Za soumraku

Poprvé vydáno celosvětově: 2008

BETA Dobrovský - 2009
ISBN: 978-80-7306-396-2

BETA Dobrovský (2009) 978-80-7306-396-2 344

„...ztráta schopností psát povídky není férová cena za peněženku naditou kreditkami," prohlásil Stephen King, a aby si osvěžil tuto málem zapomenutou schopnost, stvořil sbírku třinácti hororových povídek Za soumraku. Přenese vás v nich do svých nejtemnějších nočních můr, do míst, která jsou vám sice důvěrně známá, ale nikdy byste se na nich nechtěli ocitnout ve stejné situaci jako hrdinové jeho povídek.
Dočtete se třeba, k jakým koncům mohou vést laskavosti od cizích lidí: Taková je povídka Rotoped - o „dělnících", kteří zasáhnou do cvičebního režimu jednoho malíře středního věku, nebo vyprávění o slepé dívce Ayaně, která nečekaně navštíví umírajícího pána a políbí ho, či příběh o němém stopaři, který řidiči pomůže vypořádat se s manželčinou nevěrou. Jiné povídky vyprávějí o posedlostech a boji o nadvládu: Jedna Káča utíká a utíká, aby si ulevila od bolesti, dva sousedé soupeří o kus půdy, až se oba ocitnou v úzkých, a muž, jenž se v povídce Odpočívadlo stane svědkem domácího násilí, se musí vžít do role spisovatele detektivek, aby mohl zasáhnout.
A jindy zase dojede k nečekaným událostem, které lidem od základů změní život: David a Willa čekají po vlakové nehodě na příští spoj, až je nakonec zlákají světla hostince v nedalekém městečku. Zajdou si poslechnout pár písniček - a budou poslouchat už navěky.
Tím výčet zdaleka nekončí, ale ponaučení je zřejmé: buďte velmi opatrní při výběru svých přání, mohla by se splnit.
Chcete-li znát ty nejlepší povídky od Stephena Kinga, zde je máte...

Povídky:
- Willa (Willa)
- Utíkej, Káčo, utíkej (The Gingerbread Girl)
- Harveyho sen (Harvey's Dream)
- Odpočívadlo (Rest Stop)
- Rotoped (Stationary Bike)
- Věci, které po nich zůstaly (The Things They Left Behind)
- Maturitní odpoledne (Graduation Afternoon)
- N. (N.)
- Pekelný kocour (The Cat From Hell)
- Předplatné New York Times za velmi výhodnou cenu (The New York Times at Special Bargain Rates)
- Němý (Mute)
- Ayana (Ayana)
- V úzkých (A Very Tight Place)

