cs sk

Originální název: Salem's Lot
Román
Horor
Poprvé vydáno celosvětově: 1975

Nejnovější vydání: BETA Dobrovský - 2008 (Všechna vydání)
ISBN: 978-80-7306-351-1
Koupit knihu

Všechny obaly knihy

BETA Dobrovský (2008) 978-80-7306-351-1 464
BETA Dobrovský (2006) 80-7306-233-X 407
Laser (1994) 80-85601-70-2 410
Jerusalem's Lot je poklidné městečko v Nové Anglii. Jenže pod jeho starosvětskou slupkou se skrývá zlo, které jen čeká na to, aby je někdo probudil. Každý něco skrývá, všichni tu mají na duši škraloup. Duchovní, otec Callahan, nezřízeně pije a v Bohu už nevěří, sedmnáctiletá Sandy McDougallová bije své roční dítě, když zlobí, Bonne Sawyerová je muži nevěrná prakticky s každým, koho potká. A k tomu všemu na město z kopce shlíží opuštěný a strašidelný Marstenův dům, který zničehonic začal někdo obývat. A nikdo netuší, že právě odtud v podobě upíra, pana Barlowa, a jeho pomocníka Strakera přichází apokalyptická zkáza. Nejméně ze všech pak průměrný spisovatel thrillerů Ben Mears, jenž se do Salemu po letech vrací, aby tu našel ztracený klid...
Raný Kingův román Prokletí Salemu buduje dusivou atmosféru hrůzy postupně a v hypnoticky pomalém tempu. Nečekejte happy end, nečekejte jednoznačné rozdělení na dobro a zlo, protože nejhorším zlem není člověku nadpřirozená bytost, ale on sám.
  aa

Barabura
Barabura   9. 11. 2012, 20:03
Všechno je jak má být, skvělý vykreslení postav, super dialogy, děj je taky fajn, ale bylo to pro mně moc jednoduchý čtení. Pořád se člověk tak houpal po povrchu a ne a ne se ponořit. To je škoda. Dobrá kniha, ale dobrý je za 3.
Keatin
Keatin   25. 3. 2012, 14:48
Moje neojoblíbenější kniha od S. Kinga. Tématika upírů mi nebyla a není nijak zvlášť blízká, ale tenhle román mne okouzlil. Šel z něj strach, napětí. A opravdu mne překvapil konec.
janeicka
janeicka   27. 8. 2014, 17:04
Zatím jsem moc knih od Stephena Kinga nepřečetla, ale rozhodně vím, že budu v jejich čtení pokračovat :-) Prokletí Salemu mne uchvátilo od samotného začátku, kde byla mistrně rozehrána situace, představeny hlavní postavy a nastíněna zápletka i s trochou té historie. V druhé polovině příběhu pak začal boj proti zlu, který rozhodně nebyl jednoduchý. Moc se mi u Kingových děl líbí, že máte jakoby pocit reálnosti, že se tahle situace může klidně odehrávat kousek od vás...
jehlaspichlas
jehlaspichlas   15. 5. 2011, 12:57
Kdo nezná Prokletí Salemu, každému kingovskému fanouškovi doporučuji. Je to asi jedna
z nejděsivějších knih, kterou jsem od něho četl. Zimní krajina, ospalé městečko napadené
hladovými krvelačnými upíry, chvíle, kdy člověk vídí až do morku svých kostí.
LeaLea
LeaLea   28. 12. 2011, 23:44
Možná proto, že to byl můj první román od Kinga, se mi Salem's Lot líbil. Všechno to prokleslování a náznaky, ze kterých mrazí víc než z nějakých akčních popisů. Co bych dala za to, dokázat takhle skvěle zamotat a zase rozuzlit příběh tolika postav.
VerenaLord
VerenaLord   29. 1. 2013, 23:44
Tomu říkám odlehčení upíří horor :D Kam se na něj hrabe milostná Twilight sága, ale dobře, to bych srovnávala hrušky s jablky. Velice povedené, se zajímavým dějem a mystickou děsivou atmosférou.
