Čakrová léčba

Originální název: Chakra Therapy

Eugenika - 2003
ISBN: 80-89115-31-4

Eugenika (2003) 80-89115-31-4 237

Keith Sherwood chápe psychické jevy i naše jednání jako energetické události a podstatou jeho terapeutické činnosti je proto práce s energií. Seznamuje čtenáře s funkčním a strukturním uspořádáním energetického systému člověka – vedle samotné životodárné energie prány se věnuje hlavně čakrám, funkčním energetickým centrům, která tuto energii zpracovávají a distribuují, a aurám, tedy jednotlivým individuálním energetickým polím. Vysvětluje, jakou roli hrají v interpersonálních interakcích, uvádí příklady jejich činnosti v normě i patologii, ale zdůrazňuje také jejich souvislosti s energetickým polem univerzálním, tedy s duchovním principem.
Vlastním cílem knihy však není seznámit čtenáře pouze s teoretickým pozadím tohoto osobitého terapeutického procesu, který označuje termínem psychospirituální integrace, ale především nabídnout jeho konkrétní praktické postupy. Sherwood předkládá několik sérií psychosomatických cvičení, využívajících především dechových a pohybových technik a práce s pozorností v relaxovaném stavu. Tato cvičení vedou k uvolňování energetických bloků, které vznikají a přetrvávají jako důsledek špatné práce s energií, a souvisejí tedy koneckonců s nízkým stupněm integrity osobnosti, a které se somaticky projevují v podobě svalového napětí a v rovině psychické způsobují negativní prožívání a vedou k obtížím ve vztazích. Obnovení přirozeného proudění energie vede k obnovení psychosomatické rovnováhy – přináší pozitivní změny nejen v oblasti somatické, ale především pozitivní změny v prožívání a ve vztazích k sobě i k ostatním.
Text knihy jasně dokládá autorovu bohatou osobní i odbornou zkušenost, přitom je však napsán instruktivním a srozumitelným stylem, a může tedy obohatit široké spektrum čtenářů, od laiků až po zkušené praktiky. (Založil/a: Nika_D)