Originální název: Pet Sematary

ISBN: 978-80-7306-361-0

BETA Dobrovský (2008) 978-80-7306-361-0 376
BETA Dobrovský (2003)
Laser-books (1994) 80-85601-88-5 400

Staré indiánské pohřebiště neztratilo svou temnou moc ani po letech a nyní čeká na příležitost. Ta přijde, když se manželé Creedovi se dvěma malými dětmi, synem Cagem a dcerou Ellie, a kocourem Churchem přestěhují do domu v jeho blízkosti.
Frekventovaná cesta hned za plotem, obrovská příchylnost Ellie ke kocourovi a místní starousedlík Jud, jenž zná znepokojivé tajemství, způsobí že události naberou na obrátkách. Louis Creed zakope přejetého kocoura právě na pohřebišti a Church se k překvapení všech po několika dnech vrátí. Je trochu divný a jde z něj strach, ale je to on. A kocourova smrt není v Louisově rodině poslední...
Řbitov zvířátek je román o smrti. O neschopnosti vyrovnat se s odchodem blízkého tvora, o těžkém smíření se s během života, který přináší nejen radost, ale i nekonečný smutek. Kingova bohatá fantazie domýšlí situaci do absurdního konce a výsledkem je román na jedné straně hrůzný a znepokojivý, ale na druhé také působivě melancholický, román jenž nikoho nenechá chladným.

Introvert
  13. 10. 2014, 11:03
Knihu jsem dočetla včera, chvilku před půlnocí. Vřele doporučuji tento čas; následné usínání se promění v mohutný, silný zážitek... :-))
Chtěla jsem vyzkoušet jinou Kingovu rovinu, po ,,uvěřitelnějších" knihách typu Holčička či Běh o život. A opět to byl zážitek. King psát opravdu umí. Napíše-li, jak v noci vane vítr a listy ševelí, slyšíte to. Slyšíte tajemné zvuky, máte strach. Cítíte vůni čerstvě zkypřené půdy. Zkrátka prožijete příběh spolu s Louisem, ať se vám to líbí, nebo ne...
Ano, je to kniha o smrti. O tom, že ztráty jsou normální, ač velmi bolí. O tom, že by se každý se svou ztrátou měl umět vyrovnat a nechat své blízké jít.
Barabura
  21. 3. 2011, 13:40
Tak jsem právě dočetla tuto knihu. Je půl druhé odpoledne, venku svítí slunce a já se neustále musím ohlížet přes rameno jestli za mnou nestojí Gage. Počítám, že ještě tak tejden se mi o tom bude zdát. Prostě výborně napsaný velice strašidelný a děsivý příběh. Já věděla, že to radši nemám číst, ale prostě jsem musela :)
Tiwala
  30. 9. 2012, 15:24
Moje první kniha od Kinga a jsem spokojená. Úžasná knížka po jejímž přečtení jsem se bála asi týden usnout.
CarolineS
  5. 1. 2014, 16:52
Možná mě tady někteří ukamenují, ale tato kniha pro mě znamenala velké zklamání. Nebyla ani strašidelná ani napínavá, spíše nudná (i když filozofické úvahy na téma smrt byly zajímavé) a laciné mrtvoly jak z nějakého béčkového hororu mě taky moc netankovaly. Je to ale jen můj osobní názor a většině lidí se Řbitov zvířátek líbil, takže...
barbiegrrrl
  16. 12. 2015, 21:38
Pravdou je, že jsem čekala víc. Tak trochu jsem doufala, že Řbitov zviřátek bude šlapat na paty To, což se mi nesplnilo. Líbil se mi, dobré téma i zpracování, jako obvykle se to četlo samo a bez rozmýšlení ho zařazuju mezi nejlepší knihy, které jsem od Kinga četla, ale zklamal mě v tom, že jsem se nebála. Nevím, jestli je to tím, že ta kniha prostě není moc strašidelná (ačkoli potenciál v tomhle směru rozhodně má), nebo tím, že jsem jen nebyla ve správném rozpoložení, ale tohle tomu lehce ubírá na působivosti, obzvlášť, když to prý má být "nejděsivější Kingova kniha". Na druhou stranu musím vyzdvihnout konec, který mi přišel velice dobře zvládnutý (nejen na Kinga) - dokonale znepokojivý.
