Ostrov Duma Key

Poprvé vydáno celosvětově: 2008

BETA Dobrovský - 2008
ISBN: 978-80-7306-369-6

BETA Dobrovský (2008) 978-80-7306-369-6 560

Edgar Freemantle je bohatý stavař, který při nehodě na stavbě utrpí zranění mozku a přijde o pravou paži. Během zdlouhavého léčení propadá takovým záchvatům zuřivosti a výpadkům paměti, že ho opustí manželka. V hluboké depresi a s myšlenkami na sebevraždu uposlechne rady svého terapeuta dr. Kamena, aby „změnil prostředí". Odstěhuje se tedy z Minnesoty na Duma Key, maličký, téměř pustý ostrůvek u floridského pobřeží. Lékař ho pobízel: „Nenajdete ve svém životě kromě stavařiny ještě něco jiného, co by ty deprese oslabilo?" A Edgar Freemantle si vzpomene, že kdysi kreslil. Zjistí, že je velmi nadaný malíř, a začne na ostrově malovat. Jenže s obrazy se začnou dít zvláštní věci. Cokoli namaluje, objeví se i ve skutečnosti, a pokud to vymaže, zmizí to. Ostrov má podivnou moc zesilovat jeho talent, protože tam přebývá cosi zlého...
Stephen King předkládá fascinující román, ve kterém čtenáře provede tajemnými kouty lidské paměti, temnými vodami představivosti a zubatými nástrahami uměleckého talentu.

vladislaus
  9. 7. 2012, 4:55
Po delší době zase dočtená kingovka. Začátky u kingovek dost nudí, ale u téhle jsem byl trochu více trpělivý a závěr se celkem odvděčil. Hlavní postavy jsou celkem sympatické, hlavně Wireman.
Barabura
  17. 8. 2011, 11:47
Knížka mě bavila, ale těšila jsem se, že se budu trochu víc bát. Jinak je krásně napsaná, postavy jsou skvěle vykresleny. Prostředí samozřejmě taky. Úplně jak kdybych tam byla. Ale ten konec byl takovej nemastnej neslanej. Čekala jsem víc.
barbiegrrrl
  23. 8. 2014, 19:23
Hodně jsem zvažovala jestli dát čtyři nebo pět hvězdiček. Nakonec jsem zvolila střízlivější hodnocení, ale přesto s pocitem, že Ostrov Duma Key bude asi patřit ke Kingovým nejlepším knihám (pokud tedy mohu na základě těch několika přečtených soudit). Příběh je zajímavý, postavy sympatické a kupodivu se tentokrát povedl i ten konec (tedy přinejmenším to nebyla slátanina, jako třeba u Nezbytných věcí). Přestože očekávanému hororu se příběh začíná podobat až v poslední třetině, kdy se zlo konečně vynořuje z pozadí a dostává se plně na povrch, první dvě třetiny jsou úžasně čtivé a dokáží čtenáře vtáhnout a pohltit, takže člověku je úplně jedno, že se u nich navzdory očekávání vůbec nebojí. Mimochodem, Ostrov Duma Key si podle mě vyloženě říká o zfilmování.
lensha95
  18. 11. 2011, 22:43
Moje první knížka od Kinga, četla jsem ji už asi před dvěma lety. Tenkrát jsem o Kingovi vůbec neslyšela, byly jsme vybírat dárek pro kamarádku k narozeninám a chtěli jsme nějaký horor, prodavačka nám nabídla Kinga a jedinou knihu, kterou tam od něj měla(je to malé knihkupectví) Ostrov Duma Key. Knížku jsem koupily a nakonec jsme si ji všichni přečetli až na osobu které ta knížka byla koupena :-(. Tak jsem se dostala ke Kingovi a stala se z ní moje nejoblíbenější od Kinga, tedy zatím, já jsem jich ještě moc nepřečetla :-)
achilles
  12. 7. 2014, 18:40
Moc se nerozepíšu. Kniha mě zklamala. Narozdíl od jiných mě se začátek líbil. Pak už to byla taková"bláznivina". Popis postav na začátku skvělý,proto 3*.
