Rakušané a Češi

Originální název: Adler und Löwe

Barrister & Principal - 2003
ISBN: 80-86598-43-8

Barrister & Principal (2003) 80-86598-43-8 180

Kniha rakouského žurnalisty líčí nejzávažnější kapitoly českých a rakouských dějin, jež se v pobělohorské době staly na více než tři sta let také dějinymi společnými. Pro českého čtenáře půjde o pohled "z druhé strany", o často odlišné vidění a interpretaci notoricky známých událostí klíčových pro český národ, ať už se jedná o pobělohorskou dobu nebo zejména o vytvoření samostatné ČSR a její postoj k německé národnostní menšině, mnichovskou zradu a českou rezignaci, okleštění a likvidaci samostatného Československa.
Zlomovým rok 1989 znovu otevřel otázky, které jsme považovali za vyřešené odsunem Němců po druhé světové válce, chápaným jako odplatu za zločiny německého nacistického režimu a Němců vůči Československu a českému obyvatelstvu. Payrleitnerova kniha je zajímavým příspěvkem k debatě, která dnes na toto téma probíhá. (Založil/a: Nika_D)