Originální název: Die Jüdin von Toledo

Ikar (2008) 978-80-249-1100-7 492
Josef Šimon (1996) 80-85637-32-4 424
Knižní klub (1994) 80-7176-031-5 433
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1965) 432

Román o veliké lásce kastilského krále Alfonse a židovské dívky Raquel napsal Lion Feuchtwanger téměř na sklonku života jako předposlední dokončené dílo. V tomto strhujícím příběhu ze 13. století našel látku, jež mu poskytla příležitost vyslovit obecně platné a aktuální myšlenky společenského a mravního dosahu. Tím spíše, že dějiště románu, středověké Španělsko v době prvních křižáckých tažení, mu současně nabízelo i ostře vyhrocené dramatické střetnutí muslimského Východu a křesťanského Západu. (Založil/a: Vendy)

Ariko
  14. 11. 2014, 9:16
Hlavní dějová linie je dobře zvolená, ale ta nekonečná zdlouhavost mě tak unavovala, že jsem knížku četla celý měsíc. Byla to tak nejdéle čtená beletristická knížka, kterou jsme držela v rukou
Peetuliska
  25. 2. 2014, 19:49
Křesťanský král se zamiluje do židovské dívky.. Láska a v pozadí velké historické události.

Jedna z nejkrásnějších knih, které jsem kdy četla.
Rames
  27. 1. 2015, 11:07
Na knize je znát obrovská autorova slovní i intelektuální zásoba. Náboženské polemiky Jehudy a Musy dokreslovaly celé pozadí milostného příběhu, židovská dívka a křesťanský král! To celé v době Křižáckých výprav! "Nemožné!" Dokonalý popis jak politické situace tak náboženských rozdílů . Tragický konec jen umocňuje důvěryhodnost tohoto příběhu, tak přesně se to muselo stát!
Mariana.
  6. 8. 2012, 20:55
Zdlouhavý? Možná.. Upozorňuji, že Židovskou válku má mnohem zdlouhavější... Ale některé pasáže textů jsou skutečně dechberoucí.. nádherné.. Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Navíc cituji zpaměti (a propos doufám, že správně):

//Státům, národům, kulturám, tak jako věcem stvořeným, určuje příroda jejich životnost, existují stejně jako jednotlivé bytosti v pěti věkových fázích-mají svůj vznik, vzestup, rozkvět, úpadek a zánik.

Vždycky znovu a znovu se civilizace mění ve změkčilost, svoboda v pochybování o všem a státy, národnosti a kultury se vzájemně střídají podle přísných věčně stejných zákonů, jsouce stále nestálé jako píšečné přesypy.//

Ale domnívám se, že jeho psaní bude na spoustu lidí příliš složité...ale pro mě je krásné..

Klobouk dolu, tomu, co písmeny stvořil..
dida
  28. 2. 2013, 21:51
Pro mě je to jeden z nejkrásnějších milostných románů, jaký jsem kdy četla a i po takřka dvaceti letech je pro mě stále strhující. Feuchtwanger je velký romanopisec, kouzelník se slovy, podle mě skutečný klasik.
MsAndy
  27. 9. 2016, 19:05
Nesmrtelný a samozřejmě nejznámější román tohoto skvělého spisovatele. Myslím, že knize nechybí ani tečka za větou, opravdu bych dané téma nedokázala napsat lépe. Opět další ukázka toho, jak je tento spisovatel kvalitním vypravěčem. Vřele doporučuji k přečtení!
elly88
  21. 10. 2016, 10:16
Kniha není jen o milostném příběhu lásky křesťanského krále a židovské dívky. Zároveň představuje i dokonalé přiblížení středověké náboženské společnosti (úžasné diskuse Jehudy a Musy a jejich "přátelství) i výlet do středověké Evropy zmítající se v náboženských válkách, které tolik ovlivnily tehdejší společnost. Jedná z mých nejoblíbenějších knih vůbec.
aubergine
  27. 10. 2013, 12:42
Kdybych byla židovka, nebo se o židovství hodně zajímala, asi by mi to nepřišlo zdlouhavé, ale takhle se musím přidat ke komentářům, že mi kniha přišla natahovaná. Hlavní příběh je dojemný, ale postava krále mi přišla nepochopitelná a židovčina láska k němu taktéž. Celkově se ale rozhodně jedná o kvalitní knihu a rozhodně nelituju času, který jsem strávila jejím čtením.
1307_A_0507
  17. 2. 2013, 11:15
tuhle knihu jsem si vybrala na referát - máme ji doma, tak proč ne, že. To jsem ještě netušila, že ji budu číst tři měsíce, budu s ní chtít asi desetkrát prásknout a proti otupování mozku budu potřebovat ještě dalších pět knih, abych si od ní odpočinula. Tolik hvězdiček dávám za příběh, protože ten je opravdu skvělý. Ale čte se to příšerně. Vážně. Byla jsem z toho zoufalá, a kdyby mě někdo upozornil dopředu, asi bych do toho nešla.
ZouZoja
  5. 8. 2015, 13:53
Mnohé už přede mnou vystihli ve svých komentářích jiní uživatelé. Já se jenom musím přidat k velkému obdivu vzdělanosti a talentu Liona Feuchtwangera, který vytvořil opravdu úctyhodné dílo. Jedná se opravdu o "pana spisovatele", který nejen, že umí vytvořit velice zajímavý příběh, ale zejména má rozsáhlé znalosti, které dokáže ve svých knihách zúročit a má také schopnost psát velice barvitě za použití bohaté slovní zásoby.

Navíc se domnívám, že napsat historickou knihu, kdy se autorsnaží proniknout do psychologie postav žijících ve zcela jiné době a prostředí, je velice náročné. I v tomto je ovšem Feuchtwangerovo dílo podle mého názoru velice povedené. Musím ale přiznat, že samotná milostná zápletka, mi vlastně přišla na celé knize nejslabší a nejméně uvěřitelná.
Kabis
  29. 8. 2013, 16:19
Kniha je určena pro spíše filozoficky založené jedine, kteří si nad jejím texem rádi trochu podumají. Příběh se rozvíjí pozvolna, ale síla myšlenek, které se autor prostřednictvím rozhovorů postav snaží sdělit, je neobvyklá. Kdo má rád akci a spád, zde to nenajde. Rozhodně ale zajímavé téma střetu kultur, náboženství i životní filozofie spojené s milostným příběhem.
EVASO
  28. 6. 2013, 11:53
Předně velmi oceňuji komentář uživatele Mariana.
Jako milostný román jsem knihu oceňovala v mládí. Dnes jsem se k ní vrátila a při průběžném
nabytí nějakých vědomostí o vírách jsem pozorně četla každé slovo. Do kontextu jsem náhodně zvolila knihu s tématem o dnešním židovství - Rabínova dcera (Reva Mannová) a žasla jsem nad odlišnostmi praktikování židovského vyznání v rozmezí asi 1000 let. Fakt ale je, že řežba mezi různými vyznáními byla, je a bude vždy strašná.
Olinka
  1. 1. 2015, 12:38
Jedna z mála knih, kterou mám hned po přečtení chuť číst znovu. Knihu jsem si vychutnala, a to hlavně ty "zdlouhavé" historické souvislosti, střety náboženství, jejich středověká koexistence. Pro mě byly tyto pasáže zajímavější než sám milostný příběh. Psáno krásným jazykem, určitě se ke knize budu vracet.
janicqa
  13. 6. 2011, 23:21
Z počátku nikterak nadšena, vše se vleklo, ale posléze jsem byla vtažena do děje a filozofických úvah a životních mouder hlavních postav. Konec strhující a dojemný..