Společnosti pozdní doby

Společnosti pozdní doby Originální název: Společnosti pozdní doby

SLON - 2007
ISBN: 80-86429-63-6

SLON (2007) 80-86429-63-6 460

Soubor sociologických esejů, které se snaží systematickou formou odpovědět na otázku, v jaké společnosti žijeme. Autor zvolil poněkud neobvyklou metodu: vybral totiž více než sto pojmenování, jichž se v sociologii a příbuzné literatuře pro označení moderní a postmoderní společnosti používá, seřadil je abecedně, vyložil jejich významy původní a odvozené, naznačil historické a literární souvislosti a některá pojetí kriticky komentoval. Ačkoliv kniha vyžaduje jisté sociologické vědění, může být použita i jako nestandardní uvedení do sociologie: nevypovídá totiž o sociologii samé, ale o soudobých společnostech, jak je sociologie vidí. Žijeme ve společnosti moderní nebo postmoderní? Jakou roli hraje v našem společenském životě cynismus, narcismus, důvěra a spokojenost? V jakém vztahu je štěstí a blahobyt? Co je to společnost kreditních karet? Ohrožují nás kreditní karty, a jestliže ano, jak? Jakou roli hraje formální vzdělání? Žijeme ve společnosti diplomů? V jakém smyslu lze mluvit o posttotalitní a postkomunistické společnosti? Mají tato označení věcný smysl, a jestliže ano, jaký? Jak je to vlastně s postmodernitou? Co je to somatická společnost a jakou roli hraje tělo v dnešní společnosti? Žijeme ve společnosti blahobytu? Jaké jsou stinné stránky informační společnosti? Ačkoliv kniha neodpovídá na žádnou otázku definitivně a kategoricky, vyzývá k diskusi nad řadou hojně diskutovaných i nedotčených a dokonce tabuizovaných témat. Současně nabízí čtenáři solidní přehled literatury k jednotlivým problémům. (Založil/a: vladislaus)