Pět dílků pomeranče

Originální název: Five Quaters of the Orange

Knižní klub - 2002
ISBN: 80-242-0763-X

Knižní klub (2002) 80-242-0763-X 317

Strhující, mistrně napsaný příběh pátrající po dávno zapomenuté pravdě. Je to příběh temný, plný spodních proudů a nebezpečně spletitých kořenů: podobá se vodě Loiry, jež dává vyprávění plynout od začátku až do překvapivého konce.
Je válka, ale malá Framboise má jiné starosti. Číhá na Starou matku, obrovskou štiku, která tomu, kdo ji uloví, musí vyplnit přání. A dívka přání má, se zoufalou vášní nemilovaného dítěte chce k sobě připoutat svého jediného přítele. Co na tom, že je to Němec, a navíc vyděrač. Vždyť pro Framboise jde o člověka, jenž vnáší porozumění do jejího pochmurného dětství.Nejen ona však bojuje svůj osamělý zápas s urputnou zarytostí. Matka hrdinky románu, která bude jednou nazvána „nejzáhadnější vražedkyní“ zatím skrývá pod maskou ženy tvrdší než kámen svou strašlivou nemoc, svou závislost i city. Tajně si však mezi recepty píše verše o vášni a něze.
Když o padesát let později začíná Framboise luštit matčin deník, netuší, že se sama bude záhy cítit jako stará štika, kterou se kdosi snaží vytáhnout ze šera zapomnění na světlo, připravit o její tajemství, a tak zabít všechno, co ji drží při životě. (Založil/a: Vendy)

chrispe
  6. 11. 2012, 20:47
Velmi silný a temný příběh malé/velké Framboise, která odkrývá tajemství své matky a své minulosti. Tuto knihu jsem půjčila a byla vrácena se slovy: ,,Tu štiku jsem vážně nenáviděla."
Buřinka
  28. 7. 2016, 17:47
J. Harris opravdu nepíše "červenou knihovnu" U jejích knih nelze ani moc relaxovat. Je to příběh, který vás vtáhne zcela určitě do děje a donutí vás přemýšlet...
Raggen
  21. 10. 2012, 20:35
Naprosto souhlasím s elenče. Celá kniha je strhující a nenechá čtenáře odtrhnout. Trochu jsem byla zklamaná ze zakončení, které po napínavém příběhu bylo dost mírné. I tak ale 100%
Mivla
  21. 10. 2012, 21:08
Zpočátku docela nuda, až "červená knihovna". Čím dál jsem ale četl, tím jsem se do knihy dostával. A v podstatě musím s Raggen do jisté míry nesouhlasit. Ano, konec je trochu hopem, ale v podstatě k němu ta kniha logicky směřuje.
Na ohodnocení hvězdičkami se zatím necítím. Ale byly by asi tři až čtyři.
elenče
  21. 1. 2012, 17:54
Velmi temný příběh, kde se vše neodvratně blíží k tragédii, kterou poněkud zjemní smířlivý závěr. Oproti čokoládě mnohem tvrdší ale strhující vyprávění. Stát se kolaborantem může mít mnoho důvodů a podob.