Rekviem za Nanking je literárním zpracováním otřesné události, která se udála na přelomu let 1937/1938, události známé jako nankingský masakr.

Během druhé čínsko-japonské války dobyla císařská japonská armáda Nanking a poté následovalo bezprecedentní hromadné vraždění mužů a znásilňování žen. Odhad počtu obětí dosahuje čtyř set tisíc… Po skončení války byli hlavní viníci v „japonském norimberském procesu“ postaveni před soud a sedm z nich bylo popraveno.

Cha Ťin se kromě historických zdrojů inspiroval i deníky skutečné historické postavy, americké misionářky Minnie Vautrinové (1886–1941), která pracovala v tzv. nankingské bezpečnostní zóně a pomohla v dívčí škole, jejíž byla děkankou, zachránit tisíce životů mladých dívek a žen. Vautrinová se vrátila do Spojených států a zcela vyčerpaná obrazy utrpení, které ji stále pronásledovaly, i výčitkami, že nezachránila více lidí, se uchýlila do psychiatrické léčebny, kde krátce poté spáchala sebevraždu. Autor vychází z historických dokumentů a pramenů, celý příběh však nechává vyprávět v ich-formě, pohledem smyšlené asistentky Minnie Vautrinové An-Lin. (Založil/a: mitulka)

(více)  

Štítky

více  
Cha Ťin Cha Ťin
*21.02.1956

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

togaf
80% 80% 80% 80% 80%
  29. 11. 2013, 14:00
Rekviem za Nanking je výborně napsané, nesnaží se citově vydírat, a to se u takovéhoto silného tématu cení. Navíc je obdivuhodné dostat rysy dokumentárnosti do vyprávění v ich-formě. Cha Ťin je prostě dobrý.
Morsie
100% 100% 100% 100% 100%
  3. 7. 2013, 15:19
Z té knihy mi bylo fakt smutno. Smutno z toho, že jen málokdo z nás dokáže prožít tak užitečný život jako prožila Minnie. Ta žena má můj plný obdiv a Rekviem za Nanking je hold, jaký si zasloužila. Ta knížka samotná mě opravdu hodně vyčerpala. Je náročné čist o tak kruté skutečnosti. Ale číst by se to mělo. Nesmí se zapomenout, co v lidském plemeni dřímá za krutost.
jaryj07
60% 60% 60% 60% 60%
  5. 3. 2014, 7:52
Knížka se mi špatně četla. Zdála se mi dost kostrbatá. Jinak samozřejmě jako dokumentace nezměrné síly a odhodlání jedné osoby pomoci lidem v těch nejtěžších chvílích je určitě jedna z těch lepších. Jinak si myslím, že mnoho podobných událostí se stala i na jiných místech po celém světě v rozličných dobách. Jedním z rozdílů je, že vzhledem k určitým politickým tlakům po druhé světové válce byla tato událost do značné míry zamlčena před celosvětovou populací na dlouhé období.
Tomas Hlavsa
80% 80% 80% 80% 80%
  13. 12. 2015, 22:37
Ohledně této knihy jsem měl značná očekávání, protože ji předcházela velmi dobrá pověst. Čekal jsem sice něco malinko jiného; v každém případě mám ale radost, že jsem si zase jednou přečetl kvalitní knihu, kterou můžu srdečně doporučit. V tomto případě však jde o kvalitní knihu o nepředstavitelně brutálních věcech. Protože to, co se dělo v čínském Nankingu na přelomu let 1937-1938, když tam vpadla japonská císařská armáda, jinak nazvat prostě nejde. Uvádí se, že během nankingského masakru Japonci povraždili na 400.000 lidí, většinou civilistů. Chovali si naprosto barbarským způsobem. Každodenní vraždění, znásilňování, mučení a loupení nabralo pekelných rozměrů.
Kniha se s tímto tématem vypořádává románovým způsobem. Opírá se o deníkové zápisky skutečně žijící osoby, která na nankingské univerzitě během nejhoršího období zachránila obdivuhodným a statečným způsobem několik tisíc životů místním ženám a dívkám. Nejsilnější pasáže přichází v knize hned na začátku, kdy je líčen vstup Japonců do města. Ve všeobecných apokalyptických scénách se hlavní hrdinky snaží přežít a kromě toho poskytnout přístřeší a bezpečí co nejvíce lidem z okolí. Je neskutečné, jakým způsobem mohou za takových podmínek lidé jednat, jak jsem jim mění měřítka toho snesitelného a jak se vypořádávají s okolo panující hrůzou. kdy život tak rychle ztrácel cenu.
V dalších pasážích se děj soustřeďuje na následující měsíce fungování uprchlického tábora a postupně si začíná více všímat mezilidských vztahů mezi vedením tábora, zástupci zřizovatele univerzity (americké nadace) a postupně začíná kniha ztrácet tempo, utápí se snad příliš v rozporech mezi ústředními postavami. Ale i nadále, až do samého konce, se kniha čte dobře a jako čtenář jsem byl opravdu zvědavý, jak to celé skončí.
Paradoxní a příznačný je osud hlavní hrdinky. V reálném životě, po návratu do USA, propadla depresím a výčitkám, že nezachránila ještě víc lidských životů. Skončila v blázinci a nakonec si vzala život. Bohyně milosrdenství.