HPL
HPL   3. 9. 2013, 20:44
Přišel jsem ke knize doslova jako "slepý k houslím", přestože jsem od Kinga četl hodně věcí. Schválně jsem dal na instinkt, a pustil se do knihy bez zjištění jakýchkoli informací. O to větší bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že se jedná o záležitost s upíry poletijícími za oknem (kdo-ví-proč jsem čekal čarodejnice). King ovšem jako jeden z mála autorů dokáže i takovouto myšlenku dobře prodat pubiku, díky vydařeným charakterům a dynamickému vývoji děje. Přestože to na ty uplně nejlepší "mistrova" díla nemá, jedná se o velmi zdařilý kousek.
Taky se mi líbila slovní hříčka - Jerusalem / ´salem´s Lot (ikdyž to že to vymysleli až ve vydavatelství je horší)... navic pojmenovat město podle svině? :D
scajo
scajo   23. 7. 2013, 19:22
Nejranější Kingův románový kousek se mi líbil až nečekaně moc. Přitom to mohlo lehce sklouznout do klasické béčkové vyvražďovačky, jenže King evidentně uměl už v začátcích a poskládal to náramně. Pro mě byl ten postupný rozklad Lotu, chytře načtrnutý už v prologu, prostě fascinující. Výtku mám jen jedinou, ale nepatří Kingovi, nýbrž vydavateli - jak píše uživatel Rajce06, na zadní části brožované verze z roku 2008 jsou tak obrovsky stupidní spoilery, že by si za takovou prasárnu někdo zasloužil pořádně nakopat sedničku...
Venceslao90
Venceslao90   27. 8. 2012, 11:19
Jedna z nej kingovek co jsem zatím četl. Upírská tématika mi sice není nijak zvlášť blízká, ale v téhle knize se mi líbila. Závěr též super :) Doporučuji.
NIPPON
NIPPON   23. 9. 2012, 22:17
Tak touto knihou začalo mé přátelství se Stephenem Kingem (zdravím LeaLeu :) A doteď jsem sdílel Kingovu fantazii ve 44 jeho knihách. I když mi téma upírů nebylo zase až tak blízké, King svým vypravěčským uměním vykreslil výbornou atmosféru. Ne, že bych se až tak bál, ale číst to mě prostě bavilo. A ze zkušeností můžu říct, že dlouhá Kingovka = ve velké většině případů dobrá Kingovka.
Esther Darnett
Esther Darnett   30. 11. 2013, 9:40
Děj se na můj vkus rozjíždí příliš pomale a závěr knihy je nacpán do značně menší části knihy. Nicméně stále je to Kingovka.
LadysR2
LadysR2   27. 1. 2013, 20:07
No já nevim. Na Kinga taková až oddychovka. Divný, co? To umí psát hustější záležitosti. Ale celkem sem se bavil. Přečteno za 2 dny
Sabotteur
Sabotteur   10. 4. 2011, 20:06
Nechápu, jak se v těch postavách mohl někdo nevyznat, vždyť byly nádherně přehledné a tak moc jich zase nebylo. Kingovo pojetí dobra a zla mi zde sice přišlo úplně pitomé, jinak ovšem docela zajímavý (a parádně napínavý) horror, hlavně v první polovině, kde se ještě nedostáváme moc hluboko do oblasti nadpřirozena a Marstenův dům je stále ještě zahalen závojem tajemna - později se hrůza poněkud vytrácí v zakopávání o upíry, příliš kladných klaďasech a příliš záporném záporákovi. (Největším pozitivem tu pro mě jsou skvěle napsané scény upírských iniciací.)
Peetuliska
Peetuliska   22. 2. 2014, 11:09
Tak často opakované upíří téma mistr King přivedl k dokonalosti, kniha, kterou nemůžete odložit, protože se bojím zvednout z postele a taky protože vás strašně baví.
ribička
ribička   3. 9. 2010, 15:14
Moje první kniha od Stepehna Kinga, protože v knihovně jinou neměli, a také jedna z prvních knih z tohoto žánru. Po přečtení jsem rozhodně zklamaná nebyla.
Hazakiros
Hazakiros   1. 11. 2013, 1:15
Klasická upířina, skvěle podaná, napínavá, strašidelná... Prostě správný horror jak má být . Snad jen s výjimkou konce, který však jen zřídka kdy bývá u Kinga očekávatelný. Knihy, které končí klasickým happyendem , by se daly spočítat na prstech jedné ruky.
