Útěk z Tábora 14

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Ikar - 2013
ISBN: 978-80-249-2181-5

Ikar (2013) 978-80-249-2181-5 216

Pracovní tábory pro politické vězně existují v Severní Koreji dvakrát déle než ruské gulagy, podle odhadů v nich žije přes dvě stě tisíc lidí. Sin se v táboře narodil. Protože trpěl podvýživou, má menší a drobnější postavu. Paže má zkřivené namáhavou prací a záda zjizvená popáleninami z doby, kdy ho mučili ohněm. Kůže nad stydkou kostí nese jizvu po vpichu háku, jímž ho dozorce přidržoval nad plameny. Holeně na obou nohách má od kotníků po kolena znetvořené od elektrického plotu z ostnatých drátů, které nesplnily svůj účel, protože neudržely chlapce uvnitř Tábora 14. (Založil/a: Nika_D)

Blaine Harden Blaine Harden

achilles
  22. 11. 2013, 20:50
Nejprve jsem apriori odmítal knihu číst. Měl jsem dost těch nacistických, sovětských či japonských lágrů, gulagů atd. Nepotřebuji dál číst ty otřesnosti a navíc: JE TO MINULOST. Mýlil jsem se, bohužel je to přítomnost a ještě krutější. Všem doporučuji číst, zvlástě těm, kteří si myslí, že kritika rádoby lidově demokratických a komunistických zemí je pouze propagandou USA.
Reetri
  4. 2. 2014, 20:12
Tvrdé čtení. Když si do knihkupectví přišla nějaká maminka koupit tuto knížku sotva dvanáctiletému klukovi, dost mi zatrnulo. Pak jsem si uvědomila hroznou věc, že v tomto daleko menší děti dokonce žijí.
Jeden čtenář mi fascinovaně vyprávěl: "Víte, holocaust, to všechno je strašné, ale DĚLO SE TO. Kdysi v minulosti... ale tohle?! Přejedete "jen (nadneseně) tisíce" kilometrů a ono se to děje právě teď! Za nás! V tomto čase!" Ano, je to děsivé. Ta izolace, ta iluze toho, že nic jiného než ten jejich strašný svět neexistuje, co je nejhorší, že ani nemůžou tušit, jak moc je to strašné, protože neznají nic lepšího. Tu pachuť slané zelné polívky, kovový zápach krve, .... přítomnost veškeré té špíny a fanatizmu, která na mě během čtení ulpěla, tu ze sebe už nikdy při pomyšlení na tuto knihu nesetřesu.
prkali
  21. 5. 2016, 13:19
Vlastně tuhle knihu nechci číst, i když jsem si ji přidala do seznamu. Poprvé jsem o ní četla už před rokem, když vyšla v originále, a už to mnou otřáslo a myslela jsem na ni týdny. Zase a znovu jsem zjistila, že o "zlu" zdaleka nevím všechno, že moje znalosti a představivost v tomto oboru jsou nedostatečné. Na motivy této knihy natočil německý režisér Marc Wiese dokumentární film Tábor 14, nyní představený na právě probíhajícím festivalu Jeden svět.
Recenze tohoto filmu od Ondřeje Štindla začíná takto: "Asi normální reakce na to, když člověk někoho slyší vyprávět příběh jeho života, je představovat si sebe na jeho místě. Příběh severokorejského uprchlíka Shin Dong-hyuka ale podobnou empatii vlastně vylučuje. Okolnosti jeho osudu jsou tak vzdáleny hranicím imaginace Středoevropana, že snaha vidět se v nich by byla projevem pýchy, namlouvání si schopnosti pochopit to, co člověk vybavený běžnou životní zkušeností pochopit nemůže..." (komentář z 8.3.2013)
Potulný mnich
  13. 7. 2013, 11:55
Sin, hlavní hrdina, který nám vypráví o zvěrstev, krutostech, mučení a o každodenním hladu v Táboře 14, Pro normálního člověka bude tento příběh velmi úzkostný a možná i nepochopitelný, co REŽIM dokáže udělat člověku a bohužel i dítěti.
