Maus I: Otcova krvavá pouť dějinami

Maus I: Otcova krvavá pouť dějinami Originální název: Maus I: A Survivor's Tale: My Father Bleeds History

Torst - 1997
ISBN: 80-7215-032-4

Torst (1997) 80-7215-032-4 160

Maus je příběh Vladka Spiegelmana, Žida, který přežil holocaust, a jeho syna, kreslíře, který se snaží vyrovnat s otcem, jeho hrozivým příběhem i dějinami jako takovými. Knihu spojuje dva příběhy: jeden se odehrává v Polsku, druhý v Rego Parku v New Yorku. V prvním Spiegelmanův otec vypráví o tom, jak se svou ženou přežili Hitlerovu vládu v Evropě. Je to příběh plný smrti, neuvěřitelných úniků, vězeňské krutosti i lidské zrady. V druhém příběhu sledujeme autorův mučivý vztah k stárnoucímu otci. Občas se navštěvují, vedou malicherné hádky a v pozadí všeho jsou dějiny, příliš kruté na to, aby je bylo možno utišit. Obě příběhy se tak před námi spojují v příběh jediný - příběh rodičů a dětí. V prvním dílu sledujeme Spiegelmanovy rodiče až do bran Osvětimi a autora vyprávění na práh zoufalství. (Založil/a: matrosh)