Terůů
Terůů   14. 11. 2012, 16:22
Mně se knížka líbila moc. Dokonalé vykreslení postav, ponurého městečka a strašidelná atmosféra k tomu. Ještě teď se bojím podívat večer z okna.. Co kdyby se tam vznášel upír s choutkami na mou osobu? :D
nečik
nečik   11. 10. 2011, 8:01
Moje první kniha co jsem od Kinga přečetl. A vcelku se mi líbila. Ovšem znám mnohem lepší a proto musím dát 3 hvězdičky.
ronynka
ronynka   5. 9. 2011, 1:18
Knizka, po ktere mam trvale nasledky - nemuzu v noci mit odtemnene okno. A to jsem ji cetla pred trema rokama. PErfektni.
venison
venison   9. 12. 2013, 2:53
Raná fáze Kingovy tvorby je pěkně příběhově postavená - můžu vytknout jen zbytečné množství postav, které se posléze nijak hlouběji neprojevují, dále pak nižší psychologická úroveň postav a málo rozebrané jejich myšlenkové pochody, v neposlední řadě mi přišlo, že nejvyhrocenějším scénám byl poskytnut nejmenší prostor.. Jinak fajn žánrovka upírovka :-)
kingmaker
kingmaker   4. 12. 2011, 11:15
Jde o druhou vydanou knihu Mistra, napsal ji však ještě před Carrie. Je to na knize poznat. Objevuje se v ní všechno, co dělá Kinga Kingem-skvělé náčrty vedlejších postav, mini příběhy roztroušené v knize, které nemají na děj vliv, ale skvěle ho prokreslují, hlavní postava s autobiografickými rysy... Jenže něco tomu chybí. Nebo snad přebývá? King často využívá "obludy" z jiných knih, či legend, ale využití upírů mu příliš nevyšlo. Jsou to jen takový paňáci, kteří neděsí a nemají ani nic ze sexapealu Draculy. Upíři mají v literatuře opravdu smůlu, snad kromě Stokera jim nikdo nepostavil pořádný pomník. A to i klasik Bram jejich skutečný obraz z legend krutě zmrzačil.
LadyEsik
LadyEsik   24. 4. 2011, 9:51
Pokud chcete tuto knihu číst, nečtěte tento článek :) Není to anotace ani popis, ale mohla bych říct něco, co by mohlo být překvapením.
Prokletí Salemu je o městečkech ´Salem´s Lot (Jeruzalem´s Lot), což je město, ve kterém náhle zmizeli všichni občané, přestože večeře zůstaly ještě a stolech apod. Prostě byli najedou fuč.
Vážně se mi líbilo, jak každému tomu zmizení dal King aspoň krátkou kapitolku a jak ukázal všechny možné postavy a pak je odstranil, bylo to mnohem lepší, než kdyby vyjmenoval lidi, co zemřeli a šmitec.
Jinak je to kniha starší než celý Twilight i Upíří deníky, jsou to ti praví nefalšovaní Drakulovští upíři, což člověka potěší :D Ale zase nepřijde moc originální, i když je to kniha dobrá ;)
Jarohrad
Jarohrad   18. 12. 2013, 17:32
Kingovi se podařilo přenést upíry romantismu a zasadit je do naší "současnosti" se všemi klasickými atributy. Přidal trochu lásky, přátelství, černobílý boj dobra se zlem a je tu Drakula současnosti jak vyšitý. Bram Stoker by to nenapsal lépe a ostatně upír se svým živým pomocníkem a tedy firma Barlow a Straker - nepřipomíná vám to něco?
mailo-s
mailo-s   27. 4. 2013, 10:27
Nikdy jsem nemněl rád upíry či vlkodlaky ale kniha Prokletí Salemu i přez svou upírskou tématiku se mi velice líbyla, příjemně a rychle se to četlo a děj rychle plynul.
Napínavé, krvavé, rychlé.
Kdo má upíry "rád" bude nadšen, kdo ne, bude příjemně překvapen.
Svatoslav.Svatomír
Svatoslav.Svatomír   3. 3. 2011, 10:59
Hlavní postava Ben Mears je úspěšný spisovatel užívající si mládeneckého života. Pro dokončení své nové knihy a nasbírání inspirace se vrací na místo svého dětství. Lot ho přijme s otevřenou náručí, a dokonce mu nabídne možnost zamilovat se. Kdyby tak tušil, že se město, které měl tak rád, během několika dní změní v noční můru, nejspíš by si svou výpravu rozmyslel. Souběžně s jeho příjezdem do města dorazí cizinec, jehož tajemství je daleko nebezpečnější než smrt.