Věřím, že pomocí takových Sinů, se tenhle plamínek naděje na lidská práva někde v temnotě rozhoří a podobné tábory se díky nim stanou jen barbarskou připomínkou, jak krutý může být člověk k člověku.
Pim
  1. 1. 2015, 11:17
Neuvěřitelné, že se to děje právě teď. Bohužel ano. A to nejen ty tábory, ale celá situace v zemi. Neuvěřitelné, kolik násilí, hladu a nelidského vykořisťování se ještě děje ve světě v naší době. V době úžasného blahobytu. Ať už Sin "provedl" cokoliv, je odvážným bojovníkem.
23.44
  26. 11. 2016, 22:17
Byla jsem trochu zklamaná. Samozřejmě souhlasím se všemi komentáři, které vyjadřují šok z brutality, izolace před světem, a to v dnešní době! Tohle ale řekne člověk žijící ve svobodném světě, tedy západním. Ale kolik takových nebo podobných míst na světě je? Obecně- jsme nepříliš všímaví a sobečtí v tom smyslu, že politujeme, ale jsme rádi, že nás se o netýká. Tolik o obsahu knihy. Pokud se týká literárního zážitku, tady přichází mé zklamání. Autor v sobě nezapře novináře, jde o celkem suchou výpověď ve 3. osobě.
Preambule
  20. 5. 2014, 22:25
Čtivé. Jak by taky nemohlo být, že. Neskutečně otřesná zkušenost jedince podaná tak otevřeně, jak to jen mohlo být. Velice oceňuji část dětství v táboře, citlivé, ale věcné popsání mentálního stavu lidí (zvláště dětí) žijících v naprosto dehumanizovaném systému. Kniha mi dala mnohá poznání, i když ne zrovna jemným způsobem. Ale tak to má u těchto témat být. Nechápu, že někteří lidé popírají holocaust a ještě víc nechápu, že třičtvrtě světa neví o korejských pracovních táborech.
MatesS
  13. 4. 2014, 20:12
Hodně sugestivní jízda, i když čekal jsem, že mě zaplaví daleko větší vlna emocí - což se nakonec ukázalo být plusovým bodem knihy, která slibovala rozkrýt obyčejnému pozemšťanovi z obyčejného režimu neskutečně drastické metody vynucování "práva"... Právě to, že autor se i ve vypjatých pasážích snažil zachovat si jistý odstup od skutečností popisovaných až s naturalistickou strohostí mě přesvědčilo, abych knihu přečetl celou. Zajímavé (ale zcela pochopitelné) je, jak už tu někdo podotýkal, že se Sin tak dlouho nemohl sžít s tím individualistickým způsobem života na jih od nejstřeženější hranice světa...
ilon-a
  26. 12. 2013, 20:41
Dost masakr příběh... Až neuvěřitelný, člověk u toho skoro ani nedejchá, těžko uvěřit, že něco takovýho na světě ještě existuje, a to si svět myslel, že koncentrákům odzvonilo... Tušila sem, že Severní Korea je země vymejvanejch mozků, ale že to je až takovýhle, sem neměla ani páru... Sin má můj obdiv a držim mu palce.
Když ale vynechám Sinův příběh a budu hodnotit knihu jako takovou, tak si myslím, že byla psaná dost stroze. Chvílema to možná působilo až jako encyklopedie korejský historie. To mohlo být o něco stručnější, občas to zastiňuje život v pracovních lágrech a člověk se v těch korejskejch a čínskejch jménech ztrácí. Ale i přesto je vidět, že autor knize věnoval naprostý maximum, co mohl.
