Čertova kovárna

Originální název: Čertowa kowarnja

Dauphin - 2013
ISBN: 978-80-7272-450-5

Dauphin (2013) 978-80-7272-450-5 224

Novela Čertowa kowarnja zastupuje v lužickosrbské literatuře vzácný žánr fantasy a tak ji také beze všeho lze číst: jako pohádkově laděný dobrodružný příběh, v němž nechybí kouzla, tajemství a daleká cesta do neznáma pro záchranu toho nejcennějšího. Ve skutečnosti je to dílo vícevrstevné: znalec lužickosrbských reálií rychle objeví nejen určitý krabatovský prvek, ale především alegorickou a zároveň ekologickou rovinu – téma Lužice nemilosrdně ničené povrchovými doly. Za oběť jí padá jak příroda a krajina, tak tradiční způsob života, kultura a dokonce i mezilidské vztahy. Pro každého je však srozumitelné klíčové poselství příběhu: poselství o moci zlata, moci strachu a především moci lásky mezi otcem a syny. (Založil/a: Nika_D)

Potulný mnich
  18. 8. 2013, 10:32
Oddychová nenáročná kniha, kterou vřele doporučuji po náročném dni, kdy si člověk potřebuje odpočinou a nemá náladu číst něco těžkého, ale kniha tím vůbec neztrácí na kvalitě. Je to opravdu čtivý a poutavý příběh o zlu, o lásce, o štěstí a o naději...100%