Základem každého dobrého příběhu jsou postavy. Zde je postav příliš mnoho, až je občas těžké se v nich vyznat. Jelikož Stephen má své čtenáře rád, nenechá vás v téhle šlamastice a dovede z takové situace brilatně slovně vybruslit, aniž by udělal jediný přehmat. Každičká postava je originální se svým vlastním životním příběhem nebo tajemstvím. Během čtení si nejednoho hrdinu oblíbíte, ba dokonce zamilujete.

Samotná základní dějová linie se větví do několika dalších doplňujících příběhů. Už od prologu je vidět jasně dané tempo, které s přibývajícími stránkami graduje a nabírá na napětí takovou rychlostí, že nestačíte popadnout dech. Pečlivý výběr slov a trefně napsané dialogy vtáhnou čtenáře do svého světa a nepustí do poslední stránky. Velkolepé finále je poté třešničkou na již tak dokonalém dortu.

King moc dobře věděl, že úpravami v upírské mytologii vstupuje na tenký led. Proto ponechal zažité mýty a pouze je přizpůsobil součastnosti. Úspěšně rozšířil mytologii takovým způsobem, že jsem měl z upírů opravdu strach. To se v dnešní době příliš nevidí. Bystřejší zde mohou spatřit spoustu odkazů na legendárního Draculu od Brama Stokera, jemuž tímto vzdává hold.

V pořadí teprve druhá Kingova kniha je mistrovským kouskem, který nesmí chybět v knihovničce žádnému "fandovi" hororu ani čtenářům, kteří hledají kvalitní děsivé čtivo. V Jerusalem´s Lotu bych rozhodně nechtěl nikdy skončit, ač se ke knize v budoucnu ještě rád vrátím. Prokletí Salemu není pouhým příběhem o smrti a děsu, ale především o lidech, kteří v takových podmínkách bojovali do posledního dechu. Brilantní práce! (Má recenze pro web sarden.cz)
Fešná Bleška
Fešná Bleška   4. 8. 2014, 7:34
Tahle kniha mě nadchla. Nikde nevázla, četla se rychle a příjemně.
Někdo píše, že je tam až příliš postav a jsou nepřehledné. Pokud je někdo zvyklý číst perníkovou chaloupku o 5 postavách, pak ano, může být trochu zmatený. Pro ostatní je to sice kniha s vysokým počtem postav, ale díky rozdělení románu pochopitelná.
King (naštěstí) nepostavil upíry do role, ve které mají srdce a umějí milovat, jak je nyní zvykem. Místo toho je popsal jako děsivé zabijáky, kteří opravdu spí v rakvích a Slunce je spaluje na prach.
Horor na jedničku, který zaručí, že na 'Salem's Lot nikdy nezapomenete...
Methat
Methat   16. 1. 2013, 11:49
Výborný a hlavne inteligentný horor, ktorý ma pripútal k malému mestečku Jerusalem´s Lot ako diváka, ktorý sa díva na kvalitný Áčkový film v kine. King detailne so svojou predstavivosťou vyťahuje z rukáva mnoho postáv, ktoré spolu súvisia, rozhibáva rôzne dejové linky, ktoré majú v závere rovnaký koniec. Každá dejová linka je vynikajúca, nielen tá hlavná. Prolog je vlastne druhým epilogom, takou krásnou kódou vo vyníkajúcej sonáte. Koniec sa Kingovi vydaril, to sa musí nechať. Ešte teraz ma niekedy zamrazí z niektorých scén. King sa v niektorých scenách rozpíše takou famóznosťou, že mi až berie dych. Na plný počet mi tam niečo predsalen chýbalo... 90%!

"Seš praštenej jako italská armáda."
"Psi. Nízká zvířata, která se krčí a vyjí, když uslyší neznáme kroky. Hodí se jenom k tomu, aby kňučeli a plazili se. Všem rozpárat břicho, to říkam já. Všechny je rozpárat!"

Brečet, to je jako vyčúrat všechno na zem.