VerenaLord
  29. 1. 2013, 23:22
I zde budu pět chválu na Kingův styl. Opět skvělá kniha, se skvělým námětem, místy správně děsivým. Úžasná je psychologie postav, King je v tomhle ohledu mistr všech mistrů!
HPL
  31. 10. 2013, 0:32
Mám obrovské dilema, zda udělit * 4, nebo 5. Téma, pointa i zasazení jsou výborné, provedení samozřejmě taky. Nápad s "fantomskou" končetinou do příběhu výborně zapadal (jen si představte sami, že se chcete podrbat na ruce, kterou už nemáte a pokaždé narazíte na svůj bok - taky by vás to přivedlo k vzteku). Bylo fajn, že děj neobsahoval mnoho postav a proto se člověk může o to víc soustředit na ty hlavní (nejlepší jednoznačně Wireman).
Jediný zápor na knize shledávám v její délce. I přesto, že mě kniha bavila od začátku do konce, děj se pořádně rozjede až od strany 350, což je vcelku dost dlouhé čekání - nicméně nebojte se, potom už se nezastaví.
Neberte mě špatně - většinou si stěžuji, že je kniha naopak příliš krátká - ale přestože se mi líbilo, jak jsou v prvních 300 stranách popisovány jednotlivé, neodvážím se tvrdit méně důležité informace, přijde mi, že by kniha jako celek z menšího formátu spíše profitovala. Taky si myslím, že z "hororové, nebo lépe řečeno nadpřirozené" linie příběhu se dalo vytěžit víc.
Konec byl, až na pár detailů takový, jaký jsem čekal, ale přesto povedený.
Na Kingovy nejlepší věci to nemá, ale rozhodně si to zaslouží 90%.
Takže možná sí a možná no...
Venceslao90
  26. 12. 2012, 22:18
Ostrov Duma Key je další z řady bezchybných Kingovek. Především disponuje velmi zajímavým, členitým a příjemně tajemným příběhem, který je čtenáři dávkován v těch správných dávkách (snad možná ke konci jsou některé pasáže méně přehledné, ale na konci se vše vyjasní). Rozjezd je opět trochu pomalejší, ale nakonec vám to kniha v druhé polovině vynahradí :) Přečteno jedním dechem a všem doporučuji všemi deseti :)
scajo
  22. 2. 2015, 17:59
Ostrov Duma Key je mistrovská kniha. Hororových prvků je tady velice málo, ale to neznamená, že by neměla onu typickou znepokojivou atmosféru. Jen ji King tentokrát buduje velice pomalu a ještě rozvláčněji než obvykle. Pokud ale na tohle tempo přistoupíte, odvděčí se vám dvojnásob. Protože všechny pointy jsou jednoduše výborné a co do promyšlenosti postav a sympatií k nim jde dokonce o jednu z nejlepších Kingovek. Edgar, Wireman, o generaci mladší Jack a o x generací starší Elizabeth jsou prostě perfektní a jejich osudy se mě skutečně dotkly. Nádherný příběh, muchacho.
Casey
  2. 12. 2015, 11:50
Jako u každé Kingovky, i tady jsou perfektně vylíčené charakteristiky postav, jejich chování a pocity. Ale příběhově mě tato knížka neoslovila a ke konci už jsem měl co dělat, abych to vůbec dočetl.
Paio
  18. 10. 2012, 12:19
Dokonale napsaný příběh, který King opět napsal svým originálním vypravěčským stylem, vůbec mi nevadil početný rozsah díla, děj plyne pozvolna, stále Vás něčím překvapuje, toto dílo můžu rozhodně zařadit k dalším nejlépe napsaným kingovkám.
