Žádáme trest smrti!

Žádáme trest smrti!

Podtitul: Propagandistická kampaň provázející proces s Miladou Horákovou a spol.

Originální název: Žádáme trest smrti!
Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Ústav pro studium totalitních režimů - 2008
ISBN: 978-80-87211-03-8

Ústav pro studium totalitních režimů (2008) 978-80-87211-03-8 607

"Historik Karel Kaplan nazval proces s Miladou Horákovou a dalšími dvanácti obžalovanými "největším politickým procesem" a toto označení se dnes běžně používá. Ačkoli v padesátých letech minulého století proběhla v Československu celá řada dalších politických procesů, v nichž byly vyneseny rozsudky smrti, doživotního nebo dlouholetého žaláře, symbolem komunistické zvůle, pošlapání základních principů právního státu a humanity se stal právě proces s Miladou Horákovou a jejími druhy. Nejen proto, že v něm byla k trestu smrti odsouzena žena, matka nedospělého dítěte, ale i proto, že se měl stát po všech stránkách vzorovým veřejným přelíčením se skutečnými i domnělými odpůrci komunismu. Šlo o první monstrproces u nás, který byl do velké míry v režii sovětských poradců. A ještě jedno smutné prvenství si tento proces připsal - propagandistická kampaň, která jej provázela, neměla svou mohutností a propracovaností u nás dosud obdoby. Cílem této knihy je přiblížit čtenáři, jak byla připravována, jak probíhala, jakým způsobem se na ní podílely stranické i státní orgány, tisk, rozhlas, film, veřejnost, včetně dětí, i to, jak se proces odrazil v tehdejších karikaturách, básních a divadelní hře. Publikace je rozdělena do dvou částí. První tvoří úvodní studie, která kampaň popisuje, druhou edice 150 vybraných dokumentů." (Založil/a: zuzka265)