Tvoje pokání budiž šest pravých háků a pořádný kopanec do prdele. Jdi svou cestou a již nehřeš více.
bladeone
bladeone   1. 7. 2011, 18:47
Toto byla prvni Kingovka kterou jsem cetl a musim rict, ze me ale vubec nezaujala..byla zdlouhava a nudna, a jako hororova knizka? To uz vubec ne! Takze ted mam dilema jestli se poustet do nejake dalsi Kingovky.
Flynn
Flynn   28. 1. 2011, 9:01
Už se mi nechce u Kingových psát pořád dokola SKVĚLÁ A VYBORNÁ, ale je tomu prostě tak, i zde jsem si přišel na své. Tajemný nový nájemník strašidelného domu nad městem Vás nenechá klidnými a bude Vás nutit číst a číst.
number00
number00   19. 7. 2014, 15:10
S.K. mam rad, mam rad jeho pribehy, mam rad jeho detailnost prostredi, postav, pribehu, zvuku. Mistr "papirovych filmu", ale v tomto pripade to neni to prave orechove a pokud k tomu pridam fakt, ze nemam rad upirskou tematiku na vsechny zpusoby, tak cteni pro mne bylo od 2/3 peklo. Tentokrate pane Kingu jen za tri hvezdicky a to ne z duvodu, ze jsem odpurcem tohoto tematu, ale proto, ze jak pekne jste se zacal rozepisovat na zacatku, tak jste s tim taky hodne rychle prestal a zacal do pribehu vkladal pro mne nepochopitelne veci,popisy, situace apod.,nemluve o vasem syndromu "zkraceny zaver na dve stranky".
vood
vood   18. 10. 2013, 0:58
Asi proto, že jsem čekala něco víc, nemůžu dát 5. Asi proto, že mám Kinga a jeho styl tak ráda, nedám 3. Přečetla jsem jedním dechem, ale několikrát jsem se nachytala, jak přemýšlím o tom, že zfilmovat to, bylo by to, i dobře natočený, přinejlepším horší béčko. No a ono to zfilmovaný je. Dokonce dvakrát...
Rabb
Rabb   9. 8. 2013, 22:41
před lety jsem ji začal číst, ale asi na 120-té straně jsem ji odložil.. nyní jsem to zkusil znovu, zatnul zuby, přehoupl se přes zrádných cca 150 stran a hle, upírské dílo, jak má být! Super, super.. poslední třetina mohla pobrat i polovinu z knihy..
banan
banan   30. 7. 2013, 14:42
podle me asi nejdesivejsi cteni co jsem od Kinga mel :) Zcela vazne, povazuji tuto knihu za top mezi horrory co jsem doposud cetl :)
Rajce06
Rajce06   10. 4. 2013, 13:01
Začátek na můj vkus příliš pomalý. Musím ale přiznat, že se vyplatilo si počkat na chvíli, kdy děj začne nabírat na obrátkách. Upozornění: Na obálce třetího vydání, z roku 2008, jsou veliké spoilery.
linilie
linilie   15. 9. 2012, 17:03
Upíry moc nemusím, ale jeho způsob zpracování mne donutil to autorovi odpustit. I když je tato kniha velmi zajímavá, podle mne napsal lepší díla. Byla jsem lehce zklamaná koncem, čekala bych od tohoto autora něco šokovanějšího, ale v celku se mi kniha velmi líbila .
Mach
Mach   22. 5. 2012, 20:01
Doporučuji přečíst,stojí to za to:) Velice dobře napsáno,bála jsem se :) Velmi dobrá kniha,která mě velice zaujala ,King umí :)
LubikFCB
LubikFCB   30. 3. 2012, 10:17
Musím uznat, že ač je to mistrova prvotina, během četby na mě možná působila víc než jiné jeho knihy. atmosféra románu Vás vtáhne do děje a nenechá vydechnout až do poslední strany.
jewix
jewix   28. 11. 2011, 8:59
Na to že je to kniha z počátků tvorby, tak myslím, že slušný.Příběh je přímý, klasický horor, možná by někdo řekl Béčko, ale pro mě dobře napsaný béčko.Nejslabší knížka to pro mě není, myslím že bych ji zařadil nad Žhářku.
Phoebe_Esteban
Phoebe_Esteban   18. 7. 2011, 8:36
Naprostá klasika mezi Kingovými knihami. Ač jedna z Kingových prvotin, nechybí jí téměř nic - postavy jsou propracované a skvěle popsané, v některých scénách člověku přejede mráz po zádech a i upíři jsou zde zpracováni perfektně (narozdíl od trendu dnešních mlaých náctiletách upírů, kteří mi, upřímně řečeno, vůbec nesedli).
