Maus II: A tady začalo moje trápení

Maus II: A tady začalo moje trápení Originální název: Maus II: A Survivor's Tale: And Here My Troubles Began

Torst - 1998
ISBN: 80-7215-064-2

Torst (1998) 80-7215-064-2 140

V prvním svazku knihy Arta Spiegelmana Maus se čtenáři seznámili s Vladkem Spiegelmanem, Židem, který přežil holocaust, a jeho synem, kreslířem, který se snaží vyrovnat s otcem, jeho hrozivým příběhem i dějinami jako takovými. Forma zpracování - komiks (nacisté jsou zobrazeni jako kočky, Židé jako myši) čtenáře šokuje. Časopis New York Times Book Review ocenil knihu jako "výjimečný umělecký výkon, spojující dokumentaristicky zachycený detail s vypravěčskou živostí" a jako "velkou literární událost".
V druhém svazku s podtitulem A tady začalo moje trápení se pohybujeme mezi osvětimskými vězeňskými baráky a rekreačními bungalovy v pohoří Catskills. Autor v knize střídá tragické s komickým, aby vyjádřil složitost popisovaných událostí. V žánru komiksu jde o nový přístup, jehož výsledek snese srovnání s vynikajícími díly vytvořenými v jiných uměleckých oborech.
Kniha spojuje dva příběhy: Vladkovo trýznivé vyprávění o každodenním přežívání v táborech smrti a autorův mučivý vztah k stárnoucímu otci, s nímž prožívá jeho nešťastné druhé manželství a vede malicherné hádky. V jejich pozadí jsou dějiny, příliš kruté na to, aby je bylo možno utišit. Kniha je jedinečným svědectvím o těch, kdo přežili holocaust, i příběhem jejich dětí. (Založil/a: matrosh)

Art Spiegelman Art Spiegelman
*15.02.1948

Richie
  8. 8. 2015, 11:10
Druhý díl mě oslovil ještě méně než první díl. Asi to je hlavními postavami - Vladek i jeho syn mi byli dost nesympatičtí. Mnozí čtenáři obdivují Vladkovu duchapřítomnost - já to nazývám spíše vykutáleností a chytráctvím. Jeho lakomství, snaha o podlézavost či schopnost využít každou situaci ve svůj prospěch, mu pravděpodobně zachránila život v koncentračních táborech, ale mé sympatie určitě nezískala. To, jak radil Anje, aby se nedělila se spoluvězeňkyněmi nebo jak nechtěl dát ostatním napít, aby měl dost sám pro sebe, z něj rozhodně nedělá žádného příkladného hrdinu.
Také na vztahu Arta s otcem nevidím nic zajímavého. Otec si samozřejmě nese určité trauma z války - to ale měli všichni, kdo jí nějakým způsobem prošli. Art je jiný a otcovu povahu možná zbytečně příliš prožívá.
Dílo má svůj smysl - zvláště pro Američany, kteří toho o 2. světové válce a holocaustu tolik neví. Pro mě to ale bylo spíše nezáživné čtení.
alča87
  11. 7. 2013, 11:16
Skvělý komiks, téma je silné, ale i zpracování. Souhlasím s uživatelem Emko - příběh vás pohltí a tem muž, kterého po oběsili po tom, co se vrátil z Osvětimy - když jsme to četla, udělalo se mi zle.
Život je o štestí a duchapřítomnosti, o předvídání, co může nastat. A otázka viny, že člověk žije, kdyžy ti ostatní ne, ktrá je v komiksu také zmíněna, je myslím stále aktuální a plno lidí ji ma stále vnitřně nedořešenou.
HPL
  19. 10. 2016, 8:19
Návrat do Mauschwitzu je povětšinou ještě o krapet lepší než první díl, a co platilo u něj, platí i zde. Přesto mi přišel kratší a ke konci mi tam tak nějak něco chybělo...
Tojaheva
  11. 9. 2015, 10:15
Poutavé čtení. Nejsem si jistá, jestli (kdyby to nebyl komiks) by téma nezapadlo mezi plno podobných knížek. Ale komiksová forma tomu dává trochu "filmovou verzi" a to se mi na tom líbí. Oceňuji i prolínání časových linek - táborovou dobu a dobu vyprávění, kde je vyobrazován vztak otec - syn. I když vím, že je to nemožné, moc ráda bych si přečetla Anjiny zápisky.
Samael
  12. 2. 2016, 19:37
Nevěděl jsem co mam čekat od komiksu o holokaustu,ale teď když jsem ho dočetl,tak hodnotím pozitivně.Život Vladka nebyla procházka růžovou zahradou a on nestále musel vymýšlet jak přežít a to se mu i podařilo.
snedy
  10. 4. 2014, 14:26
Mrazivá a upřímná výpověď, která není jen o Holokaustu, ale i o jeho následcích na úrovni prostých lidí, kteří měli to "štěstí", že přežili. Několik momentů, které jdou daleko za hranici, u které jiná díla končí a jeden z nejdepresivnějších závěrů vyprávění, které jsem kdy viděl. Plný počet hvězdiček a rád bych vzkázal "panu spisovateli" Vaculíkovi - Art Spiegelman, co neumí ani psát ani kreslit, dokázal už dávno vytvořit víc emocí než kolik se vám kdy může povést.
zdeny99
  12. 8. 2015, 18:42
Úderná forma komiksového vyprávění pokračuje a je stejně tak dokonalá jako v prvním díle. Teď už to není o strachu, že Spielgemanova rodina půjde do koncentráku. Teď už v něm jsou a komix zachycuje to, co v něm Vladko prožíval. [357. přečtení, 242. hodnocení, 6. komentář, 96%, 24. nejlepší kniha]
Klárenzí Šimáková
  26. 1. 2015, 9:38
Silný příběh, geniální zpracování. Výroční souborné vydání jsem zhltla během jednoho odpoledne, mistrovské dílo se čte samo. Doporučuji všem, nebudete litovat. ;)
Emko
  7. 1. 2012, 3:57
Židé jako myši, Němci jako kočky, Američani jako psi. Tenhle komiks (obě části samozřejmě) by si měl přečíst každý, koho holocaust alespoň trochu zajímá, protože vás příběh tak pohltí, že knihu nedokážete zavřít nedočtenou. Často jsem musela obdivovat duchapřítomnost Vladka Spiegelmana, která mu nejednou zachrání život. Nejvíc asi musím myslet na vyprávění o muži, se kterým se Vladek seznámil v Osvětimi, a který jako jeden z mála přežil. Po válce se vrátil do svého domu, ve kterém mezitím bydleli Poláci. A Poláci ho pověsili. Kvůli tomu přežil Osvětim...