Veveruna*
  29. 12. 2011, 13:26
Strhující. Jsem velkým fanouškem Kinga a tahle kniha mě vážně dostala do kolen. Druhou půlku jsem v podstatě přečetla na ráz ( nikdy dřív se mi nestalo, abych u knížky vydržela do pěti hodin ráno bez jakéhokoli sebezapření. ) . Dokonale vykreslené prostředí, postavy i příběh. Stephen King je BŮH! Možná sí možná no.
JarKun
  23. 2. 2014, 14:18
Duma Key rozhodně nepatří mezi Kingovy top, ale pět hvězdiček dávám. Za sympatické hlavní postavy - Edgara, Wiremana a Jacka, za mafiánskou princeznu Elizabeth, ale i za pocit hrůzy, který tentokrát uměl King vyvolat i bez nějakých větších hrůz, pouze pár tahy štětcem. Nehledě na to, že nějaké vyšší síly chtěly, abych knihu nedočetl - poprvé jsem ji ztratil v autobuse, podruhé jsem ji málem nechal v čekárně u doktorky ... do malování jsem se během čtení raději nepouštěl ...
Shifer
  10. 9. 2012, 21:44
Od začátku mě to moc bavilo a ani mi nevadilo, že se tam toho moc neděje. Za první polovinou jsem si ale říkala: ,Sakra, o čem bude ta druhá půlka?!'
Strašně příjemně mě to překvapilo. Všechny postavy jsem si oblíbila, hlavně Wiremana. Líbily se mi hlavně jeho hlášky a citáty a to, jak Edgarovi říkal Muchacho.
leprechaunek
  14. 7. 2012, 9:58
Možná trošku "odstrčená" kingovka - rozhodně neprávem. Napínavá, s originálním nápadem a dechberoucím dějem. Až se zbavím jakéhosi divného pocitu, který mě u čtení provázel, vrhnu se na ni zas... možná... ? :)
LadyEsik
  24. 4. 2011, 9:51
Tato kniha je historicky první, kterou jsem četla od Stephena Kinga. Jsem opravdu ráda, že je to zrovna tato, protože mě nemohla naladit na jeho vlnu víc :) Je skvělá... Musím upozornit, že je fakt dlouhá, 555 stran přesně :) Ale kapitoly jsou rozkouskované, takže se to čte docela rychle, navíc je to moc dobře přeložené a i příběh mi přišel zajímavý. I když myslím, že by neuchvátil všechny, někteří by se třeba přes určité části nechtěli ani dostávat, ale mně nepřišla nudná ani stránka. Nikdy jsem tu knihu nezavřela kvůli tomu, že by mě to nebavilo, ale že jsem třeba neměla už čas. Co je asi nejlepší, tak ten nápad (pochopitelně), nejdřív to vypadalo jako fantasie - obrázky, co se stávají skutečností - ale má to MNOHEM hlubší a propracovanější zápletku :)
Honzy
  30. 5. 2011, 18:15
Jedna z nejlepších knih! Do detailu promyšlené. Na konci knihy jsem jen zíral z otevřenou pusou. Krásný dojemný konec celému příběhu nasadil korunu! Celá kniha byla jinak skvěle hororová a často jsem měl opravdu velkou husinu :) Mou nejoblíbenější Zelenou míli nepřekoná, je ovšem kousíček pod ní. Těším se, jak ji přečtu znovu.
hladass
  2. 3. 2016, 0:10
Trochu zdlouhavější začátek mi vůbec nevadil, King opět dokázal, že to se slovy opravdu umí a i přesto, že se v první půli knihy prakticky nic moc neděje, dokázal autor vykreslit hlavní, vesměs sympatické postavy a prostředí ostrova natolik dobře, že prostě nenudí... A proto lehce zamrzí neslaný, nemastný a trochu uspěchaný závěr s malou porcí hororové atmosféry... Ostrov Duma Key je určitě dobrá kniha, časem se k ní, stejně jako k mnoha dalším "kingovkám" vrátím, ale mezi top ji rozhodně nezařadím...