Pavel H
Pavel H   2. 7. 2011, 6:39
Od S. Kinga jsem už několik knih přečetl, tahle byla zatím nejslabší. Uznávám ale, že je to jeho druhá napsaná kniha. Zdlouhavý a poněkud nudný děj. Nebál jsem se, neběhal mi mráz po zádech, což se asi od "kingovek" přinejmenším čeká. Na druhou stranu, je to můj oblíbený autor, tak ji přece nevynechám ,-)
Nonu
Nonu   18. 6. 2011, 14:57
Na tohle čtení jsem se opravdu těšil, moje nadšení s postupujícím dějem opadalo a musel jsem se velmi přemáhat, abych tuto knížku dočetl. Zdlouhavý úvod, množství postav, nepřehledný děj.Mě osobně kniha připomínala trošku upraveného Draculu...
Salem´s Lot=Bystřice,Marstenův dům = Draculův hrad,Barlow = Vlad III(Dracula) , spisovatel = Jonathan Harker, učitel Matt = Van Helsing , Suzane =Lucy+Mina harkerová) atd.
Kdybych se tak netěšil a nebyl tak zklamaný, snad bych dal i víc než 1 hvězdičku.
eddiedean
eddiedean   14. 3. 2011, 12:37
Výborně vykreslená atmosféra malého zapadlého městečka i s jeho mnohdy podivnými obyvateli = ideální místo pro upírskou invazi a Kingovu fantazii. Pravda po letech pro mě kniha ztratila trochu ze svého kouzla, ale přesto výborný horor. Když jsem ji četl poprvé někdy ve 12 letech tak mě dokázala opravdu vyděsit.
Ps: opravdu mě potěšilo, že pan King nakonec nezapoměl na otce Callahana a v jiné knize mu dopřál důstojnější rozloučení.
JamesF29
JamesF29   24. 2. 2011, 15:58
Opět velmi dobré dílo, co dodat. Někdy sice opravdu trochu překáželo množství postav s nesnadno zapamatovatelnými americkými jmény, a co se týče příběhu, zdálo se mi nelogické, že by se upíří nákaza nerozšířila do ostatních měst a později do celého světa. Anebo když si vážený pan doktor Cody, či jak se to jmenoval, vyčistil kousnutí obyčejnou dezinfekcí a nic se mu nestalo, tak to mě doslova dostalo. Jinak to byla má druhá kniha od Kinga a byla nad moje očekávání.
sanctipetri
sanctipetri   3. 1. 2011, 17:19
Množství postav bych Kingovi určitě nezazlíval. Je to nejen zkouška čtenářské trpělivosti (mně osobně se osvědčilo zapsat si každou novou postavu bokem na papír), ale i cesta, jak nám o to naléhavěji sdělit, že zodpovědní jsme zkrátka všichni, bez rozdílu. – Mimochodem, na autora, jemuž v době vydání nebylo ani 30 let, docela slušný kousek.
Miky
Miky   24. 12. 2010, 14:22
Pravdou je, že postav je mnoho a člověk se občas ztratí - za tu atmosféru a nahuštěný konec to ale opravdu stálo. Taky jsem konečně ovjevil pořádnou knihu s upíry, ne sladkou romantiku ve stylu Stmívání.
pistalka
pistalka   17. 9. 2010, 16:47
Nevýhodou této jinak velmi zajímavé knihy je obrovské množství postav. Při čtení jsem se mnohokrát ztrácel.. To mi přišlo zbytečné. Knížka má trošku zdlouhavější úvod, plynulost děje je přímo vzorová a ke konci jde opravdu do tuhého.
Sabina.le
Sabina.le   16. 8. 2010, 18:15
Je to napínavý a poutavý, dobrý příběh.. Ale zbytečně zametený a mnoho postav. Dlouho mi trvalo, než jsem se v tom zorientovala..Ze začátku jsem měla chuť knihu zavřít a vrátit.
Štěchýto
Štěchýto   2. 7. 2010, 16:38
Dokonalý horror o upírech. Hledal jsem knihu s nějakým kvalitním dějem, tajemným městečkem a naštěstí jsem našel Prokletí Salemu. Můžu doporučit každému, kdo se chce bát.