Peetuliska
  23. 11. 2014, 20:38
Ač jsem čekala hodně, že se do knihy tak ponořím, jsem nečekala. Příběh jedné normální rodiny, které vlivem nečekaných příhod a událostí se stává ne úplně normální rodinou. Ve chvíli úmrtí jedné osoby, mi to přišlo tak neuvěřitelně líto. I přesto všechno je ale lepší nechat mrtvé odpočívat v pokoji. Co se konce týče, tak nějak jsem ho čekala, že to ale nakonec dopadne ještě trochu jinak jsem nečekala. Rachel, Ellie, Gage a Louis se vám vpijí pod kůži, nebo spíš pod zem?
jehlaspichlas
  15. 5. 2011, 13:04
Co říct? Že nejstarší kingovy knihy jsou nejlepší? Ano. A mezi ně bezesporu patří i
Řbitov zvířátek, první kniha, kterou jsem od něho kdysi četl (dnes jich je asi 15).
Fakt šokující závěr. První polovina příběhu mi připomínala pomalé bublání, kteřé se
na konci změní v mohutný gejzír se skvělou pointou, která nedává čtenáři šanci na
happy end.
Nestea
  30. 7. 2011, 23:28
i já jsme se v této knížce trochu zklamala, ale asi nebudu Kingův fanda neb já se zklamala i u TO. :o) Děj se mi líbil, kniha se čte dobře, ale já bych očekávala od Kinga více stránek a více napětí či více strašidelných scén. Chtěla jsem se bát a nějak to nevyšlo. :o(
Lecter
  9. 5. 2015, 10:08
Můj první horor.Seděl mi styl vyprávění,cítila jsem napětí než jsem zjistila o co jde.Pak to šlo dolů.Hnala jsem to ke konci,že už to přijde.Přišlo,tak posledních pár stránek.Ale dobré.
VerenaLord
  29. 1. 2013, 23:45
Hřbitov zvířátek je neskutečně děsivý román, po tmě jsem se bála, že se za mnou objeví Cage s tím svým rádoby nevinným úsměvem (jako bych ten úsměv v knize přímo viděla). Perfektní kniha!
HPL
  16. 12. 2013, 20:43
Ze začátku jsem nevěřil že by mi Creedovic rodinka mohla přirůst k srdci. Leč po pár stránkách se tak samozřejmě stalo. Louis se postupně propadá hloubš a hloubš a čím je na tom psychicky hůř, tím ho má člověk radši (netuším jak to Mistr dělá, ale je to tak :D).
Od pohřbu Nebudu-říkat-koho kniha nabírá šílené obrátky (scéna Lou na hřbitově) a poté se krvavý kolotoč už nezastaví.
V neposlední řadě musím zmínit krásně popsaný Pet Sematary s jeho cestičkou a vším ostatním (líbí se mi, že ten skutečný inspiroval Kinga k této knize), a také Bažinu Malého boha (skvělý název). Objevení Wendiga bylo už jen třešničkou na dortu (i když to, že měl mít 20 metrů bylo už trochu moc). Jo a nesmím zapomenout na Churche, který bavil už od začátku a tak trochu naznačoval směr.
Jednoznačně vrchol Kingovy tvorby!
psychoklara
  8. 7. 2016, 9:33
Navzdory drtivé většině nadšených hodnocení mě Řbitov zviřátek velmi zklamal.

Příběh byl hodně rozvleklý, až jsem měla pocit, že Kinga snad platí od řádku. Všude bylo neuvěřitelné množství "vaty" (tzn. textu, který nesděluje nic podstatného a působí jakoby autor nevěděl, čím dalším stránky vyplnit). Celá kniha ve mně od začátku vyvolávala pocit béčkového amerického filmu - trochu přihlouplé dialogy, nelogické jednání postav a rádoby hrůzostrašné detaily typu >Kocour přinesl na práh krysu s ukousnutou hlavou, stal se z něj krvelačný zabiják!
