Kateřina II.

Kateřina II.

Podtitul: Lesk a bída impéria

Originální název: Kateřina II.
Poprvé vydáno celosvětově: 2001

Nakladatelství Lidové noviny - 2001

Nakladatelství Lidové noviny (2001) 268

V galérii ruských vládců zaujímá Kateřina II. (1762–1796) poněkud výjimečné místo. Bývá zpravidla líčena jako panovnice-myslitelka,nebo jako neřestná a poživačná kurtizána, za jejíž vlády „od kancléře do posledního písaře všichni kradli a všichni byli prodejní“(A. S. Puškin). Méně se již zdůrazňuje, že byla přímo ztělesněním arogance a cynismu samoděržavné moci. Právě tím a především proto se mohla po 34 let udržet na trůnu. Ne tedy snaha o poznání „myslitelky“ či „kurtizány“, ale podnes naléhavý problém podstaty velmocenské brutality ruského impéria, s níž jsme se i my sami setkali ve druhé polovině 20. století, nás přivádí k zájmu o tuto ženu, jíž rozhodně nelze upřít mimořádné schopnosti. (Založil/a: Kaťuša)

Milan Švankmajer Milan Švankmajer
*27.10.1928 - †25.06.2003

Karlicka
  21. 5. 2014, 23:49
Knihu jsem přečetla v podstatě jedním dechem. Myslím, že autor vylíčil život i vládu Kateřiny II., jak nejlépe dovedl. Kniha je napsána čtivou formou. Autor dokázal odhadnout, kdy (tak trochu) formální záležitosti provázat s informacemi, které bychom mohli označit za drby. :-) Myslím, že toto dílko je vydařené!
Tento typ biografie panovníka se mi líbí. Rozhodně doporučuji. :-)