Slarque
  15. 6. 2014, 13:15
Podle informace na záložce to vypadalo jen na variaci na povídku Textový procesor bohů. Naštěstí se ukázalo, že tento dojem je mylný. Typická kingovka (myšleno v dobrém i špatném), podle které si docela dobře dokážu představit slušný film.
honzajh
  23. 3. 2013, 12:56
Nejhorší kingovka, kterou jsem četl...Nevím pro, ale prostě mě to nebavilo. Začátek se mi líbil ale asi tak od sté stránky to bylo o ničem a přečetl jsem to z donucením.
trilji
  30. 3. 2012, 22:36
Luxusní knížka v životě jsem podobnou nečetl. Už se nemůžu dočkat až si přečtu nějaké další dílo od Kinga. :D
Janiska
  25. 1. 2011, 13:10
Mě tahle knížka opravdu bavila...nebylo tam přehršel postav, její atmosféra byla super, komorní a tak nějak strašidelná celou dobu, že jsem celou dobu čekala, kdy se už něco stane...jedna z mých nej kingovek
hero_bk
  21. 2. 2016, 22:22
Pokud opomenu vyloženě špatnou Temnou věž, tak jedna z těch horších Kingových knih. Rozjezd je strašně rozvláčný a takový nemastný neslaný. Prokousával jsem se tím skoro 3 měsíce (pro srovnání o dost tlustší Dallas jsem měl asi za 2,5 týdne) a kdyby se nezačalo za půlkou konečně něco dít, tak bych to asi nezvládnul do konce...
MysteryMan
  10. 5. 2015, 23:04
Tak a je to tady. První kingovka, kterou jsem nedočetl. Dostal jsem se do tří čtvrtin knihy a dál už to nešlo. Ne proto, že by snad byla tak špatná. Jen jsem se do čtení musel nutit a nakonec se už nepřinutil. Opravdu nevím proč. Ale uznejte, nutit se do čtení? Vždyť to musí být přeci radost. Přitom začátek knihy vůbec nebyl špatný a těšil jsem se z toho, že jsem zase vybral dobře. Hvězdičky dávat nebudu, protože jsem nedočetl a to by nebylo objektivní. Vlastně ani nevím, jak bych hodnotil. Nevím...
tinkakopek
  31. 3. 2013, 0:11
Kniha mě nevyděsila v tradičním smyslu, ale příjemně z ní mrazí v zádech, také příběh je strhující, knihu jsem přečetla jedním dechcem
kappa
  6. 9. 2012, 15:31
knížka , která nemá až tak nabitý děj bohatý na různé děsivé zvraty. O to mi připadne cenejší, jak si King dokáže hrát se slovíčky a popsat poutavě příběh na X stranách a vyždímat z toho maximum. To je pro mě důkaz, že King je pro mě nejčtivější spisovatel ze všech (nezávisle na tom, o čem kdo píše).Taky na tom má podíl perfektní práce všech překladatelů.
Flynn
  4. 8. 2011, 9:16
Působivá kniha, King prostě umí a zřejmě i umět bude (chystám se na knihu Pod Kupolí-tak jsem zvědav). Je to takové jeho klasické budování atmosféry a popis postav do míry takové, že je zařadíte tam kam je potřeba (buď jim fandíte a nebo je moc nemusíte). U téhle knihy mi však přišlo, že na takové to skutečné "kingovo" napětí a gradaci si ponechal v závěru trochu málo prostoru (nebo spíše jsem očekával delší vyvrcholení a více zvratů). Rozhodně patří k povedenějším knihám co jsem četl, ale mezi špičku (ani Kingovu) však nepatří.