Shax
  28. 10. 2011, 23:48
První kniha, co jsem od Kinga četla. Nejdříve jsem ovšem viděla film a musím podotknout, že se mi při čtení dost barvitě vybavoval.
Tojaheva
  9. 5. 2016, 13:56
Původně jsem si myslela, že se budu bát o něco víc, ale i tak mi to stačilo. Zavěr knížky je opravdu úžasnej, to jsem snad ani nedýchala. Rozhodne doporučuju všem, kdo maji rádi napínavou a hororovou literaturu.
Venceslao90
  6. 3. 2012, 1:06
Příjemné počtení. Od Kinga to je pro mne druhé dílo (první byla Carrie) a musím konstatovat, že tato kniha je určitě lepší. Žádný strach jsem nepociťoval, ale v určitých pasážích jsem zažíval příjemné napětí. Závěr sice trochu předvídatelný, ale rozhodně poutavě napsaný. Stojí za přečtení.
scajo
  31. 12. 2012, 12:51
Hned po dočtení knihy jsem si pustil film, k němuž napsal scénář sám King (a i si tam střihl malou roli), ale neměl jsem to dělat, atmosféra byla proti knize nulová, děj samozřejmě osekaný na základní fakta. I tak mi to ale zážitek ze skvěle napsané knížky nezkazilo. King se tady brilantně chopil tématu smiřování se se smrtí a výsledkem je bezpochyby jedna z jeho nejlepších knih. A vlastně je úplně ideální pro ty, kteří s Kingem chtějí začít, protože má v sobě všechno to, co dělá Kinga Kingem - pomalý (ale nikoliv nudný) rozjezd, kdy vám autor dovolí dokonale se sžít s postavami, přičemž průběžně přidává na znepokojivé atmosféře (mrazivé rozhovory se starým sousedem) a vyloženě děsivých momentech (třeba při cestách k indiánskému pohřebišti jsem ani nedýchal). Zkrátka skvěle vymyšlený smutný příběh jedné obyčejné rodiny, která se ke své smůle přestěhovala na špatné místo...
LadysR2
  21. 11. 2012, 14:11
Jéžiš. Moje oblíbená. Takovýho kocourka bych ale doma nechtěl. Vim, že tenkrát sem se celkem budil ze spaní. Smrt je záhadná, ale pohřbívání je tajemné....
G8
  6. 3. 2013, 23:42
Kniha, kterou jsem používal k tomu, abych ke Kingovi přitáhl nové čtenáře. Naprostá trefa do černého.
Bernadette
  20. 9. 2012, 10:01
Docela zklamání. Nijak extra děsivé a přišlo mi, že se s námětem dalo udělat daleko víc. Skvělé nápady, ale tak nějak...nedotažené. Zvlášť konec mi přišel hrozně rychlý a useknutý. Ale jinak mimořádně čtivé a dobře napsané, nemohla jsem se od toho odtrhnout :)
vandrak
  28. 7. 2011, 10:11
Tak pro mě byla tato knížka trošku zklamáním, ale asi to bylo způsobeno přílišným očekáváním. Těch strašidelných scén tam až tolik nebylo, naopak v druhé polovině knihy se na můj vkus až příliš často vyskytuje rozbor stavu mysli a duše hlavních postav. Pro mě byl děj trošku předvídatelný, tedy od té druhé poloviny knihy. Nicméně, je třeba uznat, že King píše opravdu velmi čtivě, umí perfektně střídat tempo vyprávění a když už děj zdánlivě uvadá, dokáže dodat nový náboj. Závěr je trošku šokující, trošku překombinovaný, ale nechám to na vás, přečtěte si to! :-)
ROB33
  31. 5. 2016, 21:43
Tohle nemůže napsat normální člověk, podle mě je Stephen King magor a šílenec. Zajímalo by mě kde se bere v člověku tolik fantazie a zároveň kde čerpá autor inspiraci, abych mohl napsat takový mrazivý příběh. Mnoho děsivých momentů na mě dokonce dolehlo i ve snech. Zcela jistě je to horor se vším všudy. Když se tak nějak člověk umí do této knihy vcítit, může to v něm vyvolat opravdový strach a děs. Mě se to celkem povedlo, ačkoliv tento žánr úplně nevyhledávám.