G8
  18. 1. 2013, 11:57
Celkem rozpolcená sbírka, kterou táhne nahoru velice kvalitní N. a pár dalších povedených povídek (Utíkej, Káčo, utíkej, Rotoped, Ayana), ale na druhou stranu jsou i věci jako Odpočívadlo nebo Maturitní odpoledne.
Ciba
  8. 10. 2015, 9:34
Tak minimálně do poloviny téhle povídkové sbírky jsem měl nahnáno, že horrorový velikán už dočista vyčpěl. Vybroušený jazyk a Kingův nezaměnitelný styl vyprávění to sice mělo pořád, jenže zajímavé nápady jako kdyby si vzali dovolenou. O nějaké napínavější zápletce se dalo mluvit maximálně u Utíkej, Káčo, utíkej a Rotopedu, ale ani zde mě to za pomyslné literární koule nechytilo. Pak naštěstí přišel dvojitý nářez v podobě N. a Pekelného kocoura a mé obavy byly konečně zažehnány. Přesto mě tahle kniha jako celek nepřesvědčila. Jedna či dvě dobré povídky čtivou sbírku bohužel neudělají a kvality starších věcí jako Bojiště, Na dobrou noc nebo Desátníci se nám zde nedostává. V tomto případě je to tak víceméně autorův šedý průměr.
Ange014
  23. 11. 2012, 7:43
Stejně jako asi většina povídek, i tato je velice rozporuplná, protože člověku se zkrátka některé povídky líbí, a některé ne. Na mě například hodně zapůsobila Ayana a N (asi proto, že trpím OKP), a naopak některé další (Maturitní odpoledne, Odpočívadlo), si zanedlouho už ani nevybavím. Sbírka je to dobrá, ale ve srovnání třeba s takovou Hodinou děsu zaostává.
JarKun
  14. 5. 2016, 18:45
Ve srovnání s jinými povídkovými knihami je tato zvláštní. Nemá žádnou silnou stránku, ale ani žádnou slabinu. Mistr chrlí hrůzu tentokrát ve většině příběhů i bez použití nějakých nadpřirozených jevů. Nenudil jsem se, ale zároveň mě žádná z povídek výrazně nezvedla z křesla. Bavily mě prakticky všechny povídky a skutečně nemůžu žádnou z nich označit za vysloveně špatnou. Ale jednu hvězdičku ubírám. Možná proto, že tomu tentokráte chyběla nějaká ta perla.
nečik
  11. 10. 2011, 6:51
Kdo nechce číst Kingovy 1000 stránkové bichle, a chce se seznámit s jeho tvorbou, tak mu mohu doporučit tuto knihu. Je to soubor hororových (jak jinak :-) ) povídek. Pro mě nejzábavnější byla o muži, který oživil obraz, který maloval.
SallyZen
  17. 7. 2015, 19:35
Kniha je určitě slabší než Kingova jiná sbírka "Všechno je definitivní". Ale já si nemůžu pomoct a dám stejný hodnocení. A to jen díky poslední povídce V úzkých. Takhle vtipnou, nechutnou, napínavou povídku jsem dlouho nečetl. Samozřejmě jsou zde i jiné kvalitní povídky jako N. , Utíkej, káčo, utíkej či Pekelný kocour.
Les_pulpinos
  28. 12. 2012, 16:13
Bohužel i tato kniha mě utvrdila v názoru, že se Kingovi psaní povídek příliš nedaří a raději preferuji jeho romány. Pouze tak pět, šest povídek stálo za přečtení (nejlepší asi Utíkej, Káčo, utíkej; Rotoped, Pekelný kocour nebo N.) a ani ty nejsou zdaleka tak dobré, jako třeba povídky jiných autorů (např. Lovecraft a samozřejmě i Poe). Na druhou stranu se mi tato sbírka líbila mnohem víc než Noční můry a snové výjevy: Dolanův cadillac!
Honzy
  30. 5. 2011, 17:56
Spíše průměrné než vyčnívající povídky. Byl jsem trochu zklamaný. V celé sbírce jednoznačně nejvíce vyčnívá povídka "N". Pravděpodobně jediná, která mě doslova pohltila a vyděsila zároveň. Ostatní povídky jsou opravdu spíše průměr nicméně ten lepší. King dokazuje, že i ze sebehoršího nápadu dokáže napsat slušnou povídku. U Kinga ale preferuju rozsáhlejší díla (Pod kopulí, TO, Svědectví, atd) než krátké povídky.
SaraG
  7. 5. 2015, 21:28
Ale jo, když se na sbírku podívám s odstupem, celkem mě bavila. Některé povídky mi sice připadaly jako zbytečná výplň (Harveyho sen, Odpočívadlo), ale třeba takové Předplatné New York Times ve mně zanechalo zvláštní otisk. Nejvíce se mi líbily povídky N. a Utíkej, Káčo, utíkej. Pekelný kocour byl asi nejujetější, ale také mě bavil.
Slarque
  15. 6. 2014, 14:19
13 povídek od mistra hororu. S výjimkou jedné přes třicet let staré (Pekelný kocour) samé čerstvé kousky. Možná jich je pár slabších a jedna mi přišla úplně zbytečná (aspoň že to byla ta úplně nejkratší), ale třináctka je holt ve světě hrůzy magické číslo.
Překlad toho sice občas překládá až moc (názvy kapel nebo silnic, přezdívku herce – vážně tam napsali Skála Johnson!) a redakční práce také není bez chyby, ale celkem to ujde.
trilji
  18. 2. 2013, 19:11
celkem zajímavé povídky ale jak už tady bylo jednou řečeno: člověku se některé líbí a některé zase ne. Mě se líbyla asi polovina ta druhá mě moc nenatchla ale taky se dali. Co mi vadilo bylo to, že právě ta druhá polovina nebyla ničím strašidelná (to by mi až tak nevadilo) ale ani napínavá.
Faith
  19. 11. 2012, 17:42
Stejný názor jako "sheylka". Když konečně pochopíte, o čem to tam je a začne vás to bavit, je příběh u konce a vy se musíte vrhnout na nějakou jinou povídku, kterou zase nechápete. Některé povídky jsou lepší, některé horší. Nejvíce pro mě asi vyčnívá Utíkej, Káčo, utíkej.
Tomáš Iron Koutník
  5. 1. 2013, 11:38
Od Kinga jsem přečetl už dost knížek. Toto je třetí soubor povídek, který jsem přečetl. Po 1000 stránkových románech velice příjemná změna (na chvilku :-) ). Povídky se mi líbili svým způsobem úplně všechny. Hlavně ten rozdíl v tempu oproti románům byl příjemná změna. Teď se pustím zase do nějaké bichle. Za mě 85%
sheylka
  16. 9. 2012, 22:53
Sbírka mě malinko zklamala, byly tam povídky velice zdařilé, některé však méně.. Možná, že kdyby to byly celé knihy a nejen povídky, byly by lepší a víc by mne zaujaly. Člověk si sotva zvykne na nové postavy a za okamžik je tu konec a příběh zcela nový. Přesto nelituji že jsem si tuto knihu koupila, je to pro mne něco nového a zajímavého, i když to mezi Kingovi perly podle mě nepatří.
PetraB
  25. 3. 2013, 18:41
Kniha byla celkem dobrá,ale některé povídky jsou snadno zapomenutelné jako Harveyho sen,Odpočívadlo,Maturitní odpoledne nebo Předplatné.....Zaujal mě Rotoped,Němý,V úzkých,Willa.Nejlepší byla povádka "N".Celkově jsem ale čekala víc.
Radekc
  11. 7. 2012, 22:01
Tak to je moje první knížka od Kinga. z 13 povídek mě bavilo tak 10,myslim si že to je dobrý,ted tu mám od něj ješte Pátá čtvrtina,až jí dočtu,chci přečíst knížku ve které je jeden příbeh. Třeba To nebo Nezbytné věci
King
  21. 10. 2011, 18:50
Je to dobrá sbírka, ale mně trvalo trochu déle, než jsem některé povídky pochopil. Nejlepší jsou určitě Willa, Utíkej, Káčo, utíkej, Věci, které po nich zůstaly, N. a Němý. Další už mě skoro vůbec nebavily a měl jsme problém s ejimi rpokousat, i když byly krátké. Za zmíněné povídky ale musím dát čtyři hvězdičky.