Knihu doporučuju vážně všem. Hodně nutí k zamyšlení...
petshop
  7. 4. 2015, 8:11
Silný příběh, leč slabě napsaný. Zatímco např. u knihy Utekl jsem z Osvětimi jsem někdy ani nedýchala, tady jsem byla poměrně v klidu. Je to totiž psáno stylem seminární práce prokládaná příběhem, či naopak, chcete-li. První půlka ještě ok, ale do druhé už jsem se musela trochu nutit. Musím ale říct, že to byl rozhodně cenný zdroj informací o tom, jak to zhruba v KLDR chodí. Byť už se ví, že Sin si některé části trošku poupravil a nebyly zcela pravdivé. Ta realita v KLDR je neskutečně hrozná i bez těch drobných nepravd. Už z toho důvodu musím knížku doporučit, i když jsem od ní čekala víc.
chegulina
  12. 10. 2016, 21:15
Velmi mě zajimají knihy a příběhy lidi,co se skutečně událi,bohužel až později se Sin přiznal,že ne vše se událo tak jak stojí v knize,což ji dost shazuje. Ani mi nesedla forma jakou to bylo psane.
veck.nuh
  28. 11. 2014, 16:44
To, že je to drsné čtení, psali už jiní. Z knihy však plyne i další skutečnost - a sice, že po pádu režimu čeká na Jižní Koreu návrat miliónů takových Sinů. A to ani výkonná ekonomika nerozdýchá. Sjednocení Německa ve srovnání s tím bylo zdarma.
Francesco
  14. 4. 2014, 16:02
Velmi silná kniha. Popravdě jsem až takovou hrůzu nečekal a musím říci, že kniha ve mě zanechala spoustu emocí. Při čtení jsem nevěděl jestli čtu o koncentračním táboře během světové války nebo o zemi v 21. století. Je s podivem, že dokážeme přihlížet k tomu co dokáže režim v severní Korey v dnešní době předvádět za zvěrstva. Po přečtení knihy se každý den vzpomenu na ty lidi v táborech :-(
Mili232
  26. 3. 2016, 20:47
Tak nevim...je to silny pribeh a urcite tvrde cteni. Musim ale souhlasit s uzivatelkou petshop - ten styl vypraveni mi take moc nesedl. Jsou knizky na podobne tema, ktere jsou napsane zajimaveji!
Kaat
  10. 8. 2013, 21:20
Prosim precteme to, vyhledejme si informace a podporme LiNK alespon "likem" na facebooku! Pojdme vytvorit povedomi o techto prisernostech, sirme znalosti o tomto hrubem porusovani lidskych prav! Dejme toto svedectvi precist svym pratelum, kupme trika Liberty Of North Korea, premyslejme o tom, co se tam deje prave TED! Tato kniha radikalne zmenila muj pohled na svet a myslim, ze vsichni z civilizovaneho sveta by tuto knihu meli precist a popremyslet znovu, co je v zivote dulezite. Jak muzeme takhle zavirat oci?
Emmilli
  29. 12. 2014, 12:31
Velice krute čtení ktere není pro slabe nátury. Já jsem se teto knize dlouho vyhýbala ale ted jsem ráda že jsem ji přečetla. Jeto fčtivá kniha ale natolik drsna že jsem si ji musela dávat po troskach abych ji postupne rozdychala. To co se děje v některých zemích a bohužel se to děje i teď v dnešní době je otresne. Sinuv příběh mi tak trochu otevřel oci a urcite si ted važím vic toho kde a hlavně jak ziju ja a moje rodina
Preceda
  18. 8. 2014, 8:28
Poutavá kniha, která se čte jedním dechem a to bohužel hlavně proto, že člověk tak nějak nemůže uvěřit, že je něco takového ještě dnes možné. Velmi zajímavé jsou postřehy autora knihy či prokládání příběhu doplňujícími informacemi o Severní Koreji.
klaranapoli
  15. 3. 2014, 16:01
Já vám nevím. Jasně že nelze kritizovat knihu která je bohužel založená na hnusně kruté pravdě, ale musím říct že už jsem četla lepší knihy které byli více autentické. Čtení by to bylo dobrý, kdyby autor tam neustále nevstupoval s nějakými politickými věci KLDR. Ano, je to součást knihy, ale mohl to dát jako samostatnou kapitolu aspoň, protože pak jsem se v tom tak ztratila, že jsem chvílema nevěděla co se děje se Sinem. Ale každopádně i když tento příběh skončil zrovna "happyendem" je to naprosto odporné co se tam děje a ještě více smutné je že s tím nikdo nic nedělá.