chrispe
  7. 11. 2012, 22:47
Moje první setkání s Kingem, kdy jsem ještě netušila, že mě jeho psaní natolik dostane. Vykládala jsem spolužačce o hororu, který jsem viděla v TV a ona si vzpomněla, že její táta má v knihovně knihu se stejným názvem. Půjčila mi ji a dala mi tak závislost na celý život. Řbitov zviřátek je opravdu povedený a já ho četla jedním dechem... i když jsem díky filmu věděla, co můžu očekávat.
Ghoulman
  10. 7. 2010, 22:57
Skvěle a pomalu vystavěná kniha, děsivá spíš reálnými aspekty celého děje, než těmi "duchařskými". Opravdu silně děsivá scéna mi přišla ta s kočkou v koupelně, za nejatmosféričtější scénu jsem zase považoval první pohřeb...
Nikolaj Ivanov
  3. 11. 2012, 10:09
Když jsem četl tuto knihu, nemohl jsem v noci spát a když jsem usnul zdáli se mi strašlivé sny. Zatím asi nejděsivější knížka, kterou jsem od S. Kinga četl.
Miriam
  6. 2. 2011, 20:59
Opravdu skvělá kingovka, mrazivý příběh. Kam až je člověk ochoten a schopen zajít, když ztratí někoho, na kom mu opravdu hodně záleží. Pro mě výborný horor.
Paio
  30. 9. 2012, 11:34
Nejprve mě zaujal název knihy, po přečtení mě kniha nezklamala, naopak, celou dobu mě držela v napětí, natolik mě vsunula do svého děje, že mi bylo líto přicházejícího konce při dočítání posledních řádků knihy. Rozhodně se ke knize velmi ráda vrátím.
Balu
  18. 9. 2012, 23:37
Tak tohle byla bomba. Fascinující tajemství mikmackého pohřebiště se všemi důsledky, ke kterým to vede... četl jsem to jedním dechem, a poslední věta je naprosto mrazivá.

"Jen potáplice... ty zvuky se nesou. Je to zvláštní."
ronynka
  5. 9. 2011, 1:06
První kniha od Kinga. A jinyho spisovatele nehltam tolik jako prave jeho. Knizka, ktera dokaze doslova vcucnout do deje, vsem vrele doporucuju - precetla ji i moje maminka, ktera moc necte :-)
Patolog
  6. 8. 2013, 19:24
Moje první kniha od Kinga a jsem spokojená.
Dlouho tato kniha odpočívala v mé knihovně (6 měsíců) a čekala na své odhalení. Nadešel čas....
Druhou polovinu knihy jsem přečetla doslova jedním dechem. Děj knihy je u konce trochu předvídatelný...
Závěrem...-Kingova fantazie opravdu nemá hranice!
Melindaaaa
  19. 5. 2012, 17:33
Moje první Kingovka a tím se samozřejmě stává naprostou srdcovkou (spolu s Osvícením). Skvělé počtení. Ta správná dávka hrůzy a tajemna, kterou umí King odměřit tak akorát,aby to nepůsobilo kýčovitě, to je to, co mě na jeho tvorbě skutečně baví.
Elki
  3. 4. 2012, 14:09
KOMENTÁŘ OBSAHUJE SPOILER!! Tato kniha patří k "slabším". Asi je to tím, že děj se dá vcelku předpovídat a děsivých scén není mnoho. Přesto se to dobře četlo a díky pasážím věnovaným postavám - jejich nitru, myšlenkám, obavám se s rodinou člověk sžil a část knihy, kdy Gage zemře mě rozložila. 4*
Ange014
  27. 12. 2011, 22:21
Podle mě je síla této knihy v tom, že většinou ani není nijak strašidelná, pouze nás dokonale seznamuje s charaktery jedné šťastné rodiny a potom je ve vteřině zničí. Klidně bych si ji dokázala přestavit bez celé té nadpřirozené linky. Ale s ní je to lepší.