JayCZ
  29. 6. 2011, 9:30
Jak začít? Stephen King pro mě vždy byl, je a bude fakt King. Pomalý rozjezt a napínavý konec- to je klasický King. Asi tak prvních 350 stran jsem mohl sledovat ,,pád a vzestup" Edgara a změnu jeho života. Naprosto užasné byly podkapitolky ,,Jak namalovat obraz". Posledních 200 stránek jsem jen hltal a byl zvědavý co bude dál. Velice povedená kniha, kterou bych doporučoval každému. 90%
lamka
  9. 4. 2016, 17:56
Mám v plánu si přečíst další knihy od tohoto autora. I kdy, jak jsem již psala dříve, zatím se mi nejvíc líbil Doktor Spánek.
starllete
  14. 2. 2014, 18:48
Musím říct, že tohle je zrovna jedna z Kingových knížek, která mě bavila trošku méně. Nevadil mi ani tolik pomalý rozjezd, ale ani po něm jsem se nedokázala pořádně začíst. Na druhou stranu byly v knize části, které mi vzaly dech a bod navíc si taky zaslouží postava Wiremana a paní Eastlaková. Hlavně její tragický příběh byl jednou z epizod, která mě chytla za srdce :)
Áňa Váňa
  19. 10. 2012, 18:02
Jak tak koukám, nejsem jediná, pro koho je tato knížka první knížkou od Kinga :) Duma Key je pro mě taková srdeční záležitost. Zamilovala jsem si tuto knížku a i Kinga. Dokonce jsem díky ní začala i znovu malovat..inu vydrželo mi to jen asi měsíc :) S láskou vzpomínám na Wiremana a jeho vtipné hlášky. Nedávno jsem si ji chtěla přečíst znovu, avšak nějak to nešlo. Slíbila jsem ale sama sobě, že až přečtu všechny knížky od Kinga, přečtu si ji znova. Aby byl kruh uzavřen.
Terezapk
  24. 9. 2012, 17:57
První kniha, kterou sem od Kinga četla, velmi mě zaujala a moc se mi líbila. Díky ní jsem Kingovi propadla :)
Tereyciiik112
  21. 6. 2012, 0:49
Dokonalá kniha. Pro mě jedna z nejlepších knih od Kinga. Naprosto skvěle popsaný děj, který vás vtáhne.Skvěle popsané, chvilkami i strašidelné momenty. Mohu jen doporučit.
kara.lol
  20. 6. 2012, 22:49
Naprosto úžasná knížka. Po trošičku pomalém rozjezdu přichází opravdová divočina a četla jsem nonstop, dokud nebyl konec. Strhující děsivá atmosféra mě naprosto pohltila.
SimiCzech
  5. 8. 2011, 14:35
Jedna z mých nejoblíbenějších Kingových knih, začátek byl takový pomalý a skoro idylický (až na to, že hlavní hrdina přijde o paži), začátek nového života v novém domě na ostrůvku zní téměř idylicky. Hlavní hrdina se vrací ke svému dávnému koníčku - malování. Jenže obrazy ožívají a poklidný život se mění v noční můru .... a ta mi v téhle knize nějak nesedí, je taková podivná a hodně fantazijní. To ale bude spíš můj problém než problém autora. Dávám čtyři hvězdičky.
nash
  14. 7. 2011, 11:44
Klasický King. Čtivě napsané, s pomalejší rozjezdem, pomalým odhalováním a postupným gradováním hrůzy. Určitě dobré, místy velmi působivé ale mezi špičku to nedosáhne.
pistalka
  6. 10. 2010, 22:03
Pečlivě vystavěný děj knížky obsahuje jednu úžasnou scénu za druhou. Mořské vlny okolo Duma Key plují po mořské hladině pomalu, avšak bouře stejně nastane (to by ostatně nebyl King).
Geralt
  25. 6. 2010, 13:45
Mě kniha velice zaujala, zejména její charakterizace postav a až zarážející uvěřitelnost celého pochmurného děje. Za mě vynikající, není co více dodat ............