peetulee
  10. 12. 2013, 19:51
Pokud si během čtení neustále připomínáte, že to, co autor popisuje, se tam v té hrůzovládě stále děje a všichni okolo tomu jenom přihlíží, potom vás ta kniha dostane. Celou dobu jsem nechápala, jak vůbec může existovat někdo, kdo je schopen takových neskutečných zvěrstev. Takhle se nikdo normálně smýšlející nezachová ani ke kryse, natož k jinému člověku. Asi nikdy nepochopím, proč někdo něco takového (tím myslím nejenom tábory, ale i celý systém KLDR) vytvořil.
Wara
  14. 7. 2016, 15:32
Četlo se mi to jedním dechem. Nemilosrdné, někdy až kruté. O poměrech v Severní Koreji člověk najde informací dost, ale tahle z "prvního pohledu" je to ještě děsivější. Někde v pozadí v hlavě mi ale pořád skřítek pochybovač vrtal a ptal se, co z popisovaných událostí se opravdu stalo tak, jak je zaznamenáno a co z toho je vypravěčovo přibarvení nebo dokonce přebarvení skutečnosti. Popis událostí se totiž zaprvé měnil už během přípravy knihy a zadruhé- jak jsem zjistil až po jejím dočtení - v roce 2015 se Sin přiznal k dalším skutečnost poněkud upravujícím "nepřesnostem", což dojem z celé knihy zakalilo ještě víc... Což je velká škoda, ty tábory v KLDR reálně jsou a Sin není jediným člověkem v nich byl, dostal se ven a popisuje hrůzy hrůz...
Floween
  21. 1. 2015, 10:19
Poprvé jsem četla knihu tolik provázanou fakty (jsem milovník fantasy) a jak moc se mi to spojení líbilo a pomohlo mi poznat spoustu věcí o politický situaci v Korejích.
Hlavně šlo ale o toho mladýho člověka - je pro nás šíleně těžký věřit jeho nechápání emocí, stejně jako pro něj ten náš pohled. A takových lidí jsou tam desítky tisíc. To je to nejhorší, že jdu po ulici, jsem spokojená, poslouchám hudbu na mobilu a přemýšlím nad pitomým zkouškovým a někde daleko jsou lidé, kteří nikdy v životě nebyli a nikdy ani nebudou v objetí druhého člověka.
Webgirl
  23. 3. 2014, 21:43
Velice poutavá kniha. Víc než to, co se dělo uvnitř tábora, mě překvapilo to, jak složité bylo pro Sina přizpůsobit se životu venku.
hojsa
  2. 11. 2016, 8:10
Člověk by si měl jednou za čas přečíst knihu s tímto tematem, aby si uvědomil svůj "komfort". Kniha mi dala i poměrně dost informací, které jsem nevěděl, mohu ji vřele doporučit. Ostatní napsali moji předchůdci.
Tclaw
  21. 5. 2016, 0:38
Kniha mě dost vzala a přečetl jsem ji hodně rychle. Drsné způsoby a drsná kniha. Bohužel, jak se ukázalo asi měsíc po jejím přečtení, ne vše bylo tak, jak hlavní hrdina odvyprávěl. Mnoho věcí si upravil anebo podal jinak.
Maggie Grace
  3. 2. 2016, 5:48
Celkový dojem z knihy, která rozhodně donutí k zamyšlení se nad životem, bohužel trochu kazí "kauza" Sina Dong-Hyuka, který se v roce 2015 přiznal a omluvil čtenářům, že si některé klíčové pasáže knihy vymyslel/pozměnil fakta. Současně je ale nutné i dodat, že je kniha velmi zajímavým/čtivým/šokujícím svědectvím o životě v jedné z nejuzavřenějších zemí světa, a že si při jejím čtení o veškerém tom bezpráví uvědomíte, že náš komfort a luxus jsou výsadou, nikoli samozřejmostí...