VaclavB
  15. 1. 2016, 14:37
Jeden z nejlépe napsaných Kingových horrorů. Literárně je to vyšperováno téměř do dokonalosti. Nicméně téma hodně těžké, takže jednou stačilo, děkuji. Ano, s našimi blízkými se musíme jednou rozloučit - kdo to dokázal, vyhrál nad smrtí - kdo ne, zůstává ve světě, kde vládne Wendigo.
Hazakiros
  1. 11. 2013, 0:27
Popravdě, jako první jsem viděl film, a ve svých deseti letech jsem týden nespal.
Když jsem se o pár let později dostal ke knize, myslel jsem si, že vím, o co jde. CHYBA! King mě dokázal opět dostat do euforie. Pokud se nemýlím, jde o druhý jeho počin, po Carrie. Tím se jednoznačně stal králem horroru.
Šárka Knihomolka
  23. 4. 2016, 21:37
Můj první King a byla jsem poněkud zklamaná. Vůbec jsem neměla pocit, že čtu horor, žádné zvláštní napětí, žádné mrazení v zádech, naopak. Děj rozvláčný, konec předvídatelný. Proto pouze tři hvězdičky. Přesto ale hodlám dát Kingovi ještě šanci.
Plue
  8. 4. 2016, 14:58
Knihu jsem schválně četla v noci a měla jsem velká očekávání, chtěla jsem se bát :-D. Bohužel, nic takového se nekonalo :-(. Spíš jsem se trochu nudila. Příběh se vlekl, zkrátka hodně textu na málo děje. Průměr.
pozn.: Začátek mi připomněl Paranormal Activity (rodina se přestěhuje do nového domu).
cravatta
  6. 2. 2015, 23:08
Po pomalu rozjíždějícím začátku na mě čekala jako vždy bomba. Perfektní noční čtení jen při malé lampičce, vřele doporučuji! :) Od knihy jsem toho moc nečekala a tak mě hodně překvapila. Doteď mám z Gage husí kůži a strachuju se, když jdu v noci na záchod, že ho uvidím s jeho ''nevinným'' úsměvem a skalpelem v ruce.
JarKun
  26. 5. 2013, 14:10
Jedno z nejděsivějších děl mistra Kinga. Už od počátku temnota dávala tušit, že tentokrát bude silnější. Budu si teď dávat dobrý pozor, aby se mě nedotknul Wendigo...
Vojtik69
  6. 11. 2010, 11:56
Mistrovské dílo. Když si člověk myslí, že už ví, jaká bude další zápletka, vyvede ho autor okamžitě z omylu. Tato kniha na čtenáře dokonale přenáší veškeré emoce, které knižní postavy zažívají.

Mohu jedině doporučit!
PS: ...a doporučuji nečíst v noci :-)
Trina1
  27. 4. 2014, 16:41
O této knížce jsem slyšela, že je to jeden z nejděsivějších hororů. A tak jsem její čtení nějakou dobu odkládala, až budu mít tu správnou náladu. Asi jsem od ní očekávala něco jiného, protože jsem při čtení rozhodně nepociťovala strach - pouze mírné napětí. Je ale pravda, že jsem četla jedním dechem, napínavá byla od začátku až do konce. Ale to mrazení v zádech mi tam trošku chybělo.