Art Spiegelman Art Spiegelman
*15.02.1948

vladislaus
  31. 7. 2015, 12:31
Autor se snaží svým způsobem sdělit pravdu o holocaustu tímto příběhem, který mne však neoslovil zcela. Na kresbách je Vladek stále ve slušivém oblečení , ve kterém může chodit mezi Poláky a Němci na ulici a stále má dost peněz. V knize by asi bylo vše podrobněji vysvětleno. Tady je autor nucen být zkratkovitý a schématický, navíc věnuje pozornost i Vladkově životě v USA. Popis této části Vladkova života se mi líbil daleko více. Traumata války a prožitého utrpení v lidech zůstanou navždy.
Introvert
  6. 8. 2015, 9:41
Musím popravdě přiznat, že ač mě téma holocaust oslovuje, zajímá a poměrně hodně tyto knihy čtu, tuto knihu bych si sama od sebe ke čtení nevybrala. Inspirovala mě právě probíhající diskuse a chtěla jsem si udělat vlastní názor.
Osobně cítím, že ač bývalá vděčná čtenářka Čtyřlístku, v současnosti takovéto zpracování vyhledávat nebudu. Samozřejmě autorovi každé slovo věřím, jím zaznamenané skutečnosti se opravdu staly a jako každé vyprávění pamětníka přeživšího Osvětim (nebo kterýkoli jiný tábor či ghetto) jsou otřesné a pochopitelně poznamenají celý další život nejen jeho samotného, ale i život jeho dětí, jak vidno z tohoto příběhu. Pro mě je zkrátka komiksová forma nešťastná, chybí mi tu něco, co jsem cítila třeba po dočtení Aškenazyho, Lustiga...
2,5 hvězdy.
Magyana
  29. 7. 2015, 12:03
Ke komiksům mě to v dospělosti nikdy příliš netáhlo, i když přiznávám, že jako dítě jsem milovala čtyřlístek a komiksy z ábíčka. Když jsme se na vejšce učili o Spiegelmanovi, řekla jsem si "hm, vypadá to zajímavě, ale asi do toho nepůjdu".
Byla jsem houpá.
Maus je totiž úplně jiný komiks nejen formou zpracování, ale i obsahem. Zpracovat takto téma holokaustu je jednoznačně geniální.
Skvělé jsou dvě roviny vyprávění - první o Vladkovi a jeho osudech za války, druhá o komplikovaném vztahu syna k otci, který je stále poznamenán válkou, i když už dávno skončila.
Je to kniha, kterou nebudete chtít odložit. A až ji dočtete, okamžitě sáhnete po druhém dílu. Jako já.
Richie
  2. 8. 2015, 11:44
Komiks mě příliš neoslovil - téma o holocaustu nebo o koncentračních táborech mě tolik nezajímá, mám radši mnohem starší historii.
Spojení komiksu a takto vážného tématu je zajímavé a asi to nebývá tak časté. Podobné příběhy mají silný emocionální náboj - čtení o lidském utrpení čtenáře vždy nějak zasáhne. Já ale jaksi nemám ze čtení ten správný zážitek. S Vladkem jsem se nijak neztotožnil, ani s jeho synem - vlastně mi byli spíše nesympatičtí. Příběh jsem přečetl jako určitou reportáž o problémech Židů v Polsku za II. světové války. Prolínání se současností bylo jakýmsi odlehčením, možná i správně zvoleným.
Připodobnění určitých zvířat s národy mi moc nesedla - myslím, že házet všechny příslušníky národa do jednoho pytle a dělat z nich buď jen myši nebo jen prasata apod., není moc správné (má to snad být nějaký rasový klíč k určení národů?). Ale budiž, jako alegorie pro určité období se to asi dá skousnout.
Maus je sice zajímavé dílo, ale mě nechytlo, a tak ho hodnotím jen průměrně.
janeicka
  5. 9. 2015, 12:46
Můj první přečtený grafický román, který vyniká především kombinací předválečných a druhoválečných zážitků autorova otce, stejně jako jejich vztahů v poválečné moderní době. Příhody ze současné doby mi přišly jako dobré odlehčení, kdy se pak Vladek pouštěl do vypravování, jaké to vlastně tehdy v Polsku bylo. Alegorické ztvárnění Židů jako myší či Poláků jako prasat mi nevadilo, aspoň bylo hned jasné, kam která postava zapadá. Velmi dobře bylo vymyšleno, že když se Vladek vydával za Poláka, nasadil si prasečí masku. Takovéto netradiční ztvárnění holocaustu proto hodnotím více než pozitivně.
alča87
  22. 6. 2013, 19:29
Komiksy moc nečtu, ale tenhle mě dostal. Přečetla jsem ho jedním dechem. Skvěle popsané složité vztahy židovských rodin za války a vliv hrozných zkušeností na vztahy současné. Židé udávali židy, rodina si pomáhala jenom za peníze. Krutá dobazpracovaná zajímavou formou.
Kdyby takhle bylo zpracováno více historických událostí, možná by bylo studium historie pro mnoho lidí zajímavější.
barbiegrrrl
  5. 8. 2015, 13:58
Nepatřím k lidem, kteří čtou rádi o holocaustu, pro mě je to prostě až moc depresivní téma. Samozřejmě, že před takovými věcmi nelze zavírat oči, ale nadruhou stranu, proč to nadměrně vyhledávat? Vzhledem k mému osobnímu vnímání událostí 2. světové války, antisemitismu a holocaustu mi ani komiksová forma nepřipadala nijak ulehčující. Nicméně předpokládám, že pro mnoho lidí to bude méně otřesné, třeba i proto, že na toto téma už přečetli mnohem drastičtější a realističtěji působící knihy. Každopádně musím říct, že mě asi více zaujal příběh ze současnosti. Rodinné drama o vztahu otce a syna, o tom, jak se na člověku takové hrůzné zážitky podepíší i o tom, že další generace to už nemůže zcela pochopit (a už vůbec ne mimo Evropu). Starý Vladek je strašně nesympatický, psychicky mučí lidi kolem sebe a i když je to důsledek toho co prožil, tak člověka zároveň zaráží, jak se právě s takovými zkušenostmi může ke svým blízkým chovat takovým způsobem. Na druhou stranu Artie také nemá příliš pochopení, přestože je to opět tím, co si sám se svými rodiči prožíl - vedle trápení s otcem ještě matčinu sebevraždu. Co se kresby týče, jednoduchá černobílá byla myslím dobrým nápadem, zvířecí zobrazení mi také připadá v pořádku, tedy až na ty Poláky jako prasata. Tuhle narážku jsem prostě asi nepochopila, a nebo tam možná žádná nebyla, ale to se mi nezdá pravděpodobné. Kniha se mi celkově líbila a cením si na ní i toho, že jakožto komiks je schopna předat závažné poselství masám.