Daver82
  12. 5. 2015, 21:40
Dech beroucí kniha u které člověk přemýšlí jak tohle se může v dnešní době vůbec dít. Co si prožil hrdina je masakr.
Pethushka
  21. 11. 2014, 11:10
Neuvěřitelný příběh, pří kterém jsem měla několikrát husí kůži a slzy v očích. Spoustu pasáží jsem si dokonce musela přečíst několikrát, jelikož jsem jejich obsahu nemohla uvěřit. Autor v sobě novináře nezapře, ale mně v tomto případě styl jeho psaní naprosto vyhovoval. Útěk z Tábora 14 zůstal hluboko ve mně a můj zájem dozvědět se něco víc o Severní Korei je zase o kus větší. Pokud bych měla doporučit nějakou knihu, byla by to právě tahle.
trdlo
  30. 7. 2014, 10:47
Úžasná kniha !!! Přečetla jsem ji jedním dechem.Hlavnímu hrdinovi držím palce při zařazení do normálního života.
vlcak.paja
  31. 1. 2014, 22:12
Při čtení knihy Útěk z tábora 14 mě naprosto šokovalo zjištění, jaké hrůzy se dnes a denně dějí za hranicemi Severní Koreje. Příběh jsem přečetl téměř jedním dechem a všem bych ho bez váhání doporučil k přečtení.
Autor prokládá Sinův poutavý příběh pasážemi věnovaným geografii, politické situaci a historii KLDR, čímž celkově pomáhá k pochopení kontextu celého příběhu, ale zároveň mu tím nijak neubírá na jeho výborné čtivosti.
Útěk z tábora 14 mi otevřel oči, co se týká problematiky porušování základních lidských práv v Severní Koreji a každého, komu není dění ve světě lhostejné, donutí k zamyšlení.
EliškaK
  24. 1. 2014, 17:01
Neuvěřitelný příběh. A navíc výborně napsaný. Autor se nesnaží citově vydírat, nejprve nás vtáhne do děje přes nejdramatičtější okamžik hrdinova života a následně popisuje jeho léta v táboře, útěk i nepříliš šťastný život mimo tábor. Oceňuji, že je příběh zasazený do politického a společenského kontextu obou částí korejského poloostrova a nedělá z té svobodné polovičky ráj na zemi. Po přečtení vás už jen zamrazí, když si při pohledu na fotku hlavního hrdiny znovu uvědomíte, že to není jen vymyšlený příběh.
jaste
  12. 1. 2014, 12:24
Hodne zajimava kniha, ktera rozkryva deni v Severni Koree. Neni to zadne oddychove cteni, ale krute realisticke vyliceni skutecnosti. Doporucuji vsem, co se o danou problematiku zajimaji, ale take tem, kterym neni lhostejne deni ve zbytku sveta.
QUASTER
  18. 10. 2013, 14:45
Velmi dobře napsané.Původně jsem byl zvědav,jak to v těch severokorejských koncentrácích chodí.Ale ta podoba s těmi nacistickými je děsivá,o to děsivější,že, jak hlavní hrdina Sin sám říká: "tohle dělají svým vlastním lidem".Také jsem díky této knize pochopil,co dělá s lidmi krutovláda a vymývání mozků.Sin byl a jednal jako zvíře,přežít za každou cenu,udal i vlastní matku a bratra, a přes to všechno byl nevinná oběť.
Sapy
  3. 9. 2013, 21:43
Velmi zajímavá kniha vyvolávající úzkost, obdiv nad hlavním hrdinou - Sinem a hluboké znechucení nad severokorejským režimem. Zajímavá kniha, vadily mi poněkud nadbytečné pasáže, ze kterých jsem měla pocit, že autor Blaine Harden se chce na příběhu nebohého Sina co nejvíce zviditelnit a "přiživit".