Clementine
  22. 6. 2013, 19:52
Má první kniha od Kinga... dlooouho jsem se velmi bála si ji přečíst.... a asi jsem se tak "předstrašila" , že mě pak až zklamalo, že to není tak děsivé, jak jsem čekala... ovšem rozhodně je to velmi bravurně napsané dílo, čte se s lehkostí a člověk se nemůže odtrhnout od stránek... tahle knížka ve mně vyvolala touhu poznat pana Kinga dál (To na mě čeká v knihovně)...
leprechaunek
  14. 7. 2012, 9:55
Děsivá a naprosto skvělá. U koho tahle knížka udeří na správnou strunu, ten se bude doslova hrozit dějem a bouráním tabu okolo smrti... A následně se lekat každého zvířete, které se kolem něj v šeru mihne. ;)
Adam Walder
  12. 8. 2011, 19:53
Kniha mě chytla a přitahovala magickou silou. Každá chvilka s ní byl opravdový požitek. Stále více gradované napětí a drobné na první pohled nepodstatné epizody vytvářejí nepřekonatelně mysticko-hororový příběh, jehož závěr vás srazí ze židle a přinutí na dlouhou dobu přemýšlet o tom, co jste to vlastně dočetli. Jeden z nejlepších konců knihy, co jsem kdy četl (jen stále nejsem přesvědčen, jak to vlastně po poslední větě knihy dopadlo ..)
"Můžete zaslechnout i hlasy Louisi, ale nevšímejte si jich, jsou to jen potáplice dole u Prospectu. Ty zvuky se nesou. Je to divný..." (Jude Crandall)
Lenitschka
  19. 4. 2011, 12:18
Skvělá knížka, které dělá ostudu stejnojmenný film. King je právem nazýván mistrem hororu! Po přečtení jsem měla nutkání se otáčet, kdo mi stojí v zádech :o)
Svatoslav.Svatomír
  21. 6. 2016, 22:56
Kingovi jsou často vytýkány konce. Ne nadarmo mají jeho největší díla dva tábory ohledně zakončení (To, Svědectví, Pod kupolí aj.).
Řbitov zviřátek není výjimkou. Bohužel poprvé za dlouhé roky, co Kinga čtu, se přikláním k táboru "rozčarovaných". Podobně jako v případě Cuja nám King servíruje skvěle napsaný pochmurný thriller, kde se více než na děs zaměřuje na detailní psychologickou profilaci postav. Předpokládal jsem, že po pečlivé přípravě onen vztah k postavám zužitkuje. Ve finále se tak, ale nestalo. Nemůžu ze sebe setřást pocit, jako by těsně před vstupem do tisku vylétlo oknem (omylem) několik desítek stránek. Neuvěřitelně zkratkovité a to je vzhledem k výborně vystavěnému románu škoda. (Mírně nadhodnotím [především za excelentní formu vyprávění a profilace], ale objektivně [vzhledem k finále] bych dal 3*)
BlackVerry
  16. 5. 2015, 13:01
Moje nejoblíbenější a mnou 4x přečtená Kingovka. Nejděsivější příběh, jaký jsem kdy četla. Nikdy mě neomrzí.. poprvé jsem Řbitov četla ve 12 a opravdu moc jsem se u něj bála. A i po 11 letech mě při čtení příjemně mrazí. :)
we.ri
  8. 4. 2014, 19:45
Nezvládla jsem jí. Díky pracovnímu vypětí čtu většinou hodně večer, a tohle jsem fakt nedala. Po půlce knížky se mi začaly zdát tak neuvěřitelný blbosti, že jsem to vzdala. Tak snad ještě někdy příště :)
čarodějka999
  13. 3. 2012, 21:30
Výborná, mrazivá četba...napětí, co víc si přát. jedna z jeho nejlepších knížek, aspoň pro mě...pro srovnání chci i co nejdříve kouknout na film, i když většina knížek je několikanásobně lepší.
hasickat
  16. 8. 2011, 13:46
Běhal mi mráz po zádech téměř po celou dobu čtení. Jen si nejsem jistá, zda vím, jak kniha vlastně doopravdy skončila. Respektive jak to dopadlo s maminkou.
Honzy
  30. 5. 2011, 18:17
Čekal jsem sice něco víc, ale i tak jsem byl potěšen:) Postupně budovaná atmosféra a následný šokující a skvělý konec mě jen nabádá k tomu abych dal 5 hvězdiček. Závidím těm, kteří tuhle knihu mají v povinné četbě, mě tohle štěstí nepotkalo :)))

1 2 3