Rutsuka
  3. 8. 2015, 18:20
Komiks se mi moc líbil a zpracování této tématiky graficky mi přišlo originální, včetně připodobnění lidí ke zvířatům. Líbilo se mi propojení přítomnosti a minulosti a také problematika toho, jak válka a podobné běsy poznamenají lidi do budoucna. Jednu hvězdu ale dávám dolů za to, že to narozdíl od jiných knížek, které jsem na téma holocaustu četla, nic moc neudělalo s mými emocemi a nějak mě to vnitřně nezasáhlo. Možná to je tím, že mi Vladko není sympatický, nebo možná tím, že díky komixovému zpracování nejsou tolik popisovány ty tragické situace a pocity postav jako to mu je u běžných knih a nebo prostě že už jsem o tom tématu četla celkem dost knih a nic mě tu nepřekvapilo. Nevím, ale prostě mi tam něco chybělo. Každopádně si ale myslím, že je to skvělý tip třeba na první seznámení s touto dobou pro mladší čtenáře nebo pro lidi, co moc nečtou.
HPL
  10. 10. 2016, 6:59
Vskutku mimořádná záležitost. Není naprosto co vytknout syrovosti a zároveň umu, s jakým je příběh vyprávěn (a to jak po dějové, tak grafické stánce). Už jen samotné zpodobnění hry kočky s myší je něco, ale asi nejvíc oceňuji autorův nekompromisně upřímný popis osob a událostí. A taky obrazné ztvárnění maskování židů za poláky. :D
Přečteno jedním dechem, leč se silně zanechanými stopami. Ohlasy zasloužené. Povinná literatura.
teola
  27. 5. 2013, 16:21
Tento komiks nám na základní škole ukázal učitel dějepisu. Už tehdy jsem věděla, že tohle si prostě přečíst musím. Myslím, že pro mnohé je komiksová forma snesitelnější než nějaký dlouhý román - proto bych toto dílo doporučila i nečtenářům. Já osobně téma války příliš nevyhledávám - je v tom příliš bolesti a utrpení - ale jsem toho názoru, že dějiny by měl znát každý. Za mě plný počet.
Tojaheva
  10. 9. 2015, 18:22
Neskutečně emotivní příběh, který ještě víc umocňují kresby.
Nejvíc mě dostala část s dětmi, kterou jsem opravdu nedovedla nijak pochopit a nikdy to ani nedokážu. Na chvíli jsem musela dokonce přestat číst, abych se uklidnila. Je neuvěřitelné, že se taková hrůza někde opravdu stala.
ROB33
  31. 7. 2015, 15:02
Maus je moje první kniha přečtená v elektronické podobě. Možná přečtu ještě druhý díl, jinak zůstanu raději u papíru. Příběh je zajímavý, především spojení komiksu a holokaustu, dělá z tohoto artkomiksu něco vyjímečného. Objektivně musím určité kvality uznat, ale jinak to pro mě není až tak zásadní literární počin.
Samael
  12. 2. 2016, 19:35
Nevěděl jsem co mam čekat od komiksu o holokaustu,ale teď když jsem ho dočetl,tak hodnotím pozitivně.Život Vladka nebyla procházka růžovou zahradou a on nestále musel vymýšlet jak přežít a to se mu i podařilo.
Elki
  30. 8. 2015, 13:06
zpracování je určitě netradiční a mělo by přitáhnout i lidi, kteří nemají rádi obsáhlé knihy nebo suchá fakta. Mě kniha až tak moc neoslovila, hlavní postavy mi byly těžce nesympatické, vztahy mezi nimi k pláči a nevím jestli si autor příběh přibarvil, zdá se mi Vladkův příběh trochu nadnesený,chvílemi neuvěřitelný..ale to nemohu posoudit samozřejmě. Kladně hodnotím hlavně kreslenou formu a zvířecí alegorii
zdeny99
  10. 8. 2015, 17:52
Můj první přečtený komix a zároveň první kniha o holocaustu. Doteď ani jedno mě netáhlo a možná je dobře, že jsem šáhnul právě po tomhle, protože tohle spojení holocaust v komixovém zpracování může kdekoho k těmto žánrům dostat. V dlouhatánské knize by byl holocaust popsán do podrobna kdejakým detailem, jak se Židům žilo. Zde to ovšem musí být zkratkovité a ukázány jsou hlavně ty nejdůležitější věci. Právě tahle úderná forma ve zkratkách formou komixu se mi líbila. [413. přečtení, 278. hodnocení, 14. komentář, 94%, 81. nejlepší kniha]
Zvejka
  6. 9. 2012, 13:35
S komiksovou formou jsem ze začátku trochu prala, protože na ni nejsem zvyklá, ale po chvíli si člověk zvykne a je to úžasný způsob zpracování. Moc se mi líbilo prolínání s dobou, kdy autor poslouchal a nahrával otcovo vyprávění, kde se ukazovalo, jak složitý mezi sebou mají vztah. Posunulo to příběh o kousek dál, k další generaci, která sice holocaust nezažila, ale i tak se s ním potřebovala nějakým způsobem vyrovnat.
(A ten důvtip, se kterým se Vladko popral se vším, co mu přišlo do cesty!)
Saceek
  22. 10. 2014, 14:49
Vybíral jsem čistě podle hodnocení, ale toto moje očekávání ještě předčilo. Zas jedna z knih kterou prostě nejde odložit. komiksové podání takto vážnému tématu rozhodně neškodí. Mělo by být čteno povinně na základní škole. Za mě 5*
EVASOM
  1. 2. 2013, 12:38
Komiksy jsem doposud téměř zavrhovala, ale musela jsem změnit názor. Kniha mi sice připomínala filmový scénář, ale autor prý takové nabídky striktně odmítl. Strašlivé zážitky minulosti se nevytrácejí, spíše se konzervují a mohou tvořit mezi generacemi zdi.
tkimitkiy
  27. 7. 2011, 10:15
Dokonalá knížka (respektive komix). Poté, co jsem ji vzal, abych ji přečetl na referát jsem ji dočetl jedním dechem i s druhým dílem ještě téhož večera (resp. druhého dne nad ránem).